reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kirkenes - norweskie miasto na granicy z Rosją

dodano: 2017-11-19 16:10 | aktualizacja: 2023-02-17 22:21
autor: Andrzej Pietrzak | źródło: podrozezantena.pl

Kirkenes Kirkenes - miasto na północy Norwegii - następny po Svalbardzie i Spitsbergenie punkt naszej włóczęgi. Postanowiliśmy odwiedzić je w nietypowym okresie - 9 grudnia 2011 roku. Tradycyjnie ekipa dwuosobowa. Decyzja o wylocie na północny przyczółek Norwegi zapadła w 5 minut.

Kirkenes


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zazwyczaj biegaliśmy po necie, szukając jakichś atrakcji lub tanich lotów.
Wtedy w oko wpadło nam Kirkenes - lot + hotel w super cenie.

Zapytałem wtedy Królewny:
 

- Lecimy jutro do Kirkenes?
- Jasne. O której? - odparła bez namysłu. Uwielbiam te jej decyzje bez zawahania. No to klik i pakujemy się.

Norwegia zimą to nie taka prosta sprawa.

Trzeba mieć ciepłe ciuchy, buty i dobre rękawice. W naszej skali porównań Svalbard ze swoim majestatem w kategorii reklama tego miejsca w skali od 1 do 10... marne 2, atrakcyjność to już 10. Odkąd zaczęliśmy podróżować po takich miejscach, stworzyliśmy sobie dwie kategorie: reklama i fakty. W skali od 1 do 10 łatwiej jest oceniać.

Lecimy samolotem z Oslo-Gardermoen do Kirkenes z międzylądowaniem w Tromsø.

Kirkenes to miasto na granicy z Rosją, a Murmańsk dosłownie „za ścianą”.
 

Kirkenes znajduje się w północno-wschodniej części Norwegii, nad Bøkfjorden, gdzie jest ogromna zatoka połączoną z Morzem Barentsa w pobliżu granicy rosyjsko-norweskiej. Miasto leży około 400 km na północ od koła podbiegunowego. Słońce w Kirkenes nie zachodzi między 17 maja a 21 lipca, a nie wschodzi między 21 listopada a 21 stycznia. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń (średnia temp. -13°C) a najcieplejszy jest lipiec (+14°C).
 
Kirkenes - godz. 11:45 (dzień)

Warto sobie wyobrazić, że Kirkenes znajduje się na wschód od południka 30°, przez co jest dalej niż Stambuł, który przecież wyznacza jedną z europejskich granic z Azją. To nie tylko najbardziej wysunięty na wschód punkt Norwegii, ale jest dalej na wschód od Sankt Petersburga - mniej więcej na wschodniej granicy Białorusi z Rosją, więc dość daleko i mało kto zdaje sobie sprawę, że to jest w Norwegii.

W pobliżu Kirkenes znajduje się jedyne norwesko-rosyjskie drogowe przejście graniczne Storskog. Największe miasto po rosyjskiej stronie granicy to Nikel, z którego prowadzi międzynarodowa droga przez Murmańsk, Sankt Petersburg, Moskwę i Charków do Jałty.
 
Odległości od Kirkenes do innych europejskich miast

W przeciwieństwie do większości Norwegii, Kirkenes znajduje się na... wschód od sąsiedniego kraju, czyli Finlandii. Z tego powodu podróżowanie bezpośrednio na zachód od Kirkenes faktycznie zmienia strefę czasową do przodu zamiast do tyłu, jak to zwykle się wydaje - ot ciekawostka, ale nie jedyna.

Za to podróż na wschód od Kirkenes, czyli do Rosji zmienia strefę czasową w przód o 1 godzinę w lecie, ale aż o 2 godziny w zimie. Temat o tyle ciekawy, że kiedy Rosja wprowadziła stały czas letni w okresie od 2011 do 2014 roku, to było aż 3 godziny różnicy w czasie, choć to tuż obok dosłownie „za ścianą”. Kolejną ciekawostką jest fakt, że strefa czasowa w Kirkenes jest taka jak w Galicji, w zachodniej części Hiszpanii, i to mimo faktycznej, słonecznej różnicy czasu między tymi miejscami aż 2,5 godziny.

Kolejną ciekawostką Kirkenes jest to, ze można przejechać 100 km na południe, by przejść 10 km do Parku Narodowego Øvre Pasvik, docierając do granicy trzech krajów - Norwegii, Finlandii i Rosji (Muotkavaara), gdzie spotykają się trzy strefy czasowe. Dodać trzeba tutaj, że jest tylko kilka takich miejsc na świecie. Najciekawsze jest to, że zgodnie z prawem norweskim i rosyjskim zakazane jest turystyczne okrążanie znacznika granicznego, ponieważ jedyna legalna droga przez norwesko-rosyjską granicę znajduje się na granicy w Storskog, na południowy wschód od Kirkenes.
 

Co czwartek każdego miesiąca na centralnym placu Kirkenes zjeżdżają handlarze z Murmańska i sprzedają swoje towary. Tu można znaleźć wszystko, od matrioszek, lnianych ubrań i rzemiosła, po rosyjskie kryształy i porcelanę.

Tuż pod Kirkenes znajduje się norweska baza wojskowa, w której znajduje się garnizon Sør-Varanger w Høybuktmon. Jest też 6 stacji granicznych wzdłuż rosyjskiej granicy, które chronią przed nielegalnymi imigrantami, a także innymi nielegalnymi działaniami za granicą.

W centrum Kirkenes znajduje się Andersgrotta, czyli ogromny podziemny bunkier zbudowany podczas II wojny światowej, który zapewniał schronienie. Teraz organizowane są wycieczki po tym bunkrze.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...