reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Więcej kanałów Planete+ zamiast Canal+ Discovery?

dodano: 2019-03-14 00:19
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

planete+ Z końcem maja Canal+ Discovery zakończy nadawanie. W jego miejsce pojawi się Canal+ Dokument. Wygląda na to, że w ten sposób nc+ chce uniknąć odejść abonentów, którym całkowita likwidacja stacji dałaby pretekst do wypowiedzenia umowy. Tylko czy Canal+ Dokument to rozwiązanie optymalne? Lepszym byłoby zaoferowanie kanałów dokumentalnych bez reklam dla większej grupy abonentów.

Planete+ „Naturalnie Polska”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W lutym br. Canal+ Discovery miał 0,016 proc. udziału w rynku, co oznacza spadek o 24 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku (dane Nielsen Audience Measurement za Wirtualnymi Mediami). Natomiast oferowany często w tych samych pakietach Canal+ miał w lutym 0,185 proc. udziału w rynku, Canal+ Film 0,081 proc., Canal+ Family 0,050 proc. a Canal+ Seriale 0,014 proc. Dane za luty dla Canal+ Sport nie są dostępne, ale w styczniu kanał miał 0,093 proc. udziału w rynku a Canal+ Sport 2 0,026 proc. Telemetria pokazuje preferencje posiadaczy paczki Canal+. Wybierają ją przede wszystkim fani filmów i sportu. Eksperyment z rozszerzeniem tej grupy o fanów seriali i dokumentu nie sprawdził się. Udział w rynku Canal+ Discovery, a w przyszłości Canal+ Dokument byłby większy, gdyby tego rodzaju stacje znalazły się w tańszych pakietach z innymi kanałami dokumentalnymi i serialowymi.

Oczywiście w interesie Discovery jest wspieranie rozszerzonego pakietu własnych kanałów po przejęciu TVN i Scrippsa. Wydaje się, że w tej sytuacji nc+ powinna rozważyć wzbogacenie oferty Planete+. We Francji poza Planète+ działa jeszcze Planète+ A&E czy Planète+ Crime+Investigation (we współpracy z amerykańskimi właścicielami History, Crime & Investigation Network, History 2 i Lifetime). W Polsce mamy co prawda Crime+Investigation Polsat, ale można sobie wyobrazić zacieśnienie współpracy Canal+ z innym niż Discovery amerykańskim koncernem albo samodzielne uruchomienie nowych kanałów Planete+. We Francji działały kiedyś Planète 2 czy poświęcony morzu Planète+ Thalassa. Wspólny projekt Canal+ i France Télévisions zakończył działalność na początku 2016 roku. Planete+, w przeciwieństwie do należącego do Discovery kanału Travel Channel, nie emituje co 15-20 minut tych samych zapowiedzi programowych i materiałów promocyjnych z Martyną Wojciechowską w roli głównej, nie przerywa też programów reklamami. Czasem wydaje się, że na godzinę programu przypada pół godziny reklam i zapowiedzi.

Można sobie więc wyobrazić, że w miejsce Canal+ Discovery pojawiałyby się dwa dodatkowe kanały tematyczne Planete+. Jeden poświęcony na przykład podróżom, dalekim zakątkom świata i związaną z nimi historią, a drugi zagadnieniom naukowym. Od 11 lat, kiedy nadawanie rozpoczął Domo+ nie było porównywalnych debiutów. Platforma nc+ nie inwestowała też w ostatnich latach w nowości dokumentalne. Gdyby to się zmieniło, abonenci, którzy mają dość niekończących się reklam w amerykańskich kanałach dokumentalnych, byliby zadowoleni. Fani dokumentu to dość wierna grupa klientów, nieco zaniedbywana przez platformy. Netflix, który skupia się na serialach, musi jeszcze dużo wysiłku włożyć w poprawę oferty dla amatorów tego gatunku. Koniec współpracy między Canal+ a Discovery może być więc pewnego rodzaju szansą na zauważenie tej grupy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...