reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wyspa Rottnest w Australii [wideo]

dodano: 2018-08-07 19:13 | aktualizacja: 2019-10-16 13:52
autor: Janusz Sulisz/Anna Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Rottnest Wyspę Rottnest obecni lokalni mieszkańcy okolic Perth i Fremantle w Australii Zachodniej pieszczotliwie nazywają „Rotto”. Znana jest też jako Wadjemup, nazywana tak przez lokalnych ludzi z plemienia Noongar. Faktycznie nazwa pochodzi od odkrywcy tej wyspy i kapitana floty holenderskiej De Vlamingha, który w 1696 r. natknąwszy się na tamtejszego miłego zwierzaka zwanego kuoka uznał, że widzi szczura. Nazwał wyspę z holenderskiego ratten nest czy raczej fryzyjskiego rat nest, co po polsku oznacza „szczurze gniazdo”. Szczurów tam nie było i nie ma, a Rottnest Island to jedna z najbardziej słonecznych, uroczych i wręcz rajskich wysp, jakie widziałem.

Rottnest_mapka_australia_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Quokka (kuoka)

Te małe i jakby wiecznie uśmiechnięte zwierzęta są spokrewnione z wallabies (małymi kangurami) i wcale nie boją się ludzi. Na pewno nie są spokrewnione ze szczurami czy innymi gryzoniami. To torbacze wielkości małego kota (waga 5 kg, wiek do 5 lat). Wcześniej żyły także na kontynencie australijskim. Dawno temu zostały wyparte przez ludzi i drapieżniki sprowadzone z Europy. Quokki rodzą się latem, a małe tego gatunku pozostają w torbie jak u kangura do sierpnia lub września.
 
Dwie quokki chętnie współpracowały... miło się uśmiechając
 

Kuoki są spokojne, zwykle stoją bez ruchu i robią fajne miny. Spotkaliśmy je na drodze prowadzącej koło lotniska w małym lasku przy drodze. Śmialiśmy się, gdy wydawało się, że zaraz wskoczą nam na rower i pojadą z nami w dalszą wycieczkę. Były bardzo ciekawskie i przyjaźnie nastawione. Rezerwat, jakim jest wyspa Rottnest, jest ich ostatnim naturalnym schronieniem. Australijskie władze wyraźnie informują, że nie wolno ich dotykać ani karmić, ale w sieci jest mnóstwo filmików, jak to jest w praktyce.
 
Quokka chciała się nawet załapać na przejażdżkę na rowerze
A w sklepie zakaz wchodzenia dla... quokki!


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...