reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podkarpacka Dolina Wodorowa w Rzeszowie [wideo]

dodano: 2021-05-20 00:38
autor: Jan Borejko | źródło: KPRM

Mateusz Morawiecki KPRM Przed nami dekada zmian, która niewątpliwie ma szansę wzmocnić nasze państwo we wszystkich jego zakątkach i regionach. Taki jest nasz plan dla Rzeszowa i Podkarpacia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, prezentując plan stworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej.

Mateusz Morawiecki / KPRM
Mateusz Morawiecki KPRM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W perspektywie dekady i kolejnych lat Polska może stać się hubem wodorowym

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zwrócił uwagę, jak ważna jest transformacja klimatyczna i energetyczna naszego kraju:

– Transformacja klimatyczna i energetyczna niesie w sobie dodatkowe szanse i możliwości rozwoju dla regionów. Wśród wielu elementów tej transformacji, jednym z podstawowych jest to, na czym obecnie najbardziej rozwinięte państwa świata zaczynają się koncentrować – chodzi o gospodarkę wodorową i transformację uwzględniającą wodór – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jego zdaniem Polska może stać się hubem wodorowym w perspektywie dekady i kolejnych lat. Podkarpacka Dolina Wodorowa ma być jedną z pięciu, które zgodnie z planami rządu powstaną w Polsce.

Rozwój gospodarki wodorowej pozwoli osiągnąć z biegiem lat neutralność klimatyczną

Dzięki dolinom wodorowym, wraz z biegiem lat, Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną i utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki.

– Jesteśmy liderem produkcji wodoru. Mamy 5. miejsce na świecie i 3. w Europie. Takie możliwości zobowiązują i pokazują, że mamy w naszym kraju wypracowane kompetencje – powiedział premier i podkreślił, że stworzenie pięciu dolin wodorowych w Polsce będzie głównymi ogniwami łańcucha gospodarki wodorowej. – To wielkie plany, ale chcemy mierzyć wysoko, bo wodór ma szansę być paliwem przyszłości.

Wiele rozwiniętych państw pracuje nad jak największym rozpowszechnieniem technologii opartych na odnawialnych źródłach energii. Wodór w sektorze przemysłowym znajduje dużo przydatnych zastosowań.

– Potęgi gospodarcze, takie jak Japonia, USA, Niemcy czy Chiny również stawiają na wodór. Nawiązujemy więc współpracę z liderami w tej dziedzinie. Autobusy czy ciężarówki napędzane wodorem to realne plany gospodarcze, to także wielka szansa na czyste powietrze – zaznaczył premier.

Niskoemisyjne biopaliwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem w wielu krajach na świecie. Poprzez tworzenie dolin wodorowych, ogromne szanse na rozwój w tej dziedzinie ma także Polska. Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem na Ziemi i należy do grupy najczystszych biopaliw.

Specjalne programy i środki z budżetu państwa na rozwój gospodarki wodorowej

Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia zaznaczył, że rząd chce przeznaczyć środki z budżetu państwa na specjalne programy, które będą wiązały się z rozwojem kompetencji wodorowych. Podkreślił także, że:

– Przez ostatnie lata zwiększyliśmy wydatki na ochronę środowiska. W latach 2015-2020 wzrosły o 40 proc. W Polskim Ładzie dajemy mocne zielone światło dla lepszego gospodarowania energią. Dzisiejszy kongres w Rzeszowie to bardzo ważny krok w budowie całego ekosystemu gospodarki wodorowej.

Dolina Wodorowa w Rzeszowie to ogromna szansa na rozwój miasta i całego Podkarpacia. Zwiększenie potencjału gospodarczego tego regionu będzie wiązać się nie tylko z rozwojem nowych technologii, ale także czystym powietrzem i dodatkowymi, dobrze płatnymi miejscami pracy.


Źródło: www.gov.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia wodorowa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...