reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Anteny naziemne dla MUX 8 - 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2017-06-13 14:31 | aktualizacja: 2017-06-13 15:00
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

MUX 8 antena VHF 10 pytań i odpowiedzi Od czasu cyfryzacji telewizji w 2012 roku i przejścia na NTC w standardzie DVB-T zmieniło się tyle, że przybył nowy, jeszcze nieco ułomny multipleks, oznaczony jako ósmy (MUX 8). Ułomny dlatego, że ma tylko 4 nowe kanały komercyjne w jakości SD – bez kanałów TVP, ale nie znaczy to, że oglądanie tych stacji nie ma sensu, bo ma. Telewizja publiczna nie potrafi dołączyć się do popularyzacji MUX 8, by pojąć misyjność w sposób właściwy. Poniekąd sam odbiór w paśmie VHF jest ułomny, bo czasami jest inna polaryzacja, inny kierunek nadajnika albo antena nie daje rady. I co wtedy? Problemów tysiące, pytań też dużo i to uzależnionych od rejonizacji. Doradzają lokalni instalatorzy, ale to za mało. Ruszamy więc z dobrą kampanią informacyjną.

MUX 8 antena VHF 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

4. Czy do odbioru MUX 8 potrzebna jest nowa antena?

MUX 8 jest nadawany w paśmie VHF, co w niektórych przypadkach może oznaczać konieczność modernizacji istniejącej instalacji antenowej. Rzadko kiedy trzeba kupować nową antenę, choć czasami to bywa wygodniejsze zwłaszcza, gdy istniejąca antena ma już swoje lata lub jest to antena siatkowa, która „bierze wszystko” z pasma włącznie z zakłóceniami, np. z LTE.

Kiedy próba wyszukania nowych kanałów, według parametrów, zakończy się niepowodzeniem, oznacza to, że problem leży w instalacji antenowej. Należy wtedy poprawić wszystkie połączenia, ewentualnie skorygować kierunek ustawienia anteny. Kiedy nie przyniesie to oczekiwanych efektów, należy dokupić antenę VHF, zwrotnicę, kabel i złącza, a następnie zsumować sygnał z obu anten – dotychczas posiadanej UHF i nowej VHF.

Należy zwrócić uwagę, że MUX 8 w różnych regionach jest nadawany w różnych polaryzacjach – poziomej (H) lub pionowej (V). Przy wykonywaniu instalacji nowej anteny, trzeba to uwzględnić. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że nie ma anten uniwersalnych – antenę dobieramy do konkretnej lokalizacji i parametrów sygnału, który planujemy odbierać.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...