Nad Jeziorem Czorsztyńskim, pomiędzy Pieninami i Gorcami, wnoszą się dwie średniowieczne warownie: zamek w Czorsztynie (a właściwie jego ruiny) i zamek w Niedzicy, zwany też zamkiem Dunajec. Ich bliskie położenie względem siebie sprawia, że miejsce to jest szczególnie atrakcyjne dla turystów. Dodatkowym walorem jest możliwość odbycia rejsu po jeziorze, a także zwiedzenia zapory i elektrowni wodnej Niedzica.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zamek w Czorsztynie został wzniesiony w XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego, nad rzeką Dunajec. Jego długą, burzliwą historię można poznać pod tym linkiem. Niestety czasy świetności zamku minęły bezpowrotnie w 1790 roku, kiedy to od uderzenia pioruna spłonął jego dach, a zamek zaczął wówczas popadać w ruinę.
Ostatnim starostą zamku był Józef z Potoka na Monasterzyskach Potocki, który objął Czorsztyn w 1763 i był w jego posiadaniu do śmierci w 1797 roku, choć opuścił go już w 1790 roku. Po śmierci żony starosty, Józefy Potockiej, w 1811 roku zamek w posiadanie objął rząd austriacki. Natomiast w 1819 roku dobra czorsztyńskie zostały nabyte przez Jana Maksymiliana Drohojowskiego i pozostały w rękach rodziny do czasów nacjonalizacji w 1945 roku.