reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Prognoza technologiczna na 2020 rok

dodano: 2020-02-17 15:25 | aktualizacja: 2020-02-17 15:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2020

IPTV technologie Co zdarzy się w 2020 roku w branży elektroniki użytkowej, tv-sat i ogólnie w mediach? Jaka jest prognoza technologiczna SAT Kuriera na 2020? Co nas zaskoczy, a co jest prawie pewnikiem? To takie małe wróżenie z fusów, subiektywne spojrzenie autora na to, co może wydarzyć się na przestrzeni najbliższych miesięcy w branży CE, mediach i nie tylko.

Prognoza technologiczna na 2020 rok


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
1. MyCANAL wystartuje w Polsce pod koniec marca i okaże się pewnego rodzaju hitem na rynku.

Jak wiadomo, MyCANAL działa już we Francji i nie zamierzam dociekać, czy z powodzeniem, czy też nie. W Polsce wszystko może całkiem dobrze zadziałać pod warunkiem, że usługa zostanie dobrze przygotowana przez Platformę CANAL+, trafiając w target i faktyczne potrzeby Polaków. Tu specjalnie nie ma co ukrywać, że mowa o Polakach poza granicami kraju, gdyż w kraju widzów interesuje raczej oferta z kablówek + światłowód + tani odbiór z NTC i oferta platform satelitarnych dla tych, którzy nie mogą mieć światłowodu lub dla których NTC to za mało. Ta cała oferta jest dość wystarczająca w kraju i tu MyCANAL może mieć mniejsze zainteresowanie. Podejrzewać można, że jeśli będzie jakieś niedociągnięcie czy drobne zaniedbanie ze strony przygotowujących myCANAL w Polsce, choćby przy promocji, to ten pomysł nie wypali. Cyfrowy Polsat zapewne będzie chciał to delikatnie skontrować i nie odmówi sobie promocji swojego Evobox Stream, więc może być rywalizacja między największymi platformami.

2. Przyspieszą testy DVB-T2 i 5G w Polsce.

Czas już na to, aby przedpremierowo ruszyły na poważnie testy kilku nadajników DVB-T2 w HEVC. Europa idzie do przodu w tym względzie – przykładowo Czesi przechodzą migrację na DVB-T2. W Polsce od czasu przejścia z analogu do DVB-T w 2012 roku jest pewnego rodzaju zastój – widzom chyba przestają wystarczać kanały w rozdzielczości SD. Wygląda to tak, jakby samo DVB-T już się zestarzało i przychodzi czas na zmiany – te technologiczne. Kanały w rozdzielczości HD mogą być wkrótce tym, czym kilka lat temu kanały SD. Polacy kupują coraz więcej telewizorów UHD, ale co tam oglądać? Wyłącznie z YouTube, Netflixa i innych tego typu serwisów VOD? W Polsce wykupiono telewizory 8K w kilka dni! Chyba nie dla oglądania kanałów NTC? Z drugiej strony wiadomo, że o kanałach UHD w polskiej DVB-T2 też można pomarzyć, chyba że przy okazji testów.
 

3. Operatorzy mobilni postawią na 5G, by w przyszłości rywalizować z DVB-T2.

To może być istotne dla przyszłego rozwoju sytuacji w Polsce. Kto pierwszy opanuje rynek: DVB-T2 czy 5G? – jaki standard będzie przyszłością telewizji naziemnej/mobilnej, bo to w przyszłości tak się zatrze, że nie będzie zauważalne. Wydaje się, że łatwiej, choć za większe pieniądze, przyjdzie czterem operatorom mobilnym wprowadzić 5G niż by miała wygrać NTC na poziomie DVB-T2/HEVC. Faktem jest, że przeciąganie migracji do DVB-T2 wyjdzie na korzyść dla 5G, gdyż każdy rok straty czasu będzie budował lepszą pozycję 5G – smartfony 5G za dwa lata mogą być już tak popularne, że DVB-T2 straci swoją dominującą pozycję, choć 5G i DVB-T2 zawsze chyba będą komplementarne.
 

4. Zygmunt Solorz i Cyfrowy Polsat postawią na sprzedaż instalacji fotowoltaicznych – innych zielonych technologii w swojej sieci sprzedaży.

Cyfrowy Polsat ma własną dobrze rozwiniętą sieć dystrybucji i aż dziwne, że jeszcze nie poszedł w kierunku instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz sprzedaży oczyszczaczy powietrza, elektrycznych hulajnóg, podręcznych ładowarek solarnych do smartfonów – takich różnych produktów/usług, którym wymieniłem tu tylko kilka przykładów. Do tego mogłaby dojść część usługowa: wypożyczalnia powerbanków, skuterów i rowerów elektrycznych. Zresztą opcji jest tak dużo, że nie należy się ograniczać, bo przecież słabo niezagospodarowane są IoT, przydomowe ładowarki aut elektrycznych czy rozwój niszczarek do plastiku i innych pomysłów od szukających wzięcia start-upów.
 

5. Netflix jeszcze bardziej postawi na produkcję filmową w Polsce, a HBO i CANAL+ nie będą zostawać z tyłu.

Produkcja „Wiedźmina” na bazie powieści Sapkowskiego powinna dać do myślenia Netflixowi, że w Polsce nie brakuje wybitnych twórców, z którymi warto nawiązać współpracę. Do tego w naszym kraju jest wiele pięknych miejsc, zabytków z historią. Czasy przedsłowiańskie, pierwszych Słowian, najazdów Tatarów, Turków i Szwedów oraz wiele legend daje pole do popisu scenarzystom pracującym dla Netflixa. Ta platforma będzie musiała dać zielone światło dla tego typu produkcji, ale to się stanie, jak policzy wyniki finansowe po „Wiedźminie” – te zaś złe raczej nie będą.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 749 zł Więcej...