reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mjanma z buddyjskimi pagodami

dodano: 2017-05-17 16:36 | aktualizacja: 2017-05-17 20:56
autor: Janusz Blamowski/Marta Karendał | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Birma Mjanma W ramach grudniowych wypraw do Azji Południowo-Wschodniej „Podróże z anteną” wybrały się ostatnio do Birmy. Mjanma, bo tak brzmi teraz oficjalna polska nazwa Birmy, jest położona na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim i zajmuje powierzchnię 676 600 km2, a zamieszkuje ją ponad 51 milionów ludzi, choć bardzo zróżnicowanych etnicznie, bo według oficjalnych danych to aż 135 narodów mówiących ponad 250 językami!

Birma Mjanma


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pagody, czyli stupy przeważnie mające kształt dzwonu, często pozłacanego, nie posiadają wewnętrznych pomieszczeń dostępnych dla wiernych – przechowuje się tam relikwie lub drogocenne wizerunki Buddy. Większe pagody posiadają zewnętrzne korytarze ze złoconymi posągami Buddy umieszczonymi w stosownych niszach.
 
Bagan

Obok pagód rozłożyli swoje kramy sprzedawcy pamiątek (słynne są tutejsze wyroby z laki), tkanin i odzieży. Można tu posilić się owocami, wypić mleczko ze świeżo rozłupanego kokosa czy po prostu odpocząć w cieniu rozłożystych drzew.
 
Bagan

Życie płynie tu powoli, od czasu do czasu piaszczystymi dróżkami przemieszcza się ciągniona przez bawoły dwukółka wioząca plony zebrane z okolicznych pól, wieczorami drogi wypełniają się samochodami i autobusami wiozącymi turystów chcących zdążyć na obserwację zachodu słońca.
 
Bagan
 
Bagan


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

129 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

550 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Duo 4K S2X FBC

Vu+ Duo 4K - nowa propozycja z segmentu sprzętu Ultra...

1 699 zł Więcej...
reklama