reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Gorce: Śladami Olimpijczyków z widokiem na Tatry

dodano: 2021-05-24 21:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Gorce Śladami Olimpijczyków - polana Kałużna Chociaż jest to jedna z najpiękniejszych tras w całych Gorcach, nie cieszy się ona zbytnią popularnością, gdyż nie wyznaczono tam pieszego szlaku turystycznego. Tereny te nie stanowią jednak części Gorczańskiego Parku Narodowego, więc do woli można spacerować po ścieżkach przecinających te urokliwe lasy. Szczególnie polecam wędrówkę Śladami Olimpijczyków, czyli specjalnie wytyczoną i oznakowaną trasę narciarstwa biegowego. Odcinek Obidowa - Turbacz wielokrotnie podczas swoich treningów przemierzała nasza mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk. Ogromnym walorem tej trasy są kapitalne widoki na Tatry, a wiosną kwitnące krokusy.

Anita K.
Gorce Śladami Olimpijczyków - polana Kałużna Tatry krokusy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Doliną Lepietnicy w kierunku Podsolniska

Trasa narciarstwa biegowego Śladami Olimpijczyków rozpoczyna się w miejscowości Obidowa (punkt nr 1 na mapie). Znajduje się tam płatny parking, ale można też skorzystać z miejsc parkingowych udostępnianych przez lokalnych mieszkańców - to tańsza opcja. Na początku wyprawy ważne jest, aby wkroczyć w dolinę potoku Lepietnica, a nie na zielony szlak wspinający się po zboczu Bukowiny Obidowskiej.
 
Mapa z zaznaczoną trasą Śladami Olimpijczyków, źródło: obidowa.pl (kliknij, aby powiększyć)
Profil wysokości trasy Śladami Olimpijczyków, źródło: obidowa.pl (kliknij, aby powiększyć)
Widok z mostu na Lepietnicę
Z Lepietnicą w tle

Trasa Śladami Olimpijczyków charakteryzuje się długością 11 km i przewyższeniem 570 m. To projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Trasę oddano do użytku w 2015 r. Warto dodać, że szlak Śladami Olimpijczyków posiada dwa dodatkowe warianty - są one również zaznaczone na powyższej mapie.

Szlak narciarstwa biegowego przecina Lepietnicę kilkukrotnie i dopiero w miejscu zwanym Podsolniskiem zaczyna biec w górę, najpierw ostro zakręcając. W dolinie stoi kilka drewnianych domków, które dodają uroku temu wyjątkowemu miejscu. Natomiast na przydrożnych polanach wczesną wiosną kwitną krokusy, tak wdzięczne do fotografowania.
 
Krokusy kwitnące w dolinie potoku Lepietnica
Drewniany domek w dolinie Lepietnicy
Lepiężnik biały
Szałas znajdujący się w dolinie Lepietnicy
Wartki nurt Lepietnicy i śnieg powoli topniejący w maju
Kamienny mostek nad Lepietnicą

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...