TürkmenÄlem/MonacoSat (52°E) jest pierwszym satelitą telekomunikacyjnym Turkmenistanu, państwa położonego w Azji Środkowej. Projekt jest oceniany jako krok przełomowy w dziedzinie łączności satelitarnej kraju w celu zapewnienia i zwiększenia zasięgu komunikacji publicznej. 28 kwietnia 2015 roku na zawsze będzie upamiętniony w historii Turkmenistanu – jest datą wyniesienia satelity na orbitę.
Teleport Turkmen Hemrasy
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TürkmenÄlem/MonacoSat waży 4700 kg. Do dyspozycji ma 38 transponderów pasma Ku na transmisje telewizyjne, radiowe, Internet i przesył danych. Klientom zapewnia też usługi sieci komputerowej, kształcenie na odległość i zdalne transmisje medyczne. Pracuje pod kontrolą trzech wiązek: zachodniej, wschodniej i MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna). Turkmenistan używa 26 transponderów, a Monako pozostałe 12 w ramach zawartej umowy przez firmę SSI-Monaco z rządem Monako w 2009 roku na rzecz rozwoju i używania pozycji 52°E dla realizacji projektu MonacoSat. W 2011 roku SSI podpisało kontrakt z Ministerstwem Komunikacji Turkmenistanu. SSI-Monaco współpracuje kompleksowo z SES, który posiada prawa do komercjalizacji całej pojemności MonacoSat.
Türkmen Hemrasy wynajmuje pojemności satelitarne
Dzierżawą pojemności i świadczeniem usług łączności satelitarnej zajmuje się narodowy kompleks satelitarny Turkmen Hemrasy, powstały w 2015 roku z udziałem agencji Turkmenaragatnashyk, spółki telekomunikacyjnej Turkmentelecom oraz zamkniętej spółki akcyjnej Altyn Asyr. Możliwy jest wynajem pojemności od jednego miesiąca lub dłużej.
Teleport Turkmen Hemrasy został uruchomiony 1 czerwca 2018 roku. Położony jest 20 km na północ od Aszchabadu. Został zaprojektowany w celu zapewnienia użytkownikom różnych usług telekomunikacyjnych za pomocą narodowego satelity TürkmenÄlem.
Wiązki East i West
Analizując Wschód i Zachód na podstawie projektu obu wiązek, dochodzimy do pewnego paradoksu. East tak zaprojektowano, że Francja, Niemcy i Wielka Brytania leżą bardziej na wschodzie niż... Polska. W naszym kraju sygnał bardzo szybko słabnie w kierunku północno-wschodnim. Wiązka East rozciąga się w wąskim pasie od krajów Azji Środkowej, przez Turcję, Grecję i Włochy, do wspomnianych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
Wiązka West jest znacznie szersza w kierunkach północnym i południowym. Jej ukształtowanie pozwala na doskonały odbiór w całej Europie (ale już z pominięciem Hiszpanii i Portugalii), Azji Środkowej i znacznej części Federacji Rosyjskiej.
Główni operatorzy
Za pośrednictwem satelity TürkmenÄlem dla odbiorców w Europie, krajach WNP i Bliskiego Wschodu nadawane jest ponad 50 kanałów telewizyjnych i radiowych w językach turkmeńskim, angielskim, francuskim, perskim, paszto i urdu. Głównymi partnerami w zakresie dzierżawy pojemności są operatorzy Yokary Tilsimat Merkezi i Wide Network Solutions.
Darmowa platforma Wide Network Solutions Wide Network Solutions (WNS) jest dostawcą usług satelitarnych, wynajmującym pojemności na kilku pozycjach orbitalnych dla różnych części świata. Swoje usługi świadczy m.in. z 53°E, 13°E, 7°E, 7°W czy 97°W. Jego oferta DTH na TürkmenÄlem/MonacoSat (52°E) zawiera w większości kanały perskich grup medialnych i nadawców niszowych, rejestrujących swoje siedziby we Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Dubaju. Oferta jest skierowana do perskojęzycznych odbiorców w Europie i na Bliskim Wschodzie (m.in. w Iranie i Afganistanie). Główny nacisk jest kładziony na promowanie perskiej kultury, programów rozrywkowych i sportu, dalekich od jakiejkolwiek orientacji politycznej.