reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Mały: Hrobacza Łąka i góra Żar

dodano: 2020-07-30 20:01 | aktualizacja: 2020-08-21 12:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Mały - góra Żar Obok opisywanych w osobnym artykule Czupla, Magurki Wilkowickiej i Leskowca, innymi szczytami Beskidu Małego wartymi zobaczenia są Hrobacza Łąka i góra Żar. Hrobacza Łąka słynie z olbrzymiego żelaznego krzyża, natomiast góra Żar wyróżnia się obecnością zbiornika wodnego wykorzystywanego na potrzeby elektrowni oraz unoszącymi się nad szczytem szybowcami i paralotniami. Podczas czerwcowego spaceru upiekłam dwie pieczenie na jednym ogniu, mimo iż masywy te rozdzielone są nurtami rzeki Soły, a więc i nisko położoną doliną.

Beskid Mały - góra Żar


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Poniżej dolnej stacji PKL działa lotnisko Górskiej Szkoły Szybowcowej „Żar”, a w pobliżu stacji znajdują się park linowy Trollandia oraz zjeżdżalnia pontonowa.Na górze Żar znajduje się również wieża przemiennika TSR Międzybrodzie / Góra Żar, stanowiącego doświetlenie krakowskiego MUX 3. Stoi ona przy budynku „Meteo” (dawnej siedzibie administracji Górskiej Szkoły Szybowcowej) z końca lat 40. XX wieku.
 
Budynek „Meteo” i wieża przemiennika obsługiwana przez Emitela
Wieża telewizyjna i paralotnia (lipiec)

Nie każdy wie, że kiedyś na górze Żar działało szybowisko. Pierwsze loty odbywały się tam już w połowie lat 30. XX wieku. Z biegiem czasu wybudowano na szczycie hangar i barak. Do ich likwidacji doszło na początku lat 70., kiedy rozpoczęto budowę elektrowni. Ta w zamian za utracone przez szkołę szybowcową obiekty wybudowała u podnóża góry dwa hangary, zaplecze techniczne i budynek hotelowy. Poniżej film nakręcony w latach 60.


 
Góra Żar i szybowiec lokalnej szkoły - widok z Nowego Świata (październik)

Nie sposób nie wspomnieć o górnym zbiorniku elektrowni Porąbka-Żar, wykonanym w obwałowaniach z materiału miejscowego i uszczelnionym asfaltobetonem. Zbiornik ten jest połączony z elektrownią dwiema sztolniami o długości 872 m i średnicy od 4,3 m do 3,2 m oraz nachyleniu 36°. Jego pojemność energetyczna wynosi 2 mln m3 wody. Zbiornik ma kształt zbliżony do elipsy, której krótsza oś ma 250 m, a dłuższa 650 m.
 
Górny zbiornik elektrowni Porąbka-Żar
Zbiornik znajduje się za ogrodzeniem
Widok z Magurki Wilkowickiej na dużym przybliżeniu na górę Żar (październik)

O ile Hrobaczą Łąkę i jej okolice mogę z czystym sercem polecić wszystkim miłośnikom leśnych spacerów, o tyle górę Żar już niekonieczne, chyba że lubi się duże skupiska ludzi i komercję. Liczba nagromadzonych w jednym miejscu atrakcji wręcz przytłacza, a obecność kolejki przyciąga także te osoby, dla których górska wspinaczka to raczej zbędny trud. Przyjemne jest za to obserwowanie paralotniarzy, którzy unoszą się zaczepieni do wielobarwnych skrzydeł, niejako pokonując grawitację.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

469 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...