reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rosja odda Kazachstanowi 2 pola startowe

dodano: 2018-03-05 11:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: stanradar.com

Sunkar_rakieta_360px.jpg Kazachstan otrzyma bezpłatnie od Rosji dwa kompleksy startowe na kosmodromie Bajkonur. Potwierdził to zastępca przewodniczącego Komitetu  Ministerstwa Obrony i Przemysłu Lotniczego w Kazachstanie Galimzhan Danbajew.

Sunkar_rakieta_bajterek_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Proces przenoszenia obiektów rozpoczął się 1 marca i powinien zakończyć się do 1 czerwca 2018 roku. W styczniu została utworzona specjalna komisja ds. przekazania obiektów na kosmodromie Banjkonur.

Chodzi o dwa pola startowe na kosmodromie Bajkonur do wystrzeliwania rakiet Zenit. Zgodnie z umową podpisaną w grudniu między rządami Rosji i Kazachstanu, platformy startowe pochodzą z obiektów dzierżawionych przez Rosję od Kazachstanu na Bajkonurze. Po otrzymaniu kompleksów startowych Kazachstan przekaże je do zarządzania wspólnych przedsięwzięć.

Co więcej, oczekuje się, że następnie te pola startowe zostaną zmodernizowane, aby stworzyć rakietowy kompleks Bajterek. Kraje zgodziły się na utworzenie tego kompleksu w 2004 roku. Testy nowej, rosyjskiej rakiety Sojuz 5 na tych dwóch wspólnych polach startowych powinny rozpocząć się w 2022 roku. Rosyjska rakieta powinna wynieść w kosmos nową wersję statków załogowych „Federacja”. Pierwsze testy będą przeprowadzane bez załogi. Rakieta ta zostanie zbudowana na bazie rakiet Zenit, które częściowo są produkowane na Ukrainie. Przy starcie z kompleksu Bajterek, rakieta nazywana jest „Sunkar". 

Wcześniej prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew, ogłosił zamiar, aby kraj stał się potęgą kosmiczną. W ostatnich latach Kazachstan uruchomił 5 satelitów. Ponadto, przypomnieć warto pierwszy lot turystyczny Dennisa Tito z załogą ISS, której dowódcą był Talgat Musabajew - pierwszy kazachski kosmonauta. To on w 2005 roku kierował spółką joint venture „Bajterek".


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...