reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Więcej kanałów Planete+ zamiast Canal+ Discovery?

dodano: 2019-03-14 00:19
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

planete+ Z końcem maja Canal+ Discovery zakończy nadawanie. W jego miejsce pojawi się Canal+ Dokument. Wygląda na to, że w ten sposób nc+ chce uniknąć odejść abonentów, którym całkowita likwidacja stacji dałaby pretekst do wypowiedzenia umowy. Tylko czy Canal+ Dokument to rozwiązanie optymalne? Lepszym byłoby zaoferowanie kanałów dokumentalnych bez reklam dla większej grupy abonentów.

Planete+ „Naturalnie Polska”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W lutym br. Canal+ Discovery miał 0,016 proc. udziału w rynku, co oznacza spadek o 24 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku (dane Nielsen Audience Measurement za Wirtualnymi Mediami). Natomiast oferowany często w tych samych pakietach Canal+ miał w lutym 0,185 proc. udziału w rynku, Canal+ Film 0,081 proc., Canal+ Family 0,050 proc. a Canal+ Seriale 0,014 proc. Dane za luty dla Canal+ Sport nie są dostępne, ale w styczniu kanał miał 0,093 proc. udziału w rynku a Canal+ Sport 2 0,026 proc. Telemetria pokazuje preferencje posiadaczy paczki Canal+. Wybierają ją przede wszystkim fani filmów i sportu. Eksperyment z rozszerzeniem tej grupy o fanów seriali i dokumentu nie sprawdził się. Udział w rynku Canal+ Discovery, a w przyszłości Canal+ Dokument byłby większy, gdyby tego rodzaju stacje znalazły się w tańszych pakietach z innymi kanałami dokumentalnymi i serialowymi.

Oczywiście w interesie Discovery jest wspieranie rozszerzonego pakietu własnych kanałów po przejęciu TVN i Scrippsa. Wydaje się, że w tej sytuacji nc+ powinna rozważyć wzbogacenie oferty Planete+. We Francji poza Planète+ działa jeszcze Planète+ A&E czy Planète+ Crime+Investigation (we współpracy z amerykańskimi właścicielami History, Crime & Investigation Network, History 2 i Lifetime). W Polsce mamy co prawda Crime+Investigation Polsat, ale można sobie wyobrazić zacieśnienie współpracy Canal+ z innym niż Discovery amerykańskim koncernem albo samodzielne uruchomienie nowych kanałów Planete+. We Francji działały kiedyś Planète 2 czy poświęcony morzu Planète+ Thalassa. Wspólny projekt Canal+ i France Télévisions zakończył działalność na początku 2016 roku. Planete+, w przeciwieństwie do należącego do Discovery kanału Travel Channel, nie emituje co 15-20 minut tych samych zapowiedzi programowych i materiałów promocyjnych z Martyną Wojciechowską w roli głównej, nie przerywa też programów reklamami. Czasem wydaje się, że na godzinę programu przypada pół godziny reklam i zapowiedzi.

Można sobie więc wyobrazić, że w miejsce Canal+ Discovery pojawiałyby się dwa dodatkowe kanały tematyczne Planete+. Jeden poświęcony na przykład podróżom, dalekim zakątkom świata i związaną z nimi historią, a drugi zagadnieniom naukowym. Od 11 lat, kiedy nadawanie rozpoczął Domo+ nie było porównywalnych debiutów. Platforma nc+ nie inwestowała też w ostatnich latach w nowości dokumentalne. Gdyby to się zmieniło, abonenci, którzy mają dość niekończących się reklam w amerykańskich kanałach dokumentalnych, byliby zadowoleni. Fani dokumentu to dość wierna grupa klientów, nieco zaniedbywana przez platformy. Netflix, który skupia się na serialach, musi jeszcze dużo wysiłku włożyć w poprawę oferty dla amatorów tego gatunku. Koniec współpracy między Canal+ a Discovery może być więc pewnego rodzaju szansą na zauważenie tej grupy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Osłona LNB Umbrella Heavy Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

39 zł Więcej...

Antena Televes Ellipse UHF

Antena Televes Ellipse kierunkowa do stabilnego odbioru UHF (DVB-T) z...

379 zł Więcej...

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...
reklama