reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Boże Ciało” Canal+ z szansą na Oscara

dodano: 2019-12-18 06:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat/satkurier.pl

Kino Świat Canal+ „Boże Ciało” Amerykańska Akademia Filmowa (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) ogłosiła we wtorek, 17 grudnia br. tak zwaną „krótką listę filmów”, których twórcy mają szanse na oscarową nominację. W kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” znalazł się polski kandydat do Oscara - „Boże Ciało”. Producentem filmu jest Aurum Film, koproducentami są Canal+, WFS Walter Film Studio, Podkarpacki Fundusz Filmowy i Les Contes Modernes, a dystrybutorem jest Kino Świat. Film współfinansowany był przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Podkarpacki Fundusz Filmowy i CNC Cinemas du Monde - Institut Francais.

Kino Świat Canal+ „Boże Ciało”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła we wtorek, 17 grudnia br. tak zwaną krótką listę filmów, których twórcy mają szanse na oscarową nominację. W kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” znalazł się polski kandydat do Oscara - „Boże Ciało”. Do kolejnego etapu zmagań spośród 92 produkcji przeszło 15 tytułów. Obok filmu Jana Komasy o nominację do Oscara powalczą także takie produkcje jak „Parasite” Bong Joon-ho i „Ból i blask” Pedro Almodovara. Ostateczne nominacje zostaną ogłoszone w poniedziałek, 13 stycznia 2020 roku, a zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w niedzielę, 9 lutego 2020 roku. Jeśli dzieło Jana Komasy znajdzie się wśród grona nominowanych filmów, dojdzie do bezprecedensowej sytuacji w historii polskiego kina, a mianowicie rodzimi twórcy pierwszy raz otrzymają szansę na Oscara rok po roku, bowiem podczas ostatniej gali oscarowej o nagrodę walczył film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (więcej tutaj).

- „Boże Ciało” już teraz może pochwalić się ogromnym sukcesem w polskich kinach - film widziało już ponad 1 380 000 widzów i dwa miesiące po premierze wciąż nie schodzi z afisza. Polski kandydat do Oscara plasuje się obecnie na 4. miejscu w zestawieniu największych polskich sukcesów tegorocznego box office (dane za firmą Kino Świat). Osiągnięcia „Bożego Ciała" już przeniosły się na arenę międzynarodową, bowiem prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane na terytoria obejmujące niemalże wszystkie kontynenty. Działo Jana Komasy jest także obiektem zainteresowania wielu imprez filmowych - na chwilę obecną film otrzymał zaproszenia na ponad 60 festiwali i został obsypany nagrodami na polskich i zagranicznych przeglądach. W planach jest również amerykański serial na podstawie filmu i scenariusza Mateusza Pacewicza - czytamy w komunikacie (więcej tutaj).

„Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę wciela się Bartosz Bielenia („Na granicy”). Pozostałą część obsady dopełniają Tomasz Ziętek („Cicha Noc” i „Konwój”), Eliza Rycembel („Obietnica” i „Carte Blanche”), Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”), Łukasz Simlat („Amok”), Barbara Kurzaj („Zabawa zabawa”, „Moje córki krowy” i „Oda do radości”), Zdzisław Wardejn („Kogel-mogel”, „Komedia małżeńska”) oraz Leszek Lichota („Wataha”). Autorem nagrodzonego w konkursie „Script Pro” scenariusza do „Bożego Ciała" jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada operator filmowy Piotr Sobociński Jr. („Wołyń”, „Bogowie” i „Drogówka”).  Muzykę do filmu skomponował duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio „Dzięki Bogu” Françoisa Ozona. -„Boże Ciało” to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie - odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi - czytamy w komunikacie.

„Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

„Boże Ciało” - o filmie - gatunek: obyczajowy, reżyseria: Jan Komasa („Miasto 44”, „Sala samobójców”, „Ultraviolet” i „Krew z krwi”), scenariusz: Mateusz Pacewicz, produkcja: Aurum Film („Ostatnia Rodzina”, „Gotowi na wszystko .Exterminator” i „Carte Blanche”), producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham, producent kreatywny: Krzysztof Rak, koprodukcja: Canal+, WFS Walter Film Studio, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Les Contes Modernes, agent sprzedaży zagranicznej: New Europe Film Sales, dystrybucja w Polsce: Kino Świat, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, CNC Cinemas du Monde - Institut Francais, zdjęcia: Piotr Sobociński Jr. („Wołyń”, „Bogowie” i „Drogówka”), scenografia: Marek Zawierucha („Twarz”, „Wołyń” i „Carte Blanche”), kostiumy: Dorota Roqueplo („Miasto 44”, „Listy do M. 3” i „Hiszpanka”), charakteryzacja: Aneta Brzozowska („Sztuka kochania” i „Bogowie”), montaż: Przemysław Chruścielewski („Ostatnia Rodzina” i „Serce miłośći"), muzyka: Evgueni i Sacha Galperine („Niemiłość”, „Przeszłość” i „Dzięki Bogu”), obsada: Bartosz Bielenia („Na granicy”, „Człowiek z magicznym pudełkiem” i „Disco polo”), Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Jak pies z kotem”, „W imię” i „Korowód”), Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”, „Belfer” i „Niewinne”), Tomasz Ziętek („Cicha Noc”, „Konwój”, „Carte Blanche” i „Demon”), Łukasz Simlat („Amok”, „Belfer”, „Konwój”, „Karbala” i „Drogówka”), Leszek Lichota („Miłość jest wszystkim”, „Wataha” i „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”), Barbara Kurzaj („Zabawa zabawa”, „Moje córki krowy” i „Oda do radości”) i Zdzisław Wardejn („Kogel-mogel” i „Komedia małżeńska”).
 
Bartosz Bielenia na plakacie promującym kinową emisję filmu „Boże Ciało”, foto: Kino Świat
Bartosz Bielenia na plakacie promującym kinową emisję filmu „Boże Ciało”, foto: Kino Świat


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...