reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zielona Księga cyfryzacji radia w Polsce w rękach premier

dodano: 2016-04-04 19:31 | aktualizacja: 2016-07-31 17:24
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KRRiT/satkurier.pl

Radio cyfrowe DAB+ Do tegorocznego Sprawozdania z działalności w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dołączyła Zieloną Księgę cyfryzacji radia w Polsce. Dokument został przesłany premier Beacie Szydło, a także Sejmowi, Senatowi i prezydentowi. Zielona Księga zawiera między innymi informacje o sytuacji radia analogowego w Polsce i na świecie, dotychczasowych pracach nad cyfryzacją rozpowszechniania programu radiowego oraz perspektywy rozwoju. W dokumencie KRRiT przedstawia także rekomendacje dla dalszych prac nad rozwojem technologii DAB+.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zielona Księga cyfryzacji radia w Polsce została zaplanowana w Strategii regulacyjnej KRRiT na lata 2014-2016.

– W dyskusji o przyszłości radia cyfrowego wyłaniają się dwie opcje. Pierwszą można by nazwać regulacyjną, czyli taką, w której administracja i instytucje państwa przyjmują plan cyfryzacji i nadzorują jego realizację. Druga – rynkowa, w której sami nadawcy znajdują ekonomiczne uzasadnienie zmiany technologii i decydują o jej wdrażaniu. Jednak nawet w tym drugim przypadku nie sposób pominąć potrzeby koordynacyjnej i uzgodnieniowej roli państwa, choćby tylko w dziedzinie standardów technologicznych czy planowania zasięgów cyfrowych – napisał we wstępie do dokumentu Witold Graboś, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i przewodniczący zespołu ds. wdrażania radiofonii cyfrowej.


Najwyższa Izba Kontroli w grudniu 2015 roku zakończyła kontrolę okoliczności wdrażania technologii cyfrowej radiofonii w Polsce. W dokumencie Informacja o wynikach kontroli – Cyfryzacja radia w Polsce napisano: W celu usprawnienia procesu cyfrowej emisji radiowej NIK wnioskuje o podjęcie przez Prezesa Rady Ministrów, we współpracy z KRRiT, pilnych prac zmierzających do opracowania i przyjęcia narodowej strategii cyfryzacji radia w Polsce, określającej m.in. charakter i zakres interwencji państwa w proces cyfryzacji emisji radiowej, w tym system ewentualnych ulg dla uczestników rynku, a także przewidywany termin wyłączenia emisji analogowej i precyzyjne określone kryteria tego wyłączenia.

– Istnienie lub brak strategii nie zmienia ustawowych zobowiązań KRRiT dotyczących wspierania nowych technologii. Krajowa Rada widzi potrzebę stworzenia narodowej strategii cyfryzacji radiofonii i przygotowania ustawy kodyfikującej ten proces. Od kilku lat Rada prowadzi prace analityczno-badawcze dotyczące wielu aspektów implementacji technologii cyfrowej i śledzi jej wdrażanie w Europie i na świecie. Efektem tych prac jest Zielona Księga, która może być podstawą wspomnianej strategii - podsumowuje we wstępie Witold Graboś.


Warto dodać, że pod koniec marca br. prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk, powiedziała w wywiadzie dla tygodnika „wSieci”, że na razie zamroziła proces rozwoju cyfryzacji, starając się jak najbardziej zracjonalizować budżet radia cyfrowego, łącząc redakcje, przebudowując anteny.

Zielona Księga cyfryzacji radia w Polsce (plik PDF, 234 strony)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...