reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Co z tym „+” w nazwach usług płatnej telewizji?

dodano: 2019-04-09 13:36 | aktualizacja: 2019-04-10 12:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

tv telewizor plus Nie wiem, czy nasi czytelnicy zwrócili uwagę, że coraz bardziej modny w branży telewizyjnej i telekomunikacyjnej, a także w polityce (tę kwestię wolę przemilczeć), staje się „+” czy też „plus”. Może zastanawiać, dlaczego jest aż tak duża liczba usług związanych z telewizją - zwykle płatną - korzystających z tego symbolu matematycznego stosowanego do oznaczenia operacji dodawania. Mamy przecież (lub będziemy mieć) Canal+, nc+, Sky+, Disney+, Apple TV+, a ostatnio Discovery uruchomiło Dplay Plus.

logo plus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Własne kanały oznaczane plusem

Zawsze większość kanałów platformy nc+ była oznaczana tym „+”, więc dlatego jest wiele kanałów Canal+ (Sport, Film, Family, Seriale, Now i w końcu Discovery), włącznie z Canal+ 4K Ultra HD, jako tym najbardziej premium i to w 4K. Są też inne kanały tematyczne z plusikiem: Ale kino+, Planete+, Domo+, MiniMini+, Kuchnia+, TeleToon+. Jedyny kanał pozostały po platformie n, czyli nSport, też jest teraz plusem na końcu (nSport+).

W nc+ także wiele programów telewizyjnych jest oznaczonych plusikiem, a to sportowy Liga+ Extra, a to Aktualności filmowe+. Podobnie jest z nazwami pakietów dla abonentów: Start+, Extra+, Comfort+. Podobnie jest z usługami VOD: nc+ GO TV, Player+, Canal+ VOD, a także z nazwami dekoderów dedykowanych: Wifi PremiumBox+, WifiBox+ i 4K UltraBox+.

Podobnie jest we Francji, gdzie co prawda nie ma już platformy oznaczonej plusem, bo najpierw był CanalSat, a teraz tylko Canal - już bez znaczka „+”! Nie wiadomo, dlaczego taka zmiana, ale można by pomyśleć, że skoro Grupa Canal+ traci francuski rynek na rzecz Netflixa czy SFR (dodatkowo w kość dał im beIN Sports), to nazewnictwo premium i oznaczenie plus teoretycznie jakby się nie należy.

Dobrze, że pozostały nazwy francuskich stacji telewizyjnych z „+”, w tym Planete+ czy Teletoon+, ale też nieznane w Polsce Piwi+, Cine+, Maison+, Sport+, Foot+, Golf+, Cuisine+, Comedie+.


Jak to jest z tym plusem w zagranicznych platformach i kanałach?

W Wietnamie w satelitarnej platformie K+, założonej przez Canal+ Group, są cztery kanały o nazwie K+.

Hiszpańska platforma Digital+, która jest w rękach operatora Telefonica (Movistar) nazywa się teraz Movistar+, choć co ciekawe nie ma tam ani jednego kanału, który w nazwie miałby tego plusa.

Z Astry 19,2°E nadaje niemiecka platforma o nazwie HD+, choć też w nazwie nie ma ani jednego kanału z plusem.

Co ciekawe w Izraelu nie używa się zasadzie znaczka „+”, bo kojarzył się Żydom z chrześcijańskim krzyżem. Dlatego Żydzi mają alternatywę na znak plus - jest nim znak , zwany falsum. Co ciekawe w izraelskiej platformie Yes z satelity Amos 4°W jest jeden kanał z nazwą plus: to 5 Plus - sportowy kanał w jakości HD.

W Afryce działa platforma Evasion+ korzystająca z satelity SES 4 (22,0°W). W ofercie jest wiele francuskich kanałów, znanych z francuskiej platformy Canal: kilka kanałów Canal+, Cine+, Planete+, Piwi+, itd.

Sky+ lub Sky Plus to usługa związana z dedykowanym dekoderem PVR platformy Sky UK w Wielkiej Brytanii. Usługę uruchomiono w połowie 2001 roku, a pozwala abonentowi Sky nagrywać i przewijać telewizję na żywo. Wyprodukowano wiele dekoderów Sky+, włącznie z takim, który ma dysk 2 TB. Do tych dekoderów proponowano Sky+ remote, czyli specjalny pilot.

Disney+
To przyszła usługa wideo na życzenie (VOD), której właścicielem i operatorem jest Walt Disney Direct-to-Consumer and International. Disney+ zostanie uruchomiona w USA w 2019 roku. Ma się koncentrować na materiałach filmowych i telewizyjnych z Walt Disney Studios. Planowane są również oryginalne filmy i seriale telewizyjne oparte na nowych i istniejących obiektach, w tym treści Disneya, Pixara, Marvela, Star Wars i National Geographic. Ma konkurować z Netflixem oraz uzupełniać Hulu, w którym Disney ma 60% udziałów.

The Walt Disney Company publicznie zaprezentuje Disney+ jeszcze w kwietniu br., a Holandia będzie pierwszym krajem, gdzie rozpoczną się wewnętrzne testy, jeszcze przed oficjalnym startem Disney+ w Stanach Zjednoczonych przed końcem roku. Nowa usługa wideo na życzenie Disney+ prawdopodobnie będzie dostępna także w Polsce.

Apple TV+
Firma Apple zapowiedziała uruchomienie jesienią 2019 roku nowej, płatnej usługi Apple TV+ z programami, filmami i dokumentami. W tym serwisie SVOD będzie można znaleźć produkcje takich twórców, jak Oprah Winfrey, Steven Spielberg, Jennifer Aniston, Reese Witherspoon czy J.J. Abrams. Na razie nie są znane ceny abonamentu.


Wątek telekomunikacyjny, czyli sieć komórkowa Plus

Warto to przypomnieć, bo 1 lutego 1996 roku po przetargu wydano firmie Polkomtel (od 2013 r. ta spółka należy do Cyfrowego Polsatu, czyli konkurencji nc+) koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych z numerami rozpoczynającymi się od 601. Marka Plus korzystała z nazewnictwa plus+ lub wcześniej Plus GSM, więc tych plusików też było troszkę. Polkomtel wykorzystuje nazwę Plus w wielu projektach i ofertach, a to Plus na Kartę, Plus Mix, Plus Internet, itd. Marka Plus GSM został nieźle wypromowana podczas meczów siatkarskich, ale ostatnio „teoretycznie” Plus traci sporo abonentów na rzecz bardziej agresywnych konkurentów. Ma ponad 11,6 mln abonentów (3. miejsce za Play i Orange), ale za to ma najlepsze wyniki pod względem finansowym, bo ma największy przychód na klienta abonamentowego i to jest ten plus.


Wniosek końcowy:

Na koniec dodam, że te wszystkie plusy są specjalnie przygotowane dla troszkę naiwnych ludzi (szczególnie w kontekście politycznym), ale podobno „badania psychologiczne dowodzą, że już noworodki potrafią dodawać i odejmować małe liczby, rozróżniają liczebność zbiorów i dostrzegają zależność między liczbą bodźców słuchowych i wzrokowych. Prawdziwą barierę stanowi dopiero liczba cztery.” Należy rozumieć, że człowiek jest matematykiem od urodzenia i wynika z tego, że francuscy protoplaści pay-tv (Canal+) poniekąd mieli rację z umieszczaniem znaczka plus za własną marką, bo to powoduje, że ludzie się nabierają i nie do końca zdają sobie sprawę, ile ten plusik może kosztować (za dużo).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

239 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...