reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Małe satelity spowodują konflikt na orbicie?

dodano: 2019-04-19 23:15 | aktualizacja: 2019-04-25 10:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

TV z satelitą Naukowcy twierdzą, że zbyt duża liczba małych satelitów masowo pojawiających się na orbitach GEO i LEO, np. dla satelitarnej sieci internetowej czy nawigacji, w końcu spowoduje konflikty w przestrzeni kosmicznej, w tym także między operatorami telekomunikacyjnymi. Na razie niby nie ma problemu, bo skala jest jeszcze zbyt mała, ale skoro tylko jeden operator OneWeb chce wynieść aż 650 satelitów dla Internetu, to zacznie się niebezpieczna rywalizacja o miejsce na orbicie.

Kosmiczne wpadki NASA Planete+ satelita


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Okazuje się, że naukowcy przewidują już teraz, że pojawienie się miniaturowych satelitów dla różnych celów na orbicie geostacjonarnej bez wcześniejszego informowania o planowanych działaniach może w najbliższej przyszłości doprowadzić do konfliktów w przestrzeni kosmicznej.

Bardzo szybki rozwój technologii kosmicznej, miniaturyzacja satelitów, nowe kosmodromy i coraz niższe koszty startów rakiet, pojawienie się możliwości wykorzystania różnych orbit (LEO/GEO), naciski na rozwój szybkiego Internetu w miejscach dotąd nieokiełznanych (środkowa Australia, Afryka, Amazonia) wkrótce może doprowadzić do powstania istnego śmietnika na orbicie, nad którym nikt nie będzie panował.

Szybko rośnie liczba małych satelitów, które masowo i spontanicznie trafiają na różne orbity w różnych celach. Co najgorsze wszystko może odbywać się bez zorganizowanego informowania o planowanych operacjach, a to właśnie ma rodzić konflikty.

Konflikt interesów może powstać szybciej, niż się wydaje. Przykładowo, lokalny operator telekomunikacyjny, taki jak Orange w Polsce, który zainwestował mnóstwo środków w naziemną infrastrukturę, będzie musiał stawić czoła sytuacji, w której jakiś operator satelitów LEO zaoferuje supertani i szybki Internet z satelity, a to zepsuje mu lokalny biznes. I co wtedy?

Taki OneWeb, we współpracy z Airbusem, buduje satelity w bardzo szybkim tempie - co najmniej... jednego satelitę dziennie. Tempo imponujące, ale operatorzy telekomunikacyjni (komórkowi) i klasyczni operatorzy satelitarni (SES, Eutelsat, Intelsat, itd.) mogą wkrótce przez to dosłownie zapłakać.

Mogłoby się nawet wydawać, że nie zdają sobie sprawy, co się dzieje wokół nich. Ot, nadają, oferują Internet, zarabiają i fajnie jest, a w tym samym czasie amerykańscy potentaci chcą zawojować świat Internetem satelitarnym. Operatorzy myślą o własnych platformach DTH, nie chronią własnego rynku ze swojskimi kanałami TV - czekają na klasycznych inwestorów, których jest coraz mniej i mniej.

Część operatorów oferuje zbyt drogi i powolny Internet - drenują wiele rynków, bo je „dorwali” i wydaje im się, że to tak wiecznie będzie trwało. Inni nadają kanały TV, mają swoją klientelę, operatorów platform DTH i nic nie robią, by zdobywać nowe rynki - tkwią w tym biznesie. A Internet niszczy wszystko - prasę i książki drukowane, liniową telewizję i pośrednio platformy/kablówki, które oferują liniową TV.

Niestety! Jeśli jest luka na rynku, to szybko znajdzie się jakiś inny podmiot, który ją wypełni. Tak będzie z Internetem i nie pomoże nic takiemu Orange, który zbyt powoli wprowadza światłowód w dużych polskich miastach, czym może zapłacić kiedyś utratą rynku. I tak czekają zamiast inwestować bez zwłoki. Klienci też czekają na poprawę i mają tego dość!

Jak długo ma trwać wyniesienie na orbitę 650 satelitów OneWeb?
Potrzeba zaledwie 20 startów rakiet, aby osiągnąć ten cel!
Pomogą Rosjanie, ale przypomnijmy, że usługi szerokopasmowego Internetu oparte na LEO będą komplementarne w stosunku do światłowodowych i innych technologii naziemnych. I do jakich wniosków dojdą operatorzy telekomunikacyjni? „Miałeś złoty róg”?

Można się spodziewać, że już w najbliższej przyszłości płaskie anteny panelowe będą w samochodzie, pociągu, autobusie, samolocie i na łodzi. Są one niedrogie i pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości usług szerokopasmowego Internetu z prędkością, o której teraz można pomarzyć stacjonarnie, bo operatorzy opóźniają się z infrastrukturą kablową i światłowodową.

Celem dla naziemnych łączy szerokopasmowych jest dostarczenie konsumentom prędkości 1 Tb/s. Gdyby wszystkie planowane satelity dla Internetu zostały wyniesione w kosmos, to całkowita przepustowość skoczyłaby 10 razy lub więcej. Ciekawe, jak do tego ma się prędkość oferowana teraz w centrum Krakowa przez Orange dla naszej redakcji na poziomie 40 Mb/s (w porywach do 80 Mb/s)?


Rosyjskie obawy dotyczące bezpieczeństwa
Vladimir Sadovnikov z FSB oświadczył, że ta rosyjska służba jest przeciwna, by sieć OneWeb objęła Rosję. FSB twierdzi, że OneWeb może być wykorzystywany do celów szpiegowskich. Żądanie OneWeb dotyczące pasma częstotliwości zostało wcześniej odrzucone przez Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego i Komunikacji Rosji, rzekomo z powodu nierozstrzygniętych kwestii prawnych. Rosja ma też obawy, że OneWeb pozwoli ominąć cenzurę państwową treści internetowych i wywołała problemy w rosyjskiej części sieci. Do tego jest spór z Roskosmosem, który jest jednym z dostawców usług startów rakiet dla wyniesienia satelitów OneWeb. FSB zaproponowało również zwiększenie kontroli nad innymi usługami dostępu Internetu satelitarnego w Rosji. To nic dobrego nie wróży, co najwyżej oddzieleniem się Internetu „rosyjskiego" do reszty świata.


Konkurencji dla OneWeb nie brakuje!
Uważa się, że konkurencja dla OneWeb na usługi mniejszych i tańszych satelitów pochodzi od innych producentów małych satelitów, takich jak Sierra Nevada Corp. z siedzibą w Nevadzie i Surrey Satellite Technology Ltd. z Wielkiej Brytanii.

Innymi potencjalnymi konkurentami w tym zakresie są proponowana przez SpaceX konstelacja 12000 satelitów Starlink oraz propozycja Samsunga z 2015 r. przedstawiająca konstelację 4600 satelitów orbitujących na wysokości 1400 km, która może przynieść 200 GB miesięcznie danych internetowych do „każdego z 5 mld ludzi na świecie”. W kolejce stoi też Amazon z planem wyniesienia 3236 satelitów w następnej dekadzie w ramach „Project Kuiper”.

Licząc te wszystkie satelity „internetowe”, można mieć wątpliwości co do tego, kto zdobędzie światową władzę via Internet.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...