reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać ukraińskie kanały?

dodano: 2017-06-06 10:39 | aktualizacja: 2017-06-06 11:20
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2017

Jak odbierać ukraińskie kanały W związku z trudną sytuacją na Ukrainie i trwającymi tam walkami, nie brakuje osób, które zdecydowały się na opuszczenie najbardziej niebezpiecznych obszarów i ucieczkę, także do Polski. Do redakcji dociera coraz więcej pytań – i od samych obywateli Ukrainy, przebywających w kraju, jak i od instalatorów – co do możliwości wykonania instalacji satelitarnej na potrzeby odbioru ukraińskich kanałów TV. Czy jest to trudne? Jaki sprzęt jest potrzebny i jaki rozmiar anteny satelitarnej zapewni poprawny odbiór?

Jak odbierać ukraińskie kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

INNE POZYCJE SATELITARNE

Ukraińskie kanały można znaleźć także na kilku innych pozycjach satelitarnych, ale w skromnej ilości i często są one dublowane z 4,8°E lub 4°W. Największa paczka tego typu stacji to Ukrkosmos na satelicie Azerspace 1 (46°E). Pozycja ta jest w znacznej odległości od nawet 9°E, więc układ zezujący nie wchodzi w grę. Gdy jednak przyjrzymy się zestawowi kanałów, to okaże się, że większość jest także do odbioru z 4°W poza tylko dwoma: UA TV (ten jest od lutego 2017 także na 13°E) i HD Fashion (tematyczny kanał o modzie, w wersji SD i HD).

Na 13°E poza wspomnianym UA TV jest także VOTV (Telekanal Vozrojdenie), ale tą stację znajdziemy na 4°W oraz ukraińska wersja Euronews FTA. Na 4°W Euronews jest także obecny, ale szyfrowany w BISS. Ten kanał można jednak pomijać, gdyż jak zapowiedział sam nadawca – wersja ukraińska ma zostać zamknięta wraz z kilkoma innymi w kwietniu 2017 – praktycznie za moment. I to nie pierwszy raz, bo Euronews na Ukrainie już raz zniknął po serii problemów finansowych związanych z niedotrzymywaniem warunków umowy z Euronews na przygotowywanie lokalnej wersji językowej przez ukraińskiego nadawcę publicznego NTKU. Od 2015 roku Euronews w wersji ukraińskiej jest przygotowywany przez grupę medialną Inter Media Group.

Poza tymi rodzynkami, na innych pozycjach nie znajdziemy kanałów ukraińskich. Dla pojedynczych stacji nie ma sensu specjalne dostosowywanie instalacji, zwłaszcza, że jeśli chciałoby się brać pod uwagę pozycję 46°E, to zostaje już albo instalacja antenowa z obrotnicą albo ewentualnie próbowanie szczęścia z anteną toroidalną. Gra może nie być warta świeczki, gdyż trudno przewidzieć, czy paczka Ukrkosmos pozostanie na 46°E. Operator na przestrzeni lat miał już różne pomysły w kwestii dystrybucji satelitarnej, a znaczna ilość zdublowanych stacji może tym bardziej zastanawiać jaka będzie przyszłość paczki na 46°E.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 35cm

Aluminiowy stojak ścienny 35cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

59 zł Więcej...

Kabel Cablink Twin GI-19S 5m

Podwójny, biały przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink Twin GI-19S 5m....

14 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...
reklama