reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Katalońskie połoniny - raj dla samotników

dodano: 2024-06-11 21:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Katalonia Czas tu zapomniał, jak się ucieka, pozostawiając to miejsce nienaruszonym przez cywilizację. Bezkresne, samotne pustkowia. Tak bardzo zwyczajne, że aż wyjątkowe. Tak bardzo odległe, że aż bliskie. Gdzie zupełna cisza nie budzi niepokoju, lecz przynosi ukojenie. Gdzie marsz mógłby nigdy się nie kończyć. Szkoda, że każda wędrówka musi mieć swój cel.

Anita K.
Katalonia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To miał być szybki spacer na pożegnanie Katalonii, miejsce bez szczególnych atrakcji, trasa łatwa, z krótkim dojazdem. Padło na okolice Pustelni Świętego Zbawiciela - niewielkiej kapliczki w miejscowości Irgo, zaledwie 14 km drogi od Sarroquety, w której nocowałam. Najpierw okazało się, że jest to świetny punkt widokowy na najwyższy szczyt Pirenejów - Aneto, a potem, że jeszcze świetniejsze są pobliskie góry. To było wymarzone pożegnanie z katalońskimi krajobrazami.
 

Zdecydowałam się wejść na najbliższy dwutysięcznik. To El Tuc (2058 m n.p.m.), czyli szczyt o nazwie... Szczyt. Szlak omija wierzchołek od północy, ale bez problemu można podejść te kilkadziesiąt metrów wyżej dla uzyskania lepszych widoków. Okolice przypominają bieszczadzkie połoniny albo Wielką Fatrę na Słowacji. Jest cicho i spokojnie. Szczyty otulone miękką trawą łagodnie falują. Pojedyncze iglaki pstrokacą złociste łąki, a dopełnieniem idyllicznego krajobrazu jest błękitne niebo pokryte chmurkową pianką. Witaj, październiku!

Długość trasy z Ermita de Sant Salvador d'Irgo na El Tuc wynosi 10 km (w obie strony), a suma podejść 680 m (niewiele więcej niż przewyższenie - 660 m). Kapliczka znajduje się na wysokości około 1400 m n.p.m.
 
Trasa z Ermita de Sant Salvador d'Irgo na El Tuc, źródło: Bergfex
Trasa z Ermita de Sant Salvador d'Irgo na El Tuc, źródło: Bergfex
Profil trasy w obie strony z Ermita de Sant Salvador d'Irgo na El Tuc, źródło: Bergfex
Profil trasy w obie strony z Ermita de Sant Salvador d'Irgo na El Tuc (bez uwzględnienia wejścia na sam szczyt), źródło: Bergfex

Pustelnia Świętego Zbawiciela (Ermita de Sant Salvador d'Irgo)

Informacji o Pustelni Świętego Zbawiciela próżno szukać w średniowiecznych dokumentach, a pierwsze wzmianki historyczne na jej temat pochodzą z końca XVII w. Zapewne właśnie wtedy wzniesiony został ten kościółek - jednonawowy, na planie prostokąta, przykryty dachem dwuspadowym, z dzwonnicą i okrągłym oknem (rozetą) nad wejściem. Wnętrze zachowuje typowy charakter tradycyjnych świątyń w Pirenejach. Barokowy ołtarz pokryty polichromią pochodzi z 1708 r.
 
Ermita de Sant Salvador d'Irgo
Widok ze szlaku na Ermita de Sant Salvador d'Irgo, w oddali najwyższy szczyt Pirenejów - Aneto
Ermita de Sant Salvador d'Irgo
Murowany kościółek Świętego Zbawiciela
Ermita de Sant Salvador d'Irgo
Drzwi wejściowe zamknięte i okratowane
Ermita de Sant Salvador d'Irgo
Niesamowite widoki
Ermita de Sant Salvador d'Irgo
Dzwonnica na przybliżeniu

Za kapliczką stoi łukowaty pulpit, na którym znajdują się opisy szczytów, jakie można obserwować z tego miradoru - punktu widokowego.
 
Mirador de Sant Salvador
Mirador de Sant Salvador. Szczyt Aneto nietrudno rozpoznać
Aneto
Widok na przybliżeniu z Mirador de Sant Salvador na szczyt Aneto (23 km w linii prostej). Tak najwyższy szczyt Pirenejów wygląda od południowego wschodu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...