reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TF1 i M6 połączą się, tworząc dużą francuską grupę medialną

dodano: 2021-05-18 11:53
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TF1/M6/Bouygues/RTL/satkurier.pl

TF1 Groupe TF1, Groupe M6, Groupe Bouygues i RTL Group podpisały umowy o rozpoczęciu wyłącznych negocjacji w celu połączenia działalności Groupe TF1 oraz Groupe M6 i stworzenia dużej francuskiej grupy medialnej. Nowa grupa byłaby dobrze przygotowana do sprostania wyzwaniom wynikającym z rosnącej konkurencji ze stron globalnych platform, aktywna na francuskim rynku reklamowym oraz w produkcji wysokiej jakości treści audiowizualnych. Projekt fuzji został jednogłośnie zatwierdzony przez zarządy Groupe Bouygues, RTL Group, Groupe TF1 i Groupe M6.

Groupe M6


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Groupe TF1 i Groupe M6 działają na stale rosnącym rynku wideo, na którym coraz bogatsza, oryginalna i ekskluzywna zawartość napędza długoterminowy wzrost liczby odbiorców. Ten rynek, na którym telewizja linearna pozostaje potężnym medium, przechodzi transformację strukturalną, z silnym przesunięciem w kierunku konsumpcji VOD.

Połączenie tych dwóch graczy, know-how ich pracowników i ich silnych marek pozwoliłoby nowej grupie na większe inwestycje i zwiększenie innowacyjności. Proponowana fuzja ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia długoterminowej niezależności tworzenia francuskich treści i dalszego oferowania zróżnicowanych, lokalnych treści premium z korzyścią dla wszystkich widzów.

Połączona grupa ma realizować ambitny projekt branżowy skoncentrowany na pięciu kluczowych priorytetach:
  • Wzmocnienie podaży francuskich treści wysokiej jakości, wykorzystując portfolio silnych marek i ambitne poziomy inwestycji.
  • Dalsze gwarantowanie niezależności, wiarygodności i jakości informacji w telewizji, radiu i telewizji cyfrowej, przy jednoczesnym poszanowaniu pluralizmu i zachowaniu tożsamości każdego kanału.
  • Dalszy rozwój centrum produkcyjnego dla lokalnych i międzynarodowych treści we wszystkich segmentach mediów, z ambicją zwiększenia międzynarodowej sprzedaży treści.
  • Przyspieszenie rozwoju francuskiego streamingu, łącząc ofertę catch up i transmisji na żywo (w oparciu o MyTF1 i 6play) oraz usługę SVOD.
  • Opracowanie najnowocześniejszej technologii transmisji strumieniowej (w szczególności wykorzystując aktywa Groupe TF1 i platformę Bedrock, której współwłaścicielem jest RTL Group) oraz wykorzystanie adresowalnej reklamy telewizyjnej, aby zaspokoić potrzeby widzów i klientów.
 

- Fuzja pomiędzy Groupe TF1 i Groupe M6 to doskonała okazja do stworzenia francuskiego lidera streamingu, który zagwarantuje niezależność, jakość treści i pluralizm - wartości, które są od dawna podzielane przez nasze dwie grupy. Będzie to atut w promocji kultury francuskiej. Groupe TF1 zbliża się teraz do nowego etapu swojego rozwoju, zgodnego ze strategiczną wizją opracowaną w ciągu ostatnich 5 lat - powiedział Gilles Pélisson, prezes i dyrektor generalny Groupe TF1.

- Konsolidacja francuskiego rynku telewizyjnego i audiowizualnego jest absolutną koniecznością, jeśli francuska publiczność i cała branża mają nadal odgrywać dominującą rolę w obliczu zaostrzonej międzynarodowej konkurencji, która szybko przyspiesza. Połączenie know-how obu grup pozwoli na ambitną francuską odpowiedź. Ponadto proponowane połączenie Groupe M6 i Groupe TF1 jest jedyną transakcją oferującą tworzenie wartości dla wszystkich akcjonariuszy Groupe M6 - powiedział Nicolas de Tavernost, dyrektor generalny Groupe M6.


Połączona firma miałaby w 2020 roku przychody proforma w wysokości 3,4 mld euro i zysk operacyjny w wysokości 461 mln euro. Potencjał synergii (wpływ tempa wzrostu EBITA) szacuje się na 250-350 mln euro rocznie w ciągu trzech lat od zamknięcia transakcji. Połączona grupa dążyłaby do wypłaty 90 proc. swoich wolnych przepływów pieniężnych w postaci dywidend.

Transakcja zostanie zrealizowana w oparciu o ogólny ekonomiczny współczynnik wymiany wynoszący 2,1 akcji Groupe TF1 za każdą akcję Groupe M6 (po wypłacie specjalnej dywidendy w wysokości 1,50 euro na akcję dla akcjonariuszy Groupe M6 oraz wypłacie dywidendy zwykłej w wysokości 1 euro na akcję Groupe M6 i 0,45 euro na akcję Groupe TF1 w 2022 roku).

Groupe Bouygues będzie właścicielem około 30 proc. połączonego podmiotu, nad którym miałaby wyłączną kontrolę, w ramach umowy akcjonariuszy z RTL Group, drugim co do wielkości udziałowcem z około 16 proc. W wolnym obrocie pozostałoby około 54 proc. nowej grupy, z czego około 29 proc. z istniejącego pakietu Groupe M6 i około 25 proc. z istniejącego pakietu Groupe TF1.

Zarząd połączonej grupy składałby się z 12 członków, w tym 4 dyrektorów wyznaczonych przez Groupe Bouygues, 2 dyrektorów wyznaczonych przez RTL Group, 3 niezależnych dyrektorów, 2 dyrektorów reprezentujących pracowników i 1 dyrektora reprezentującego akcjonariuszy-pracowników.

W dniu zakończenia operacji kierownictwo połączonej grupy obejmowałoby członków obecnych zespołów zarządzających Groupe M6 i Groupe TF1. Nicolas de Tavernost zostanie zaproponowany na prezesa i dyrektora generalnego połączonego podmiotu. Gilles Pélisson zostałby mianowany zastępcą dyrektora generalnego Groupe Bouygues odpowiedzialnym za media i rozwój.

Połączona spółka otrzyma nową nazwę, odzwierciedlającą różnorodność i siłę jej aktywów. Pozostałby z siedzibą we Francji i byłaby notowana na giełdzie Euronext Paris.

Zgodnie z francuskim ustawodawstwem, Groupe TF1 i Groupe M6 zainicjują procedury informacyjne i konsultacyjne z przedstawicielami pracowników. Zakończenie transakcji podlega zatwierdzeniu przez nadzwyczajne walne zgromadzenia Groupe M6 i Groupe TF1, które nastąpiłyby po otrzymaniu dokumentacji oceny transakcji od Commissaire à la fusion et aux apports.

Finalizacja transakcji jest również uzależniona od zwyczajowych warunków zawieszających, w szczególności zgody organów antymonopolowych (Autorité de la Concurrence) i regulatora mediów (Conseil Supérieur de l'Audiovisuel).

Transakcja ma zostać zamknięta do końca 2022 roku.

Groupe M6 jest właścicielem takich kanałów telewizyjnych, jak M6, W9, 6ter, MCM, Canal J, RFM TV czy TiJi, natomiast Groupe TF1: TF1, TMC, LCI, Ushuaïa TV, TFX czy Histoire TV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...