reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamek w Kieżmarku i Zamek Spiski na Słowacji

dodano: 2019-11-11 10:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zamek Spiski antena na murach Nie od dziś wiadomo, że Słowacja to piękny i różnorodny kraj, który ma wiele do zaoferowania nie tylko pasjonatom górskich wycieczek, ale i miłośnikom historii. Ci drudzy z pewnością docenią Słowację za dużą liczbę zamków często zachowanych w bardzo dobrym stanie. Do najbardziej znanych należą: Zamek Bratysławski i Zamek Orawski oraz zamki w Trenczynie i Kieżmarku. Miałam okazję odwiedzić każdy z nich, a oprócz tego zwiedziłam Zamek Spiski oraz ruiny zamków Beckov i Likawa. Godny polecenia jest również zamek w Lubowli. Natomiast ten wpis poświęcony jest wspomnianemu zamkowi w Kieżmarku oraz Zamkowi Spiskiemu.

Zamek Spiski


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Choć bardzo lubię zwiedzać zamki, to rzadko kiedy są one dla mnie celem samym w sobie. Najczęściej odwiedzam je po drodze do innego miejsca albo wypełniam w ten sposób wolny czas, jakim dysponuję, kiedy niesprzyjająca aura uniemożliwia spędzenie całego dnia na świeżym powietrzu.

Zamek w Kieżmarku i Zamek Spiski dzieli w linii prostej odległość zaledwie 29 km (około 40 minut jazdy samochodem). Zatem z powodzeniem można odwiedzić te obiekty jednego dnia.Podczas gdy Zamek Spiski to ogromny średniowieczny kompleks (o powierzchni ponad 4 ha) wzniesiony na wzgórzu, w dużej mierze zrujnowany, to zamek w Kieżmarku jest typowym zamkiem miejskim, świetnie zachowanym, którego historia sięga dopiero połowy XV wieku, czyli zaczyna się w epoce nowożytności.
 
Makieta przedstawiająca zamek w Kieżmarku

Zamek w Kieżmarku (Kežmarský hrad), zbudowany w stylu gotyckim, stoi w miejscu dawnego kościoła św. Elżbiety z XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1463 roku. Budowniczymi i pierwszymi właścicielami zamku byli bracia Emeryk i Stefan Zápolya (Imrich a Štefan Zápoľský) - od 1462 roku. W 1528 roku w posiadanie zamku weszła rodzina Łaskich, w 1571 roku Jan Rüber, a w latach 1579-1684 zamek był własnością czterech pokoleń rodziny Thökölych. Ostatnim właścicielem zamku był Ferdynand Rüber, a w 1702 roku obiekt został odkupiony przez miasto Kieżmark.
 
Dawna rycina przedstawiająca zamek w Kieżmarku na tle Tatr, źródło: kezmarok.com

W drugiej połowie XIX wiek podjęto pierwsze próby odrestaurowania zamku i otwarcia muzeum, ale idea ta została zrealizowana dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Pierwsze wystawy zostały tutaj otwarte w 1931 roku. Obecnie mieszczą się w nim ekspozycje historyczne dokumentujące rozwój Kieżmarku i okolic.
 
Wieża bramna zamku w Kieżmarku - wejście na dziedziniec
Dziedziniec widziany z wieży widokowej zamku
Dziedziniec zamku

Zwiedzanie zamku jest możliwe tylko w grupach z przewodnikiem:
  • od maja do września od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 16:30);
  • od października do kwietnia od 9:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:00) poza sobotami, niedzielami i świętami.

Wejścia odbywają się co godzinę, a zwiedzanie trwa około 60 min. Bilet normalny kosztuje 6 euro. Co ważne choć przewodnik mówi w języku słowackim, to w kasie biletowej jest możliwość wypożyczenia wydruku z opisami poszczególnych ekspozycji w języku polskim lub angielskim.
 
Dziedziniec kieżmarskiego zamku
Scena na dziedzińcu zamku

Stałe ekspozycje na zamku w Kieżmarku:

Sala ratuszowa - pomieszczenie zawiera wyposażenie dawnego ratusza w Kieżmarku oraz symbole przywilejów miasta.
 
Meble stanowiące wyposażenie dawnego ratusza w Kieżmarku

Ekspozycja broni - wystawa broni białej i palnej (kusze, hakownice, pistolety, miecze, sztylety), a także zbroi.
 
Zabytkowa zbroja pochodzenia polskiego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Konwerter Quad Inverto Premium

Konwerter marki Inverto (Luksemburg) Universal Premium, został stworzony, aby sprostać...

99 zł Więcej...
reklama