reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Antypiracka operacja „Evil web” [„Zło w sieci”]

dodano: 2020-09-26 20:31
autor: HP | źródło: GdF

GdF Gorizia piractwo Italia 360px.jpg Jednostka włoskiej policji finansowej Guardia di Finanza Gorizia (GdF) w ramach specjalnej operacji „Evil web” [pol: „Zło w sieci"] zajęła 58 nielegalnych stron internetowych oraz 18 kanałów komunikatora Telegram, które za pośrednictwem 80 mln dostępów rocznie stanowiły około 90% piractwa audiowizualnego i publikacji drukowanych we Włoszech. Skala tego piractwa była ogromna.

GdF
GdF Gorizia piractwo Italia 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wśród witryn objętych tą operacją jest jedna, która do służyła do analizy „ruchu” i rozpowszechniania treści. Została skatalogowana jako punkt odniesienia na poziomie Kraju (Włoch) do rozpowszechniania przewodników, oprogramowania i metodologii informatycznych, które następnie można wykorzystać do uzyskania (na różnych platformach) pirackiego dostępu do treści multimedialnych chronionych prawem autorskim.

Wnikliwość interwencji podczas operacji „Evil web" została określona przez innowacyjne podejście śledcze opracowane we współpracy z organem sądowym Isonzo, który po raz pierwszy w sprawach karnych we Włoszech uznał przyjęcie za rzeczywisty środek zapobiegawczy w odniesieniu do tak zwanych aliasów powiązanych z domenami web drugiego poziomu. Ta innowacja proceduralna umożliwia dzień po dniu blokowanie setek nowych domen internetowych utworzonych nielegalnie w celu obejścia pierwotnego przepisu organu sądowego.

Ponadto uruchomiono procedury międzynarodowej współpracy sądowej w celu zajęcia serwerów, z których z naruszeniem praw autorskich są udostępniane pirackie treści multimedialne.

Dochodzenia śledczych GdF, wynikające z prowadzonych dochodzeń na temat osoby ukrytej pod pseudonimem Diabolik, rozpoczęły się we Włoszech od Friuli Venezia Giulia i objęły również Apulię, Emilię Romagna oraz liczne miejsca za granicą (Niemcy, Holandię i Stany Zjednoczone). W tym przypadku nie ma mowy o Polsce.
 


Uwagę skupiono na świecie piractwa audiowizualnego i publikacji drukowanych, jak i na nielegalnej IPTV.
W ten sposób zidentyfikowano i skierowano do właściwego organu sądowego sprawy przeciwko czterem potencjalnym przestępcom, którzy okazali się swoistymi ekspertami IT działającymi w sieci pod fikcyjnymi pseudonimami/nickami: Diabolik, Doc, Spongebob i Webflix. Z biegiem czasu osoby te stały się prawdziwymi wyroczniami sieci zajmującej się rozpowszechnianiem - również za pomocą komunikatorów internetowych i różnych platform multimedialnych - niezliczonych pirackich treści multimedialnych (premierowe filmy, oferta płatnych telewizji, wydarzenia sportowe, filmy porno, ale także oprogramowanie, czasopisma i podręczniki itp.).

Ponadto w zakresie nielegalnego IPTV trwają działania mające na celu zidentyfikowanie około 1000 abonentów tzw. Pezzotto - także z zagranicy - którzy zostaną zgłoszeni organom wymiaru sprawiedliwości. Tym osobom za naruszenie praw autorskich grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości ponad 25 000 euro. Te same osoby mogą również być oskarżone o przestępstwo polegające na otrzymaniu skradzionych towarów.

Źródło: gdf.gov.it 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...