reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TVN i Polsat będą musiały odsprzedać swoje kanały?

dodano: 2017-07-28 00:15
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

TVN Jesienią może zacząć się rewolucja na polskim rynku telewizyjnym. Nie za sprawą fuzji platform cyfrowych Cyfrowy Polsat i nc+, tylko planów rządzącej partii. - Jeśli chodzi o duże reformy, to z całą pewnością stoi przed nami kwestia dekoncentracji mediów. Tu też będzie zapewne bardzo silny opór - ogłosił na antenie telewizji Trwam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Na czym może polegać zmiana w praktyce? Czy dojdzie do skutku? Jak mogą bronić się nadawcy?

TVN


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nieuchronna repolonizacja mediów?
O tym, że partia rządząca przygotowuje się do repolonizacji mediów wspominałem na tym blogu już w styczniu. Wydaje się, że ten scenariusz wkrótce zacznie się spełniać. Chociaż PiS zapewniał dziennikarzy, że po lipcowym kongresie zejdzie ze ścieżki rewolucyjnej, to wybuchła awantura o sądy. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że reforma mediów zostanie przełożona na czas po ewentualnej kolejnej wygranej PiS-u w wyborach parlamentarnych. Wygląda na to, że nic z tego. Chęć przeprowadzenia zmian w mediach lokalnych i regionalnych przed wyborami samorządowymi jest najwyraźniej zbyt duża.

Kogo dotkną zmiany na rynku telewizyjnym?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wzorować się na rozwiązaniach francuskich. Tam liczba dostępnych w całym kraju telewizji naziemnych należących do jednego gracza jest ograniczona. Podobnie jest z liczbą popularnych stacji obecnych na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych (takich, których udział w rynku przekracza 8 proc.). Można sobie wyobrazić, że po wprowadzeniu nowych przepisów TVN będzie musiał odsprzedać TVN7, a konkurencyjny Polsat kanał Super Polsat. Nie mamy stacji tematycznych, których udziały przekraczają 8 proc., ale w Polsce pułap można ustanowić na 2 albo 3 proc. Wówczas TVN będzie musiał sprzedać TVN24.

Ucierpi imperium Zygmunta Solorza-Żaka?
Wszystkie zmiany klepnie Trybunał Konstytucyjny. Nadawcy przy wsparciu opozycji będą mogli odwoływać się do Brukseli i Strasburga. To jednak długa droga. Szybciej będzie zrealizować groźby, których nie zrealizowały platformy cyfrowe. Przenieść koncesje popularnych kanałów tematycznych do Wielkiej Brytanii albo Czech. Sęk w tym, że wtedy nadawcy naziemni będą musieli uważać na bardzo wnikliwą kontrolę ich anten przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która może nałożyć na nich kary finansowe. Spór rządu z imperium Zygmunta Solorza-Żaka obserwujemy już po ruchach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (40 mln zł kary dla Cyfrowego Polsatu). Ostatnio Sejm rozwiązał umowę z Plusem i porozumiał się z niemieckim T-Mobile. W stacjach telewizyjnych panuje przeświadczenie „Wkrótce zabiorą się za nas”. Podsycają je cytowane przez Onet.pl żarty posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.

Protesty w Polsce i całej Europie niemal gwarantowane
Na portalu społecznościowym Twitter krążą plotki, że rząd PiS-u zdecyduje się na wykupywanie niektórych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych za pieniądze spółek skarbu państwa typu Orlen czy PZU. Jeśli UOKiK zmusi nadawców do odsprzedania „siostrzanych” kanałów, to będzie to możliwy scenariusz, ale czasochłonny. Wymaga długich negocjacji i ogromnych inwestycji. Poza tym za bardzo będzie przypominał przejęcie rosyjskiej telewizji NTV przez rosyjską Gazprom Media. Protesty w Polsce i całej Europie niemal gwarantowane. W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi amerykański Scripps, do którego należy TVN, być może nie. Prezydent Donald Trump patrzy na liberalne media w swoim kraju równie krytycznie, co Jarosław Kaczyński w Polsce. Nie przyszedł mu jednak do głowy zakup CNN. Polska to jednak inna estetyka. Nie zdziwiłbym się, gdyby w pewnym momencie stacje komercyjne powiedziały: dość. Nadajemy tylko w płatnych pakietach, wychodzimy z naziemnej telewizji cyfrowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...