reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ewolucja rynku TV 8K krok po kroku

dodano: 2020-02-03 17:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: Samsung

QLED 8K Podczas targów CES 2020 Samsung pokazał trzecią generację telewizora QLED 8K. Wśród nowości zaprezentowano m.in. bezramkowy ekran Infinity Screen, który maksymalnie wykorzystuje potencjał dużych telewizorów, sztucznej inteligencji i rozdzielczości 8K. Sprawdźmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się ten innowacyjny produkt oraz rynek 8K.

Samsung
Quantum procesor Samsung QLED 8K 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
  • Rynek 8K rośnie. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat zwiększy się 13-krotnie – do ok. 2,8 mln sztuk w 2022 roku.
  • W tym roku na rynek wejdzie telewizor QLED 8K trzeciej generacji – Samsung Q950TS. Wśród nowości m.in. bezramkowy Infinity Screen i funkcja optymalizująca dźwięk – Object Tracking Sound+.
  • W 2020 pojawi się szereg technologii, dzięki którym widzowie będą mogli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał rozdzielczości 8K: kodeki AI ScaleNet i AV1.
  • Wystartował program certyfikacji 8K Association. Poznaliśmy także oficjalny logotyp.


Rok 2018, czyli rynkowy debiut telewizora QLED 8K
Kiedy w listopadzie 2018 roku Samsung wprowadził do sprzedaży w Polsce pierwszy telewizor QLED 8K – model Q900R – na rynku zawrzało. Był to produkt, który nie tylko zaoferował rozdzielczość 8K, ale także przyniósł rozwiązanie kwestii jakości obrazu na dużych ekranach. Z połączenia mocnego procesora Quantum 8K, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego powstała technologia Inteligentnego Skalowania do 8K. Dzięki niej widzowie mogli liczyć na nieosiągalną dotąd jakość obrazu i szczegółowość bez względu na wejściową rozdzielczość materiału wideo.

Rok 2018 był dla 8K ważny także w ujęciu rynkowym. Nowy rozdział w zakresie dostępu do treści otworzył NHK, czyli japoński nadawca publiczny. W grudniu telewizja NHK uruchomiła pierwszy kanał 8K – BS8K. Wszystko wskazuje na to, że będzie tu także można śledzić zmagania sportowców podczas zbliżającej się Olimpiady.

Rok 2019: QLED 8K drugiej generacji, standaryzacja 8K
 Rok 2019 to kolejny etap rozwoju nowego standardu. Mocny akcent pojawił się w styczniu, kiedy powstało 8K Association (8KA), czyli międzybranżowa organizacja, której celem było i jest wypracowanie standardów dot. 8K, uruchomienie programu certyfikacji i rozwój całego ekosystemu. Firma Samsung jest jednym z jej członków-założycieli. 

Jesienią 2019 roku stowarzyszenie opublikowało specyfikację telewizorów 8K. Obejmuje ona m.in. zalecane poziomy wydajności dla wysokiej rozpiętości tonalnej (HDR) i parametrów koloru oraz wymagania dotyczące interfejsu. 

W 2019 roku Samsung wprowadził drugą generację telewizora QLED 8K – model Q950R. Seria weszła do sprzedaży w Polsce na początku maja. W momencie debiutu w ofercie znalazły się cztery wielkości ekranu 65, 75, 82 i 98 cali. W drugiej połowie roku zadebiutował 55-calowy QLED 8K. Jego wprowadzenie było odpowiedzią na potrzeby widzów, którzy chcieli korzystać z zalet technologii 8K, ale nie mogli wybrać ekranu o większej przekątnej. W październiku 2019 roku produkt wszedł do sprzedaży w Polsce. 

Rok 2020: trzecia generacja QLED 8K i dalsze innowacje
Pierwsze tygodnie 2020 roku to dla technologii 8K mocne wejście w nową dekadę. Podczas targów CES Samsung zaprezentował trzecią generację telewizora QLED 8K – model Q950TS. Wśród nowości m.in. bezramkowy Infinity Screen, czyli ekran zajmujący 99 proc. powierzchni z przodu telewizora, co daje spektakularny efekt. W 2020 roku użytkownicy za sprawą kodeku AV1 będą mogli na telewizorach QLED 8K oglądać i przesyłać strumieniowo wideo rejestrowane w tej rozdzielczości. 

Nowością jest także kodek AI ScaleNet, który umożliwi płynny streaming poprzez optymalizację dostępnej przepustowości sieci. Kompresuje materiały wideo w chwili, w której opuszczają one serwis dostawcy i przywraca im pierwotną formę, gdy docierają do telewizora. To kolejny krok, po wprowadzeniu Inteligentnego Skalowania do 8K, który ma na celu poprawę jakości obrazu i tym samym wrażeń widzów. 

Tegoroczny QLED 8K ma wiele do zaoferowanie także pod względem dźwięku. Telewizor posiada głośniki umieszczone z każdej strony ekranu, a także zlokalizowane z tyłu subwoofery. Efekty wzmacnia funkcja Object Tracking Sound+, która wykorzystuje oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji w celu dostosowania ruchu brzmienia do ruchu obiektów na ekranie. W efekcie widzowie mogą liczyć na czysty wielokanałowy dźwięk przestrzenny w systemie 5.1. 

Na początku roku poznaliśmy dalsze szczegóły dot. programu certyfikacji 8K Association, w tym oficjalny logotyp. Celem programu jest wyróżnienie telewizorów, spełniających określone kryteria, dzięki którym są w stanie zapewnić widzom najlepsze możliwe wrażenia wizualne. Wśród wymaganych parametrów są m.in. rozdzielczość wyświetlacza sięgająca 7680 x 4320, jasność szczytowa przekraczająca 600 nitów, transmisja obrazu przez HDMI 2.1 oraz wydajny kodek wideo (HEVC).

Tegoroczne modele telewizorów Samsung QLED 8K będą jednymi z pierwszych produktów oznaczonych logotypem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K + 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...