reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Testy potwierdzają brak zakłóceń 5G dla DVB-T

dodano: 2021-04-02 12:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: Movistar/Vodafone/Ericsson

5G TDT DVB-T NTC hiszpania testy filtr  LTE 5g 360px.jpg W Hiszpanii przeprowadzono nie zauważone w Polsce bardzo istotne testy 5G potwierdzające brak zakłóceń dla NTC (naziemnej telewizji cyfrowej), a to oznacza koniec plotek i domysłów, że sieć 5G nie będzie zakłócać nadajników NTC. Hiszpański rząd i trzej tamtejsi operatorzy telekomunikacyjni przeprowadzili testy w częstotliwości 700 MHz, aby sprawdzić, czy sieć 5G nie powoduje żadnych zakłóceń w transmisjach naziemnej telewizji cyfrowej.

satkurier.pl
5G TDT DVB-T2 NTC hiszpania testy filtr LTE NTC 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Testy odbywały się w hiszpańskim mieście Ciudad Real z trzema największymi operatorami Movistar, Vodafone i Orange z wykorzystaniem własnej infrastruktury stworzonej specjalnie do tego celu. W testach zakłóceń 5G - NTC uczestniczyli też partnerzy techniczni, w tym Huawei, Nokia i Ericsson.

Testy w Hiszpanii odbyły się kilka miesięcy po tym, jak operatorzy naziemnej telewizji cyfrowej zakończyli migrację NTC na inne pasmo i tuż przed rozpoczęciem kolejnej już 3. aukcji 5G. Zostały opóźnione do maja br. z wstrzymanymi inwestycjami w sieci 5G - szacowanymi na 5 - 6 mld euro. Operatorzy w Hiszpanii obawiają się, że koszty licencji na 5G wzrosną o około 10% w stosunku do wcześniejszych aukcji.

Zanim dojdzie do aukcji tego pasma dla 5G, która została ponownie (po raz trzeci) opóźniona z powodu pandemii wywołanej przez koronawirusa, należało sprawdzić, że technologia 5G nie będzie kolidować z innymi pasmami i usługami, jak ma to miejsce w przypadku z TDT (skrót w Hiszpanii oznaczający NTC).

Testy przeprowadzane w Ciudad Real nie są niczym nowym. Przed aukcją stosowanej już technologii 4G i jej wdrożeniem w Hiszpanii podobne testy przeprowadzono w Zamorze. Celem było po raz kolejny sprawdzenie, czy ten standard telekomunikacyjny, obecnie najpowszechniej stosowany w dziedzinie telefonii komórkowej, nie zakłóca innych sygnałów.

Na razie testy potwierdzają, że współistnienie 5G i telewizji NTC nie wydaje się stwarzać problemów. Sieć 5G w paśmie 700 MHz nie wpływa, według testów, na sygnał NTC.

Pewne problemy mogą występować w paśmie sąsiadującym z pasmem naziemnej telewizji cyfrowej, więc jest możliwe, że odbiór sygnału telewizyjnego może być zakłócony w niektórych budynkach lub domach bardzo blisko stacji telefonii komórkowej z 5G.

Prawdopodobnie wtedy konieczne byłoby umieszczenie w instalacji antenowej filtrów 5G podobnych do filtrów LTE (4G).
Należy się spodziewać, że po uruchomieniu większej liczby nadajników w sieci 5G z czasem pojawią się takie filtry 5G dla instalacji NTC.

Źródło: vozpopuli.com  adslzone.net 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...