reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Tatry: Na Małołączniak przez Kondracką Przełęcz

dodano: 2019-05-19 16:14 | aktualizacja: 2019-10-16 13:00
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Wielka Polana Małołącka Z uwagi na to, że sezon letni zbliża się wielkimi krokami, warto już teraz z grubsza zaplanować sobie wolny czas. Ciekawą opcją jest wycieczka w Tatry Zachodnie, obfitujące w malownicze trasy turystyczne i szczyty o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. W jednym z poprzednich wpisów omówiłam wyprawę na Bystrą - najwyższy szczyt tego pasma, oraz nad Rohackie Stawy, znajdujące się w całości po słowackiej stronie. Tym razem opiszę wędrówkę na Małołączniak i Kopę Kondracką, należące do masywu Czerwonych Wierchów.

Tatry Małołączniak


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najpopularniejszym punktem wyjściowym na Małołączniak (2096 m n.p.m.) jest Gronik, część wsi Kościelisko, przy granicy z Zakopanem. Znajduje się tam parking i punkt sprzedaży biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stamtąd dolną częścią Doliny Małej Łąki prowadzą szlaki żółty i niebieski, które rozwidlają się po przejściu około 1,3 km: żółty biegnie przez Wielką Polanę Małołącką, natomiast niebieski wiedzie przez Przysłop Miętusi.
 
Widok z Wielkiej Polany Małołąckiej na (od lewej): Giewont i Wielką Turnię

Dolina Małej Łąki jest tak zwaną doliną walną, czyli biegnącą od grani głównej aż do podnóża gór, choć trzeba tu dodać, że należy do najmniejszych dolin tego typu w całych Tatrach. Jest położona pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Ma długość 5,4 km.

Centralną część Doliny Małej Łąki stanowi Wielka Polana Małołącka, powstała na terenie dawnego jeziora polodowcowego. Rozciągają się z niej wspaniałe widoki m.in. na Giewont i Wielką Turnię. To bez wątpliwości jedna z najpiękniejszych polan w Tatrach.
 
Na Wielkiej Polanie Małołąckiej - w tle Giewont

Natomiast wspomniany wcześniej Przysłop Miętusi to niewielka przełęcz w formie szerokiego i płaskiego siodła, na którym znajduje się Miętusia Polana. Również stąd roztaczają się kapitalne widoki - tym razem na Czerwone Wierchy.

Na południowym krańcu polany, przy niebieskim szlaku turystycznym stoi metalowy krzyż papieski wbudowany w kamienny cokół opatrzony tabliczką z napisem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi”.

Warto dodać, że Wielka Polana i Przysłop Miętusi są połączone ścieżką, której przejście w jedną stronę trwa około 15 minut.
 
Rusałka pokrzywnik na mniszku

Żółty szlak, ciągnący się Doliną Małej Łąki, odbija pod masywem Giewontu na Kondracką Przełęcz (1725 m n.p.m.). Stamtąd można iść albo na południe na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.), albo na północ na szczyt Giewontu (przez Wyżnią Kondracką Przełęcz), albo też zejść do Kuźnic w Zakopanem przez Halę Kondratową, obierając z początku kierunek wschodni.
 
Widok z Kondrackiej Przełęczy na Wielką Turnię
Widok z Kondrackiej Przełęczy na Giewont
Kondracka Przełęcz - w tle Kopa Kondracka
Widok na Kondracką Przełęcz i Giewont

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...