reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Gibraltar - mała Anglia w ciepłym klimacie

dodano: 2017-06-20 16:14 | aktualizacja: 2017-06-20 16:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5-6/2017

Gibraltar małpa Wycieczka na Gibraltar była takim niespełnionym marzeniem – tym bardziej, gdy z lekcji historii pamiętało się, że w morzu koło Gibraltaru zginął w katastrofie samolotu generał Władysław Sikorski. Okazja nadarzyła się w 2006 r., gdy udało się załatwić darmowy apartament u przyjaciela w Fuengiroli koło Malagi. To już było niedaleko (100 km), tym bardziej, że wtedy jeszcze nie latały z Polski w tym kierunku samoloty tanich linii lotniczych.

Gibraltar morze


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Polskie wątki na Gibraltarze

Najbardziej znanym polskim wątkiem, niestety tragicznym, jest katastrofa lotnicza w Gibraltarze. To znany wypadek lotniczy, do którego doszło 4 lipca 1943 r. około godz. 23:06. Zginęło w nim 16 osób, w tym Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski. W 1943 r. generał powracał z inspekcji polskiej armii na Bliskim Wschodzie. W celu zbadania katastrofy przeprowadzono kilka niezależnych śledztw. Nie wszystkie ciała ofiar zostały odnalezione, a historycy nie osiągnęli konsensusu co do przyczyn i okoliczności, jakie towarzyszyły tej katastrofie.

Pomnik upamiętniający Władysława Sikorskiego

Pomnik, który upamiętnia śmierć gen. Władysława Sikorskiego (tzw. kamień ze śmigłem), znajdował się w innym miejscu. Jednak w 2013 r., dokładnie w 70. rocznicę katastrofy, pomnik ustawiono w reprezentacyjnym miejscu tzw. Europa Point, na południowym tarasie widokowym Gibraltaru.

Jak dostać się do Gibraltaru?

W 2006 r. osobiście wjechałem na samą górę gibraltarskiej skały, choć jeśli jedziecie samochodem, lepiej zostawić go po hiszpańskiej stronie w La Linea de la Conceptión (parking to kilka euro). Potem po prostu trzeba przejść przez granicę. Czasami kolejka na granicy samochodowej to godziny straconego czasu, więc lepiej wybrać drogę pieszą.

Lotnisko w Gibraltarze

Można polecieć bezpośrednio na Gibraltar via Hiszpania, Wielka Brytania lub Malta. Jest tam lotnisko z nietypowym pasem startowym o długości 1829 m, a do tego wzdłuż niego jest 1200 m granica z Hiszpanią. Podobno to dość trudne lotnisko, jeśli chodzi o starty i lądowania. Pas na długości 1 km wchodzi w głąb Zatoki Gibraltarskiej. Świetny widok mieliśmy na samolot BA, będąc wewnątrz gibraltarskiej skały, gdy obserwowaliśmy start przez otwór. Prawie jakbyśmy widzieli lot samolotu z Sikorskim na pokładzie... choć to było późnym popołudniem, a nie w nocy.

Lotnisko, pierwotnie wojskowe, zbudowano w 1939 r. jako lotnisko zapasowe dla Royal Navy. Cywilne lotnisko otwarto do ruchu w grudniu 1987 r. Latają tam linie British Airways, Monarch Airlines i kilka innych, m.in. maltańskie. To o tyle ciekawe lotnisko, że gdy startuje lub ląduje samolot to automatycznie zostaje zamknięty szlaban na granicy, bo droga dojazdowa od Hiszpanii do miasta Gibraltar przebiega w poprzek lotniska.
Z Polski można też polecieć do Malagi lub Faro tanimi liniami i tam pożyczyć samochód, którym można dojechać do miasteczka po hiszpańskiej stronie, by piechotką dotrzeć przez granicę do Gibraltaru. Czasami Hiszpanie mają problem co do ilości taniego alkoholu lub papierosów, więc lepiej nie przesadzać.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...