reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Alpy Austriackie: Z Mallnitz na Maresenspitz

dodano: 2019-07-01 20:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Maresenspitz „Griaß di” - tak tradycyjnie pozdrawiają się turyści w Alpach Austriackich. Zwrot ten wymawia się podobnie jak „grüße dich” i ma takie samo znaczenie, czyli „pozdrawiam cię”. Warto zapamiętać te słowa, wybierając się w tamtejsze góry. Choć przyznam, że turystów w Alpach bywa w sezonie letnim jak na lekarstwo, co absolutnie mi nie przeszkadza, gdyż jestem raczej typem samotnika.

Maresenspitz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Alpy były ostatnio moim wielkim marzeniem, gdyż wędrując po polskich czy też słowackich górach czułam już pewien niedosyt. Zapragnęłam wyjść jeszcze wyżej i z jeszcze większym wysiłkiem niż dotychczas. Uczucia towarzyszące zdobywaniu szczytów są niezapomniane i uzależniające, a poczucie wolności, które się wówczas doświadcza, jest bezcenne.

Opisywana przeze mnie w niniejszym wpisie wędrówka z miejscowości Mallnitz na Maresenspitz była jedną z wielu, jakie odbyłam w Alpach. Przed wyjazdem tradycyjnie przygotowałam swój organizm do wzmożonego wysiłku, pokonując na rowerze niemalże codziennie, przez ponad miesiąc, trasy po co najmniej 20 km, w dość szybkim tempie. Taki trening pozwala wyrównać i spowolnić oddech oraz poprawia wytrzymałość. To bardzo istotne przy pokonywaniu długich i stromych podejść.

Przy okazji polecam aplikację Strava, która dość skutecznie pomaga w przesuwaniu własnych granic, nie tylko jeśli chodzi o jazdę na rowerze, ale także o inne dyscypliny sportu. Szczególnie cieszy rywalizacja - nie tylko z samym sobą, ale też z innymi miłośnikami dwóch kółek, na tak zwanych segmentach trasy.

Najpierw kilka słów o jednej z miejscowości, w których nocowałam podczas wycieczki w Alpy Austriackie.

Mallnitz jest jednym z głównych ośrodków turystycznych Wysokich Taurów, najwyższego pasma górskiego w Austrii. Ta niewielka gmina uzdrowiskowa w powiecie Spittal an der Drau liczy niespełna 800 mieszkańców i jest położona na wysokości około 1200 m n.p.m. Szczyci się tym, że posiada klimat o właściwościach leczniczych. Za to w samej miejscowości nie ma za wiele atrakcji - służy raczej za bazę noclegową dla turystów lub miłośników nart.
 
W centrum Mallnitz - z górami w tle

W Mallnitz znajduje się południowy wjazd do słynnego Tauerntunnel - tunelu kolejowego o długości aż 8371 m, otwartego w 1909 roku. Tauerntunnel, drążony przez okres 8 lat, przecina masyw Gamskarlspitz (2832 m n.p.m.). Co ciekawe tamtejsza kolej oferuje przewóz samochodów na specjalnych wagonach-platformach. Autoschleuse Tauernbahn stanowi alternatywę m.in. dla Tauernautobahn (autostrady A10). Przejazd tym odcinkiem, do stacji Böckstein, trwa zaledwie 12 minut.
 
Autoschleuse Tauernbahn na stacji kolejowej Mallnitz-Obervellach

Warto jeszcze dodać, że w ostatnich dniach II wojny światowej na stacji Mallnitz (obecnie Mallnitz-Obervellach) stał tak zwany Führerzug - specjalny pociąg Adolfa Hitlera. Wehrmacht wysadził i spalił tutaj jego salonkę (Salonwagen 10206) dnia 7 maja 1945 roku, by jej wyposażenie nie padło łupem aliantów.
 
Antena satelitarna na jednym z pensjonatów w Mallnitz

Mallnitz stanowi świetne miejsce wypadowe na pobliskie szczyty. Do najbardziej popularnych należą: Ankogel (3252 m n.p.m.), Säuleck (3086), Maresenspitz (2916), Lonzaköpfl (2317), Hindenburghöhe (2315) i Auernig (2130).

Na Ankogel można wyjść albo wyłącznie pieszo, albo skorzystać na początku trasy z kolei linowej Ankogelbahn, która wiedzie na wysokość 2636 m n.p.m. Stamtąd są już tylko niecałe 2 godziny na szczyt. Niestety w czerwcu Ankogel nadal był dość mocno ośnieżony, przez co zrezygnowałam z jego zdobycia.
 
Jak widać, Austriacy mają poczucie humoru


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 700HD

AB CryptoBox 700HD to tani satelitarny dekoder HD oparty na...

235 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0 m w wersji v2.1...

99 zł Więcej...
reklama