reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bośnia i Hercegowina - trzy kultury, czyli bałkański miszmasz

dodano: 2016-12-05 18:33 | aktualizacja: 2017-04-19 17:45
autor: RO | źródło: SAT Kurier 1/2013

Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina - jeden z kilku krajów po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Niepodległość oficjalnie ogłosiła 5 kwietnia 1992 roku. BiH składa się z dwóch autonomicznych jednostek państwowych - Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Stolicą jest Sarajewo.  

Bosnia_most_bih


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

PROGRAMY INFORMACYJNE
    
Wizytówką niemal każdej bośniackiej stacji telewizyjnej są programy informacyjne. Godzina 19:00 w bośniackiej TV to czas na podsumowanie wszystkich wydarzeń z mijającego dnia. O tej porze BHT1 nadaje swój „Dnevnik”, Hayat TV - „Vijesti u 7”, Alternativna TV - „ATV vijesti” a TV1 - „Dnevnik TV1”. Walka o widza jest ogromna, dlatego niektóre stacje się wyłamały i swój serwis nadają nieco wcześniej - przykładowo wydanie „OBN info” na Televizija OBN rozpoczyna się o18:50, a „Info top” emitowany przez Pink BH jest jeszcze wcześniej - o 18:00 w dni robocze i 18:30 w weekendy. Państwowe FTV i RTRS, żeby umożliwić widzom obejrzenie dziennika w głównym kanale państwowym, nadają swój „Dnevnik” o 19:30. O tej samej porze główne wydanie „Dnevnik-a” jest również na antenie BN Televizija.
Al Jazeera Balkans

KULTURA TURECKA I INDYJSKA W BOŚNIACKICH KANAŁACH

Czołowe miejsce w ramówkach bośniackich stacji zajmują seriale. Amerykańskie sitcomy nie cieszą się dzisiaj wielką popularnością jak w latach ubiegłych. Jeśli są jakieś produkcje z USA, to zazwyczaj seriale dramatyczne, obyczajowe, przygodowe i sensacyjne. Bośniaccy widzowie kochają seriale bałkańskie z krajów byłej Jugosławii i takich najwięcej znajdziemy w państwowych telewizjach. Są też europejskie z Włoch, Niemiec, Francji czy krajów Skandynawii. Nieodłączną częścią w ramówkach są latynoskie telenowele rodem z Brazylii, Argentyny czy Meksyku, emitowane częściej przez nadawców prywatnych. Coraz większą popularność zyskują też produkcje z Bollywood. Serca widzów w ostatnim czasie podbiły seriale tureckie. Szczególne wrażenie robi emitowany przez OBN serial o sułtanie Sulejmanie Wspaniałym jednym z największych władców wszechczasów, nie tylko potężnego Imperium Osmańskiego, lecz i Europy. 
 
Hayat

Indyjskie telenowele są tak bardzo popularne, że nawet można je obejrzeć w sobotnie wieczory po głównym wydaniu serwisu informacyjnego. Prywatna Hayat TV po 20:00 stawia na indyjską operę mydlaną „Bandini”, natomiast OBN - „Odbačena”. Na kanałach państwowych w tym czasie królują seriale bośniackie, czarnogórskie, serbskie (m.in. cykl filmów fabularnych serbskiego reżysera Gorana Paskalewicza na RTRS) i programy o kulturze. Tylko BHT1 na początku nadaje coś zagranicznego (włoski hit „Sokół i Gołębica”). Pink BH idzie w zupełnie innym kierunku i oferuje popularne w Serbii muzyczne show „Zvezde Granda”, a mniej więcej godzinę później Hayat TV rozpoczyna emisję innego muzycznego talent show pt. „Zvijezda mozes biti ti” (Gwiazdą możesz być i Ty).

TV1 z kolei emituje amerykańskie filmy, ale dopiero po godzinie 21, a Alternativna TV woli w tym czasie emitować blok Hayat TV. 


PLATFORMA SATELITARNA TOTAL TV

W Bośni i Hercegowinie usługi telewizyjne drogą satelitarną świadczy tylko jeden podmiot. Usługa Total TV na tym rynku pojawiła się w 2008 roku i jest dostępna przez satelitę Eutelsat 16A (16°E). Mieszkaniec BiH już za około 25 zł miesięcznie może sobie zamówić pakiet START 1, który zawiera najważniejsze kanały krajowe (RTRS, FTV, ATV, OBN, TV1, BHT1), inne kanały z byłej Jugosławii (Alfa, B92 Info, SOS, Atlas, RTS Sat, RTS1, RTS2, Happy, K::CN3) i szereg kanałów tematycznych (Al Jazeera Balkans, 24 Vesti, 24 Kitchen, Viasat History, Viasat Explorer, Viasat Nature, NGC, Disney, Discovery, MTV, Motors TV, TLC, AXN). Klient może też kupić płatne kanały filmowe premium. Dostęp do HBO i HBO Comedy, bez żadnych innych dodatkowych pakietów, kosztuje ok. 16 zł. 
 

Total TV jest platformą międzynarodową, specjalnie stworzoną dla krajów byłej Jugosławii. Jej usługi są też dostępne w Czarnogórze, Chorwacji, Macedonii, Słowenii i Serbii. Również w dowolnym miejscu w Europie można korzystać z szerokiej oferty platformy, a najtańszy pakiet Total TV International można nabyć za 120 Euro miesięcznie. 

CO MOŻNA ODBIERAĆ W POLSCE?

Największy wybór kanałów niekodowanych z Bośni i Hercegowiny znajdziemy na satelicie Eutelsat 16A (16°E). Oprócz wymienionych BN Sat, BN Music, Al Jazeera Balkans i Face TV, można odebrać niszowy kanał muzyczny OTV Valentino. 
 
OBN
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...