reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Gibraltar - mała Anglia w ciepłym klimacie

dodano: 2017-06-20 16:14 | aktualizacja: 2017-06-20 16:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

Gibraltar małpa Wycieczka na Gibraltar była takim niespełnionym marzeniem – tym bardziej, gdy z lekcji historii pamiętało się, że w morzu koło Gibraltaru zginął w katastrofie samolotu generał Władysław Sikorski. Okazja nadarzyła się w 2006 r., gdy udało się załatwić darmowy apartament u przyjaciela w Fuengiroli koło Malagi. To już było niedaleko (100 km), tym bardziej, że wtedy jeszcze nie latały z Polski w tym kierunku samoloty tanich linii lotniczych.

Gibraltar morze


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Małpy na Gibraltarze

Na Gibraltarze można spotkać małpy – makaki lub magoty (Macaca sylvana). To jedyne wolno żyjące małpy w Europie. Ten gatunek zamieszkuje Algierię i Maroko, zresztą w coraz mniejszej liczbie miejsc (jest zagrożony). Małp jest już mało – ledwie 230 osobników, w kilku skupiskach. Spotkaliśmy je na samej górze, blisko lunet, z których można oglądać sam Gibraltar, ale także Hiszpanię, a przy dobrej widoczności także Afrykę.
 

Na makaki trzeba uważać. Niby dzikie, ale tak przyzwyczaiły się do ludzi, że w poszukiwaniu jedzenia potrafią być bardzo agresywne, o czym się przekonaliśmy, uchylając lekko szybę w aucie – tylko na moment. Pokazanie paluszków z Polski doprowadziło je do dzikiego szału – próbowały wkładać łapki przez szybę, by wyrwać te paluszki! Nie wolno pokazywać jedzenia i ich karmić! Dokarmianie przez turystów jest zabronione – są ostrzeżenia, a do tego odradza się noszenia siatek, bo makaki je wyrywają, nie patrząc, czy jest tam jedzenie. Można stracić cenne rzeczy. Za dokarmianie grożą wysokie mandaty – 500 funtów.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...