reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Majorka - ulubiona wyspa Chopina, Nadala i Antigi

dodano: 2019-01-02 15:34 | aktualizacja: 2019-10-16 13:03
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Majorka Majorka, znana przez wieki jako Mallorca (od łac. insula maior, „większa wyspa”), za Maurów jako Medina Mayurqa i w końcu Maiorica, w przeciwieństwie do wyspy Minorki - Minorica (łac. insula minor) jest największą wyspą archipelagu Balearów, która wraz z hiszpańskimi wyspami Minorka, Ibiza i Formentera, jest autonomiczną prowincją (Islas Baleares) i najbardziej wysuniętą na wschód częścią Hiszpanii. Teraz znana jest z turystyki. To wyspa Fryderyka Chopina, który tam tworzył, tenisisty Nadala, który się tam urodził i trenera Stéphane'a Antigi, który lubi tam nurkować i ma swój drugi dom poza Warszawą.

Majorka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pollensa (z katalońskiego Pollença) jest najbardziej wysuniętym na północ terytorium, mając przed sobą gminę Ciudadela na wyspie Minorka. Nazwa Pollensa może prowadzić do pomyłek tego miasta ze starożytnym rzymskim miastem Pollentia (dziś to Alcudia, którą warto też odwiedzić). Miasteczko jest uważane za jedno z najstarszych i o najdłuższej historii nad Morzem Śródziemnym. W Pollensa lubił wypoczywać sam Winston Churchill, bywała tam często Agatha Christie, a także Peter Ustinov.
 
365 schodów do kapliczki na Calvarii w Pollensa

Pollensa, Puerto Pollensa i Cala San Vicente oraz wspomniana Alcudia (starożytne miasto rzymskie Pollentia) są jednymi z najpiękniejszych w północnej części wyspy. Na placu Plaza Major znajduje się Kościół Nostra Senyora dels Àngels, który został zbudowany przez templariuszy.
 
Widok na Pollensa ze wzgórza Calvaria

Nieopodal znajduje się Calvaria - wzgórze z kapliczką, na które prowadzi 365 schodów. Wśród atrakcji turystycznych jest też „Puente Romano” , czyli most rzymski, który jest podobno z XIX wieku, ale został nazwany na jego podobieństwo do mostów Rzymian. W Pollensa zwracają uwagę ładne balustrady balkonowe. Na Plaça d`Almoina stoi symbol miasta El Gallo, czyli kogut w fontannie o tej samej nazwie.

El Puerto de Pollensa zachowuje długą promenadę i szerokie plaże. Cala de San Vicente jest domem dla grup zatoczek z krystalicznie czystymi wodami znajdującymi się u stóp Cavall Bernat i zestawu prehistorycznych jaskiń l'Alzineret.
 
Typowa zatoczka z jachtami na wschodnim wybrzeżu Majorki

Palma de Mallorca (w skrócie po katalońsku Palma) - to stolica Majorki i Balearów z ponad 400 tys. mieszkańców. 5 km na wschód jest jeden z bardziej ruchliwych portów lotniczych w tym rejonie oraz baza wojskowa. Tu kilka linii lotniczych ma port przesiadkowy między Europą (Niemcy, Wielka Brytania) a Półwyspem Iberyjskim, Kanarami i Marokiem. Tu też lądują polscy turyści, którzy wypoczywają na całej wyspie. W Palmie są dwie linie metra.

Najważniejszym zabytkiem w Palmie jest katedra znana jako La Seu lub Seu de Mallorca, znajdująca się na skraju zatoki Palma. Jest to druga najwyższa wieża katedry w Europie, wyższa jest jedynie katedra w Beauvais. Katedra była budowana w latach 1229-1600. Słynna jest dlatego, że ma jedną z największych rozetek w stylu gotyckim katalońskim, stając się lokalnie i błędnie nazywaną Gothic Eye, choć istnieją katedry z większymi rozetami. Co ciekawe katedrę „poprawiał” w latach 1904-1914 sam Gaudi, który był jednak krytykowany za zniszczenie niektórych elementów, takich jak korytarz świec w stylu mauretańskim.
 
Rozety Katedry La Seu w Palmie
Katedra La Seu w Palmie

Drugim najważniejszym zabytkiem w Palmie jest Palau de l’Almudaina (Pałac de l’Almudaina), który stoi obok katedry i jest połączeniem stylów aragońskich i arabskich. Budynek pochodzenia rzymskiego jest tak naprawdę modyfikacją muzułmańskiego pałacu nazywanego Zuda, którego budowa rozpoczęła się w 1281 roku, przebudowa po odbiciu Majorki z rąk Maurów rozpoczęła się w 1309 roku, a trwała aż do 1343 roku.
Pałac Królewski La Almudaina jest oficjalną letnią rezydencją króla Hiszpanii, choć jeśli para królewska przebywa na Majorce to przebywa w Marivent Palace, a nie w tym pałacu.

 
Palau de l’Almudaina w Palmie

Palma de Mallorca jest również znana z życia nocnego i wielkiej liczby klubów, barów i dyskotek, więc jeśli ktoś lubi się zabawić, to najlepiej wybrać hotel w Palmie lub gdzieś blisko.
 
Pomnik króla Jaime I w Palmie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...