reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Gibraltar - mała Anglia w ciepłym klimacie

dodano: 2017-06-20 16:14 | aktualizacja: 2017-06-20 16:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

Gibraltar małpa Wycieczka na Gibraltar była takim niespełnionym marzeniem – tym bardziej, gdy z lekcji historii pamiętało się, że w morzu koło Gibraltaru zginął w katastrofie samolotu generał Władysław Sikorski. Okazja nadarzyła się w 2006 r., gdy udało się załatwić darmowy apartament u przyjaciela w Fuengiroli koło Malagi. To już było niedaleko (100 km), tym bardziej, że wtedy jeszcze nie latały z Polski w tym kierunku samoloty tanich linii lotniczych.

Gibraltar morze


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Podstawowe informacje

Ruch jest prawostronny, a nie lewostronny jak w Wielkiej Brytanii, na Cyprze czy na Malcie. Waluta to funt gibraltarski, choć wszędzie przyjmują euro. Jest tam niski podatek dochodowy od osób prawnych. Dla nierezydentów Gibraltaru ustalono stawkę podatku CIT na poziomie 10 proc., a do tego Gibraltar został wyłączony ze wspólnego systemu podatku VAT.

Troszkę historii

Gibraltarska skała nazywana była przez Fenicjan Mons Calpe, a przez Greków jednym ze słynnych słupów Herkulesa. Co ciekawe, Gibraltar z jaskinią Gorhama to prawdopodobnie ostatnie udokumentowane miejsce, gdzie 28-24 tys. lat p.n.e. żyli neandertalczycy. Rządzili tam najpierw Fenicjanie, krótko Kartagina i Rzymianie, potem Wandale i Wizygoci (414-711), a dłuższe rządy sprawowali nad tą skałą Arabowie, którzy w 711 r. ją zdobyli i oddali Hiszpanom dopiero 1462 r.

Zresztą stąd wzięła się nazwa Gibraltar, która jest hiszpańskim tłumaczeniem arabskiej nazwy Jabal Tariq, co oznacza „Góra Tariq”. Odnosi się to do Skały Gibraltarskiej, która została nazwana po arabskim generale Umayyad Tariq ibn-Ziyad, który w 711 r. ją zdobył. Arabowie rządzili tam aż do 1462 r., gdy hiszpańscy chrześcijanie odbili Gibraltar.

Wcześniej w 1160 r. Almohad Sultan Abd al-Mu’min zarządził budowę zamku. Nazwano go Medinat al-Fath (Miasto Zwycięstwa). Zagościł w nim nawet sam sułtan, aby obejrzeć prace i przez dwa miesiące przebywał w Gibraltarze. Co ciekawe, tzw. wieża hołdu arabskiego zamku Moorish stoi do dzisiaj.

Angielsko-holenderskie wojska zdobyły Gibraltar, odrywając go od Hiszpanii w 1704 r. podczas wojny o sukcesję hiszpańską w imieniu Habsburgów. Terytorium to zostało oddane Wielkiej Brytanii „na wieczność” na mocy traktatu z Utrechtu w 1713 r. Podczas II wojny światowej była to ważna baza dla Marynarki Królewskiej, ponieważ kontrolowała przejście statków między Atlantykiem i Morzem Śródziemnym. Była też ważnym lotniskiem, łączącym Wielką Brytanię z Afryką, Maltą i Cyprem. Zwykle tankowano tam samoloty i ruszano w dalszą podróż.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...