reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Maciej Łopiński p.o. prezesa zarządu TVP, Jacek Kurski doradcą

dodano: 2020-03-10 13:05 | aktualizacja: 2020-03-10 16:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP/satkurier.pl

Maciej Łopiński fot. TVP 10 marca br. rada nadzorcza spółki TVP zawiesiła w czynnościach, na okres trzech miesięcy, Marzenę Paczuską-Tętnik, członka zarządu spółki. Natomiast na miejsce odwołanego 9 marca dotychczasowego prezesa zarządu Jacka Kurskiego, rada nadzorcza TVP delegowała Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki prezesa zarządu. W skład zarządu wchodzi jeszcze Mateusz Matyszkowicz, powołany na jej członka 25 kwietnia ub.r. Jacek Kurski będzie odtąd pełnił rolę doradcy zarządu TVP.

Telewizja Polska
TVP Telewizja Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
9 marca Rada Mediów Narodowych opublikowała uchwałę w sprawie odwołania prezesa zarządu TVP. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia. Przypomnijmy, że przed weekendem przewodniczący RMN Krzysztof Czabański poinformował podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim, że z pięcioosobowej rady wpłynęły cztery głosy za podjęciem uchwały o odwołaniu Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa zarządu TVP. Głosowanie miało potrwać do poniedziałku.

Piątkowa konferencja prasowa została zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który poinformował na niej, iż zdecydował się podpisać ustawę o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych. Nowela przewiduje wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 roku dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

Maciej Łopiński urodził się w 1947 roku w Gdańsku. Z wykształcenia jest filologiem, z zawodu - dziennikarzem. Pracował m.in. w „Głosie Wybrzeża" i w tygodniku „Czas” (1977-1981), zlikwidowanym w stanie wojennym za sprzyjanie „Solidarności”. W latach 1971-1981 był członkiem PZPR, z której wystąpił po wprowadzeniu stanu wojennego. Odmówił poddania się weryfikacji dziennikarzy. Od 1982 roku redagował „Solidarność - Pismo Regionu Gdańskiego”. Jednocześnie doradzał Regionalnej Komisji Koordynacyjnej, później zostając jej członkiem. Publikował także w prasie emigracyjnej: „Kulturze”, „Zeszytach Historycznych”, „Kontakcie”. Na przełomie 1982 i 1983 roku spędził kilka miesięcy w areszcie. Razem z M. Wilkiem i Z. Gachem opublikował w 1984 roku książkę „Konspira. Rzecz o podziemnej „Solidarności”. W 1988 uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej. Jako członek RKK wszedł w skład jawnego Tymczasowego Zarządu Regionu w Gdańsku. Redagował „Tygodnik Gdański” i pracował jako menadżer - zarządzał m.in. spółką „Przekaz”, spółką „Prasa Bałtycka”, Agencją Rozwoju Pomorza S.A. i Grupą Zarządzającą „Pomerania” S.A. W latach 2005-2010 był sekretarzem stanu, a następnie szefem Gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do Sejmu VII kadencji został wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2015-2017 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, skąd odszedł na własną prośbę. Ma spore doświadczenie dziennikarskie, menadżerskie i nadzorcze w spółkach prawa handlowego. 17 lat temu zdał egzamin uprawniający do zasiadania w radach spółek skarbu państwa. Był członkiem rad nadzorczych Funduszu Gospodarczego i Fundacji Gospodarczej „Solidarności”, Polskiej Agencji Informacyjnej, KGHM, PZU Asset Management, „Gazety Współczesnej” Radia ARnet.
 
Maciej Łopiński, fot. TVP

Marzena Paczuska-Tętnik została powołana na stanowisko członka zarządu TVP dnia 14 marca 2019 roku. Od 25 lat związana jest z Telewizją Polską jako reporter, wydawca i szef w programach informacyjnych, a także publicystycznych. Absolwentka Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
 
Marzena Paczuska-Tętnik, fot. TVP

Mateusz Matyszkowicz pracuje w TVP od lutego 2016 roku. Przed powołaniem na stanowisko członka zarządu TVP dnia 25 kwietnia 2019 roku, pełnił funkcję dyrektora TVP Kultura, dyrektora TVP1 oraz zastępcy dyrektora Biura Programowego ds. repertuaru.
 
Mateusz Matyszkowicz, fot. TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...