reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Platformy cyfrowe upadłyby bez TVP?

dodano: 2017-04-25 21:00 | aktualizacja: 2017-04-26 00:32
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

nc+ Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański we wtorek 25  kwietnia 2017 r. w emocjonalny sposób zareagował na skargi dostawców płatnych telewizji do Komisji Europejskiej. W ocenie posła Prawa i Sprawiedliwości oferta Cyfrowego Polsatu i nc+ bez kanałów Telewizji Polskiej byłaby o wiele uboższa. Poszło oczywiście o propozycję, żeby platformy i sieci kablowe przekazywali Poczcie Polskiej dane swoich klientów, aby ta mogła egzekwować od nich abonament radiowo-telewizyjny.

Telewizja Polska TVP siedziba


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Dla mnie ta skarga jest dość dziwnym przedsięwzięciem dlatego, że nie wnikając w niuanse prawne (…), tak politycznie jak na to spojrzę, to wydaje mi się, że mamy do czynienia z taką sytuacją, że oto operatorzy telewizji płatnej, ci którzy dostarczają sygnał tych telewizji, dostarczają przy okazji sygnał mediów publicznych (…) i to wszystko oni robią za darmo

- mówił Czabański na antenie publicznego Radia PiK z Bydgoszczy (cytat za wPolityce.pl).

Poseł PiS wyraził zdziwienie, że branża płatnej telewizji nie jest zainteresowana tym, aby TVP i Polskie Radio nadawały swój program, ponieważ publiczne media wzbogacają płatną ofertę. Operatorzy stoją jednak przy stanowisku, że nie mogą być traktowani inaczej - gorzej niż bezpłatna telewizja naziemna. Chcą, aby Komisja Europejska zakazała Polsce nowych regulacji.
 
Od wielu tygodni było do przewidzenia, że platformy i sieci kablowe tak łatwo nie odpuszczą. Żarty się skończyły!
Jeśli będą musiały przekazywać adresy klientów, to część z nich może rozwiązać umowy i korzystać wyłącznie z naziemnej telewizji albo internetowej. Nie chodzi więc tutaj o żadną politykę, tylko o czysty biznes. Niestety politycy nigdy nie rozumieli potrzeb branży telewizyjnej, ani też zwykłych widzów.

Mamy inne czasy niż lata 1999-2003, kiedy Cyfrowy Polsat długo walczył o bezpłatne nadawanie kanałów TVP (konkurencyjna CYFRA+ miała wówczas umowę z nadawcą publicznym).  Kanały pojawiały się i wracały, bo TVP procesowała się z raczkującą wtedy platformą Zygmunta Solorza-Żaka. W końcu w myśl rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji operatorzy nie tylko zyskali możliwość bezpłatnej reemisji kanałów TVP (poza TVP Seriale, TVP Sport i TVP HD), ale wręcz obowiązek nadawania stacji dostępnych naziemnie.
 
Wydaje się, że dzisiaj kanały TVP nie są tak cenne dla platform cyfrowych i sieci kablowych jak kilkanaście lat temu.
Mamy naziemną telewizję cyfrową i stacje TVP można oglądać w niemal całym kraju (TVP Sport ma wkrótce trafić do DVB-T, a seriale telewizji publicznej są dostępne w internecie). W 2002 roku na polskim rynku działało może 30 ogólnopolskich kanałów telewizyjnych, a dzisiaj pięć razy tyle.

Osobiście prawie nie oglądam kanałów TVP. Wolę filmowe kanały premium, dokumentalne, informacyjne i muzyczne. Myślę, że takich klientów jest wielu. Nie płakałbym, gdyby kanały TVP zniknęły z oferty nc+, bo w razie potrzeby do ich odbioru wystarczyłaby pokojowa antena. Problem miałyby tylko osoby, które korzystają z polskich platform w innych krajach europejskich. Niektórzy, wyjątkowo krytyczni wobec PiS-u wręcz cieszyliby się z usunięcia telewizji publicznej z oferty.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...