reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Nowe serwisy VOD nc+ powinny być dostępne bez opłat

dodano: 2018-10-03 00:24
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

National Geographic Play Choć od lat jestem abonentem nc+, to druga co do wielkości platforma cyfrowa zażyczyła sobie ode mnie 10 zł za dostęp do National Geographic Play i aż 20 zł za Fox Play. To zaskakujące, że za programy i seriale dostępne w moim pakiecie operator chce dodatkowych pieniędzy. Zwłaszcza, że w linearnej telewizji kanały dokumentalne i filmowe są naszpikowane reklamami.

FOX Play The Walking Dead


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nie korzystam często z nc+ VOD. Zniechęca mnie nieustanne zawieszanie się tamtejszych aplikacji, mało przystępne wyszukiwanie interesujących treści i dość skąpa oferta. W przypadku Playera TVN królują starocie. Na przykład show z Szymonem Majewskim z... 2012 roku, które będzie dostępne do roku 2030. Nie można tu znaleźć najnowszych produkcji TVN. Lepiej wygląda już kategoria Planete+, gdzie znajduję wiele odcinków „Świata z góry”. Są jednak wymieszane. Część produkcji zatytułowano właśnie „Świat z góry”, inne „Japonia z góry” czy „Brazylia z góry”.

Darmowa biblioteka National Geographic świeci pustkami. Znajdziemy tu cykle „Katastrofa w przestworzach” i „Wyprawa na dno”. Ucieszyłem się więc na widok informacji o nowych bibliotekach. Niestety szybko się rozczarowałem. Choć posiadam pakiet z Canal+ i HBO, to nie kwalifikuję się do darmowego dostępu. Niedawno przedłużyłem umowę, więc nie ma perspektyw na to, żebym wkrótce go otrzymał. Musiałbym więc słono płacić za treści, które i tak mam w tradycyjnej telewizji. Zupełnie niezrozumiały ruch nc+. Zwłaszcza, że większość abonentów tej platformy nie podłącza dekodera do internetu albo nie wie nawet o takiej możliwości. Atrakcyjna oferta VOD mogłaby ich do tego zachęcić i zwiększyć ARPU nc+, czyli przychody od abonenta. Zawsze część osób korzystających z darmowych treści przy okazji zdecyduje się skorzystać z tych dodatkowo płatnych.

Platforma nc+ powinna przeprowadzić gruntowną reformę swojego serwisu VOD. Oczywiście wypada lepiej technologicznie niż Cyfrowy Polsat, który dalej serwuje popularne w Europie Zachodniej kilkanaście lat temu pay-per-view, ale technologia to jedno, a zatrzymanie abonentów to drugie. Mimo zapowiedzi nadal nie rozwiązano problemu nadmiernej liczby reklam w płatnych kanałach tematycznych. Rozwiązaniem byłoby właśnie powszechnie dostępne, proste w obsłudze i szybkie VOD. Na to się jednak nie zanosi. Nawet płatne HBO GO wygląda archaicznie. Można w nim znaleźć wiele ciekawych propozycji, ale formuła w jakiej operator je „sprzedaje” albo może bardziej „nie potrafi sprzedać” woła o pomstę do nieba. Ciekawe treści po prostu giną.

Konkurencyjny Netflix ma znacznie mniej treści. Bywa, że wiele interesujących seriali kończy się na jednym sezonie, ale Netflix jest mistrzem w „sprzedawaniu” tych propozycji. Już w listopadzie premiera polskiego serialu „1983”, która pewnie jeszcze zwiększy zainteresowanie amerykańską platformą. Zwłaszcza, że ta nie żałuje grosza na kampanie billboardowe w największych polskich miastach.

W HBO GO często w kategorii „Hity tygodnia” królują głównie odcinki „Gry o tron”. Jeśli ktoś nie jest fanem tego serialu, to ciężko mu znaleźć coś dla siebie. Mam czasami wrażenie, że najlepiej „sprzedanymi” częściami VOD nc+ są części dodatkowo płatne. Ta z hollywoodzkimi filmami - przeważnie niespełna rok po premierze kinowej, i erotyczna.

Można odnieść wrażenie, że ostatnio nc+ skupia się głównie na promocji sportowych treści. Najlepiej pokazała to ostatnia kampania reklamowa. Będzie musiała wydać ogromne pieniądze, żeby zachować prawa do polskiej ligi piłkarskiej. Zapłacić będą musieli więc fani dokumentów czy seriali oferowanych na nowych platformach VOD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...