reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E?

dodano: 2021-04-06 12:45 | aktualizacja: 2021-04-07 14:15
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

Eutelsat 9B Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E? Pozycja orbitalna 9°E została uruchomiona przez operatora Eutelsat w maju 2007 roku, aby sprostać rozwojowi odbioru satelitarnego w Europie, rosnącej liczbie kanałów i nadejściu HDTV. Gospodarstwa domowe wyposażone w odbiór głównej pozycji Eutelsat Hot Bird 13°E mogły łatwo dodać kanały nadawane z 9°E, stosując drugi konwerter lub specjalny Monoblock o rozstawie promienników 3-4 stopnie. W krótkim czasie nowa pozycja stała się popularna nie tylko wśród nadawców i operatorów, ale również użytkowników końcowych.

Eutelsat
Eutelsat 9B Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E?


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Operatorzy dla pojedynczych nadawców

Trzech głównych dostawców zapewnia pojemności dla nadawców, którzy potrzebują maksymalnego dotarcia do gospodarstw domowych w regionie EMEA. Usługi świadczą Eutelsat Communications, GlobeCast i A1 Broadcasting zarówno w sposób ogólnodostępny dzięki otwartej transmisji FTA, jak również w postaci szyfrowanej dla sieci kablowych i DTH. Retransmitowane kanały międzynarodowe to MyZen.tv HD, Museum HD, CBS Reality EMEA, Extreme Sports, JimJam ME&PE, Disney Channel ME, BBC Entertainment Europe, Diva Balkans, Disney Junior CEMA, LUXE.TV HD, Outdoor Channel HD, E! Entertainment HD, Trace Sport Stars HD, Trace Urban HD i MCM Top.

Włoscy nadawcy w PLS/Multistream

Eutelsat 9B stał się bardzo ważny dla nadawców z Włoch, głównie za sprawą wykorzystania wiązki punktowej. Korzystają z niej największe grupy telewizyjne Mediaset, Discovery Italia S.r.l., Cairo Communication, Sky Italia czy RTL 102.5. Transmisje są prowadzone bez szyfrowania (FTA) w zaawansowanych systemach PLS i Multistream. Niestety w Polsce o stabilnym odbiorze tych transmisji można zapomnieć nawet na antenach o wielkości 3 metry. Powodem jest zasięg wiązki Italy.

Kilka platform płatnej telewizji

Największym klientem na pojemności Eutelsat 9B jest platforma dystrybucyjna M7 Deutschland. Operator skupia się na segmencie B2B, świadcząc usługi w Niemczech i Austrii dla ponad 140 dostawców sieci satelitarnych, kablowych, IPTV i OTT. Oferuje też międzynarodowe kanały, podzielone na pakiety dla poszczególnych krajów.

Inny model dystrybucji prezentuje pakiet 8 kanałów telewizyjnych i licznych stacji radiowych od American Forces Network (AFN). Sieć zapewnia jednostkom sił zbrojnych, rodzinom i pracownikom Departamentu Obrony stacjonującym w Europie najlepszą rozrywkę, filmy, sport i informacje.
Cosmote TV jest usługą DTH dla widzów w Grecji od największej firmy telekomunikacyjnej w tym kraju OTE.

Na podobnej zasadzie funkcjonuje Xtra TV, która jest przeznaczona dla użytkowników końcowych na Ukrainie.

Z powodzeniem od kilku lat działa holenderska Joyne i to ona może być najciekawsza dla międzynarodowych odbiorców ze znajomością lub chcących się podszkolić języka angielskiego. Atutem usługi jest elastyczny abonament bez stałej umowy i bogata zawartość amerykańskich treści na holenderskich i flamandzkich kanałach telewizyjnych, nadawanych w jakości HD i oryginalnej wersji językowej z lokalnymi napisami. Do legalnego oglądania wystarczy moduł Joyne CI+, który współpracuje z większością odbiorników satelitarnych i telewizorów z wejściem CI/CI+ i aktywna karta systemu Conax. Dla klienta są dostępne dwa podstawowe plany taryfowe z możliwością subskrypcji na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy. Im dłuższy okres, tym większa zniżka. Mniejszy pakiet Travel Lite przy rocznej subskrypcji kosztuje 13 euro (20 kanałów) miesięcznie, a Basis kosztuje 22 euro (40 kanałów). Z podstawowych kanałów holenderskich są dostępne NPO1, NPO2, NPO3, RTL 4, RTL 5, SBS 6, RTL 7, Veronica, Net 5, RTL 8, RTL Z, SBS9, XITE, a z flamandzkich VTM, VTM 2, VTM 3,VTM 4, VTM Kids, Ment, CAZ 2, VIER, VIJF, ZES, Een, Canvas i KetNet/Op12. Joyne proponuje też flagowe kanały tematyczne nadawców Discovery, Viacom i Fox Networks i A+E Networks.
 
NPO2
Canvas

Darmowa telewizja FTA

Pozycja orbitalna 9°E wyróżnia się bezpłatną ofertą z Francji, Węgier i krajów afrykańskich. Pojedyncze kanały są dostępne z Rosji, Chin, Pakistanu, Izraela, Niemiec, Holandii, Grecji czy Ukrainy. Codzienne serwisy z samego serca Unii Europejskiej realizuje Europe by Satellite w 25 językach, również po polsku.

Dla miłośników francuskojęzycznej telewizji są dostępne filmy, seriale, różnej maści autorskie i międzynarodowe formaty rozrywkowe, programy dziecięce i muzyczne na trzech kanałach telewizyjnych od nadawcy Groupe M6 (M6 Suisse HD, W9 Suisse HD, 6ter Suisse HD). Dystrybucja jest prowadzona dla szwajcarskiego rynku telewizyjnego. Wszystkie kanały oferują oryginalne treści swoich odpowiedników we Francji, a różnią się blokami reklamowymi, które są dostosowane do widza w Szwajcarii.
 
W9 Suisse HD

Węgierski nadawca publiczny MTVA udostępnia podstawowe kanały telewizyjne M1 HD, M2 HD, M4 Sport HD, M5 HD, Duna HD i dzielące ze sobą czas antenowy M4 Sport+ HD/Duna World HD. Niektóre z kanałów są zaszyfrowane podczas nadawania treści licencyjnych, jak amerykańskie filmy, programy rozrywkowe i sport. Mimo to w otwartych pasmach zawsze znajdzie się coś ciekawego dla wszystkich grup wiekowych i nie są to tylko produkcje węgierskie.
 
M2 HD
Duna HD

Egzotyczne kanały z innych kontynentów. Szczególnie dominują państwowe stacje z Afryki Zachodniej, jak np. RTI 1 (Wybrzeże Kości Słoniowej nad Zatoką Gwinejską), ORTB (Benin), RTB TV (Burkina Faso), ORTM (Republika Mali) i Télé Sahel (Republika Nigru). Stacje telewizyjne nadają lokalne informacje, programy rozrywkowe, dokumentalne i filmy. Kwintesencją w ich ramówkach są darmowe transmisje ważnych wydarzeń sportowych, także tych pokazywanych na wyłączność przez płatne kanały premium. Wszystkie afrykańskie stacje prowadzą emisję po francusku, a niektóre również w językach lokalnych. Niestety co obserwujemy w ostatnim czasie, oferta z Afryki delikatnie się kurczy – wyłączono TVT International z Republiki Togijskiej, a wcześniej również państwowe RTS 1 i RTS 2 z Senegalu.
 
Télé Sahel
RTI 1

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...