reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Xi'an: tam, gdzie koniec Jedwabnego Szlaku [cz. 1]

dodano: 2019-07-16 18:29 | aktualizacja: 2021-06-11 09:06
autor: Justyna Sulisz (Janusz Sulisz) | źródło: podrozezantena.pl

Xi'an Chiny Xi'an jest stolicą prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach. Jest jednym z najstarszych miast w Chinach i najstarszą z Czterech Wielkich Starożytnych Stolic, zajmując pozycję pod kilkoma najważniejszymi dynastiami w historii Chin. Xi'an jest punktem wyjścia czy też końcem Jedwabnego Szlaku i miejscem, gdzie odkryto słynną Terakotową Armię Cesarza Qin Shi Huanga. Co ciekawe Xi'an leży w pobliżu środka geometrycznego Chińskiej Republiki Ludowej.

Xi'an Chiny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wielki Meczet w Xi'an jest największym meczetem w Chinach. Aktywne miejsce kultu w dzielnicy muzułmańskiej w Xi'an. Jest tam też kompleks dziedzińców, który jest popularnym miejscem turystycznym. Większość meczetu została zbudowana podczas wczesnej dynastii Ming. Obecnie mieści ponad 20 budynków na 5 dziedzińcach i zajmuje 12 tys. m2. Nie ma tam żadnej kopuły czy minaretu, tak charakterystycznych dla meczetów na Bliskim Wschodzie. Architektura meczetu łączy tradycyjną chińską formę architektoniczną z islamską funkcjonalnością. Tradycyjne chińskie budynki układają się wzdłuż osi północ-południe zgodnie z feng shui. Meczet jest skierowany na zachód w kierunku Mekki, a jednocześnie jest zgodny z osiami cesarskiego miasta. Kaligrafia w języku chińskim, jak i arabskim pojawia się w całym kompleksie, czasami prezentując fuzję stylów zwaną Sini, odnosząc się do tekstu arabskiego napisanego w języku chińskim. Istnieją spekulacje, że 3-piętrowa, 8-boczna pagoda na trzecim dziedzińcu, zwana Shengxinlou lub „Badającą Wieżą Serca”, pierwotnie mogła służyć jako minaret meczetu.

W 1988 r. meczet w Xi'an został wpisany na listę specjalnie chronionych zabytków kultury w Chinach. W maju 1997 r. meczet znalazł się w pierwszej dziesiątce atrakcji turystycznych Xi'an.
 
Pagoda w Revolution Park w Xi’an

Dayan Pagoda - Duża Pagoda Dzikiej Gęsi i Mała Pagoda Dzikiej Gęsi - buddyjskie pagody w Xi'an - obie mają ponad 1000 lat - przetrwały wielkie trzęsienia ziemi. Pierwsza z nich znajduje się obok dużego placu z największą fontanną w Azji, która wyrzuca wodę wysoko w powietrze, wznosząc się i opadając w rytm muzyki. Duża Pagoda Dzikiej Gęsi została wzniesiona w 652 r. i składała się pierwotnie z 5 kondygnacji. Potem się zawaliła i musiano ją odbudować w 704 r., dodając do niej 5 kondygnacji. Podczas trzęsienia ziemi w 1556 r. została uszkodzona - zniszczeniu uległy 3 kondygnacje. Ostatecznie dotrwało więc tylko 7 kondygnacji - ma 64,1 m.
 
Duża Pagoda Dzikiej Gęsi

Druga Krzywa Wieża prawie jak w Pizie - tyle że w Chinach
Ponieważ wody gruntowe były nadmiernie eksploatowane, to Wielka Pagoda zaczęła się coraz bardziej przechylać (szczególnie zaczęło to przyspieszać od 1945 r.). Tylko od 1985 r. do 1996 r. prędkość przechylania Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsiej osiągała średnio 1 mm rocznie - odchylenie osiągnęło nawet 1,0105 m. W 1996 r. władze Xi'an zaczęły kontrolować studnie w okolicy Pagody Dzikiej Gęsi, co sprawiło, że stopniowo wróciła do stanu z 1997 r. Pod koniec 2006 r. Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi zaczęła się przechylać w kierunku przeciwnym o 9,4 mm, przy średnim powrocie około 1 mm rocznie.
 

Mała Pagoda Dzikiej Gęsi
Mała Pagoda Dzikiej Gęsi została zbudowana w latach 707-709 podczas panowania dynastii Tang. W tę Pagodę wiele razy uderzył piorun, doświadczyła też kilku trzęsień ziemi. Podczas trzęsienia w 1556 r. 45-metrowa konstrukcja opadła o 2 m i w tej formie przetrwała do naszych czasów.

Fakt, że pagoda nie zawaliła się podczas kilku trzęsień ziemi, uważany jest za cud, a pagodzie przypisuje się mistyczne właściwości. Nowoczesne badania gleby wykazały, że pagoda stoi na okrągłym, kamiennym bloku, który jest umieszczony w miękkim gruncie. W czasie trzęsienia ziemi bryła budynku odchyla się na bok, a następnie powraca do swojej pierwotnej pozycji.
 
Mała Pagoda Dzikiej Gęsi

Wokół Małej Pagody znajduje się duży park z kilkoma buddyjskimi świątyniami, a także fontanna. W głębi parku znajduje się Muzeum Xian z licznymi eksponatami o historii miasta i dynastii chińskiej historii. Mała Pagoda kiedyś wykorzystywana była jako tybetańska szkoła publiczna.

Nazwa obu pagód w Xi'an wiąże się z legendą o gęsiach i mieszkających tam mnichach, którzy głodowali, bo były kiepskie plony - modlili się do Buddy o pomoc. Wtedy na dziedziniec świątyni zaczęły spadać z nieba gęsi, które uratowały mnichom życie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...