reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - weekend w Bratysławie

dodano: 2018-08-22 14:33 | aktualizacja: 2023-02-17 22:17
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2018

Zamek Bratysławski Bratysława to stosunkowo niewielkie miasto, mające około 430 tysięcy mieszkańców. Za to zachwyca zabytkową architekturą – wspaniałymi zamkami, kościołami i pałacami. Do Bratysławy można wybrać się w weekend, gdyż na jej zwiedzenie w zupełności wystarczą dwa dni. Dodatkowo ze względu na to, iż stolica Słowacji jest nietypowo położona, granicząc z dwoma państwami – na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią, przy okazji można zobaczyć oddalony o godzinę drogi Wiedeń. Ja zdecydowałam się odwiedzić Bratysławę w okresie zimowym.

Bratysława


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bratysława jest jednym z wielu europejskich miast, oprócz Wiednia, przez które przepływa Dunaj, druga co do wielkości rzeka na naszym kontynencie. Swego czasu miałam okazję zwiedzić dwa inne naddunajskie miasta – Budapeszt na Węgrzech i Gałacz w Rumunii. Dojazd samochodem z Krakowa do Bratysławy trwa około pięciu godzin.
 
Widok na Bratysławę z Mostu SNP 

Po drodze warto odwiedzić jeden ze słowackich zamków, z których ten kraj zresztą słynie. Szczególnej uwadze polecam zamek w Trenczynie i ruiny zamku Beckov. Trenczyński zamek został wzniesiony w XI wieku, natomiast historia zamku Beckov sięga XIII wieku.
 
Zamek w Trenczynie przy trasie z Krakowa do Bratysławy
Ruiny zamku Beckov przy trasie z Krakowa do Bratysławy

Zamek Bratysławski górujący nad miastem

Najważniejszym zabytkiem stolicy Słowacji jest Zamek Bratysławski z XIV-XV wieku, usytuowany na wzgórzu nad brzegiem Dunaju. Jest to twierdza o czterech wieżach w narożnikach murów obronnych. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie w jego pomieszczeniach znajdują się eksponaty Muzeum Historycznego. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, a zwłaszcza do wejścia na jedną z wież zamku, skąd można podziwiać Bratysławę w całej okazałości.
 
Zamek Bratysławski

Zamek Bratysławski to nie jedyny w okolicy obiekt tego typu warty uwagi. Na obrzeżach miasta znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Devín, wznoszącego się na wysokich skałach u ujścia Morawy do Dunaju, nad granicą słowacko-austriacką.

Natomiast miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić największy i najważniejszy kościół w Bratysławie, a mianowicie katedrę św. Marcina. Jest ona położona w centrum miasta, tuż przy ruchliwej ulicy Staromiejskiej. Została wzniesiona w stylu gotyckim. Ponadto, na Starym Mieście znajduje się również warty uwagi, barokowy Kościół Trynitarzy o charakterystycznym, łukowatym froncie. Nie sposób nie zauważyć tak zwanego niebieskiego kościółka, czyli kościoła św. Elżbiety zbudowanego w stylu secesyjnym.
 
Katedra św. Marcina

Jednym z najstarszych budynków w Bratysławie jest ratusz, który jednocześnie jest najstarszym ratuszem w kraju. Znajduje się na Hlavné námestie – głównym placu Bratysławy, pełniącym także funkcję rynku. Obok niego wnoszą się zabytkowe pałace, a w centrum placu stoi fontanna z posągiem króla Maksymiliana II. Na Starym Mieście znajduje się również Brama Michalska ze strzelistą, 51-metrową wieżą z czterema tarczami zegarowymi, zwieńczona XVIII-wieczną rzeźbą Michała Archanioła.
 
Stare Miasto w Bratysławie - w tle Brama Michalska

Most z platformą widokową

Jedną z atrakcji Bratysławy jest Most SNP, inaczej Most Słowackiego Powstania Narodowego lub Most UFO (dawniej pod nazwą Nowy Most), z charakterystycznym pylonem, zwieńczonym położonym na wysokości 85 metrów „latającym spodkiem”, mieszczącym restaurację oraz platformę widokową. Wewnątrz lewego filaru pylonu umieszczono windę, a w prawym znajdują się schody ewakuacyjne. Most był budowany w latach 1967−1972, a konstrukcyjnie przypomina ten w Rydze na Łotwie – tak zwany Vanšu tilts. Z Mostu UFO rozpościera się kapitalny widok m.in. na Zamek Bratysławski. Co ciekawe platforma widokowa nie jest zadaszona, co jeszcze bardziej potęguje wrażenia. Natomiast zakochane pary mają możliwość przypięcia kłódki miłości do stalowej konstrukcji w kształcie serca.
 
Most SNP na Dunaju

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...