reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kotor - fiordy w Czarnogórze?

dodano: 2017-10-20 20:33 | aktualizacja: 2018-08-02 11:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Kotor Czarnogóra Zatoka Kotorska w Czarnogórze to podobno to najdalej położony na południe fiord Europy, choć wcale nim nie jest! Warto zobaczyć Kotor i okolice, zwłaszcza z góry, czyli po pokonaniu 1500 stopni wzdłuż średniowiecznych murów twierdzy św. Jana. Kotor jest nazywany czarnogórskim Dubrownikiem, tylko płaci się tam w euro, a nie w kunach. Za to apartament w Czarnogórze można znaleźć za 30 euro, a w Chorwacji za min. 50 euro.

Kotor Czarnogóra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Transport i turystyka

Warto jednak przejechać wzdłuż całej Zatoki Kotorskiej, by poznać inne miejscowości: Tivat z ekskluzywną przystanią dla jachtów i Herceg Novi z uroczą promenadą.

Wjazd na prom przez Zatokę Kotorską (na skróty z Lepetane do Kamenari)

Tunel Vrmac łączy Kotor z autostradą Adriatyku, z resztą wybrzeża i lądu Czarnogóry. Istnieje również stara, malownicza górska droga łącząca Kotor i Cetinje. Działa też prom Kamenari - Lepetane przez Cieśninę Verige, która pozwala skrócić objazd wokół Zatoki Kotorską w drodze do Chorwacji (w przyszłości na miejscu planuje się budowę mostu).

Widok na góry wokół Kotoru, świadczą jak trudny był dostęp do twierdzy z tej strony

Kotor jest atrakcyjnym celem wakacyjnych wypraw - jest tam bardzo dużo Polaków, Czechów i Rosjan. Przypływa wiele statków turystycznych tzw. wycieczkowców, bo to blisko Splitu i Dubrownika. Wpływają na 1 dzień i wręcz jest najazd na twierdzę św. Jana i starówkę. Przyciągają krajobrazy, klimat subtropikalny, rozwinięta baza turystyczna i zabytki. Teoretycznie Kotor to takie miejsce jak Dubrownik czy Split do tzw. zaliczenia, ale koniecznie trzeba poszukać miejsc mało odwiedzanych przez turystów, pochodzić po pustych okolicznych wzgórzach (tam nikt z tych statków się nie wybierze).

Starówka w Kotorze i statek wycieczkowy
Wycieczkowiec MSC wychodzi z portu w Kotorze w dalszą podróż
Wycieczkowiec obraca się do wyjścia z zatoki

Lotnisko w Tivat to jeden z dwóch międzynarodowych lotnisk w Czarnogórze, znajduje się 5 km od Kotoru. Drugie lotnisko jest w stolicy Czarnogóry, Podgoricy - 65 km od Kotoru - można szybko dojechać. Z lotniska w Tivat są regularne loty do niektórych dużych miastach europejskich (do Moskwy, St. Petersburga, Manchesteru, Dusseldorfu). W sezonie turystycznym (od kwietnia do października) wykonane są codzienne loty czarterowe do wielu innych miast na świecie, choć najwięcej do Rosji!

W oddali widać pas startowy lotniska w Tivat


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...