reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Antypiracka operacja Dark Stream

dodano: 2021-07-20 22:45
autor: Dr. Hack | źródło: Polícia Judiciária/UNC3T/observador.pt

Policia Judiciara Portugalia piractwo  360px.jpg Organy ścigania w Portugalii koordynowały operację wycelowaną w piracką usługę IPTV, którą nazwano IPTV Do Sogro, co oznacza „IPTV... teścia". Oprócz rewizji aresztowano 6 mężczyzn i 3 kobiety. Skonfiskowano różne sprzęty komputerowe, gotówkę i samochód, a także zablokowano rachunki bankowe. Jeden z aresztowanych został zatrzymany za posiadanie nielegalnej broni palnej.

satkurier.pl
IPTV do sogro piracki serwis 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zlikwidowano nielegalną sieć „biznesową” złożoną z 9 osób, która z Paços de Ferreira w Portugalii rozprowadzała piracki sygnał telewizyjny przez Internet (streaming).

Firmy z branży rozrywkowej, partnerzy zajmujący się zwalczaniem piractwa i organy ścigania kontynuują wysiłki w celu zmniejszenia dostępności pirackich usług IPTV na całym świecie. Aktualnie taka operacja po raz pierwszy została przeprowadzona w Portugalii, gdzie organy ścigania dotąd rzadko przeprowadzały takie operacje dotyczące czerpania zysków z piractwa.

Operacja Dark Stream (pol: Ciemny strumień)
Według Polícia Judiciária (policja sądowa) Krajowa Jednostka ds. Zwalczania Cyberprzestępczości i Przestępczości Technologicznej (UNC3T) była wspierana przez Dyrekcje Północnej i Południowej, Lokalną Jednostkę Śledczą Évora oraz Jednostkę Ekspertyz Technologii Komputerowych (UPTI) przeprowadziła operację celem likwidacji nielegalnego przesyłania strumieniowego.

Te różne agencje zajęły się operacją wokół kilku przestępstw, w tym oszustw komputerowych, nielegalnego dostępu do telewizji płatnej, oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy i grupy przestępczej.

Po przeprowadzeniu łącznie 13 rewizji – 9 w domach i 4 poza domami, aresztowano 6 mężczyzn i 3 kobiety w wieku od 35 do 55 lat, jedną osobę w związku z posiadaniem nielegalnej broni palnej.

Zajęcie sprzętu i mienia
Z informacji przekazanych przez organy ścigania wynika, że ​​podczas operacji skonfiskowano duże ilości mienia, w tym zawartość 6 serwerowni i innego sprzętu komputerowego związanego z działaniem nielegalnej usługi „IPTV DO SOGRO". Policja skonfiskowała również konta bankowe oraz około 8 000 euro w gotówce i samochód.

Portugalskie media określiły ją jako „IPTV Do Sogro” (pol: IPTV teścia), która działała z domeny Sogrotv.com. Co ciekawe nadal witryna internetowa jest aktywna i funkcjonalna, ale nie jest jasne, dlaczego nie została przejęta i czy dotyczy to działania samej usługi, skoro przejęto serwery.

Dochodzenie trwało 2 lata
Śledztwo rozpoczęło się w 2019 r. Nie ujawniono, którzy właściciel praw czy nadawcy wnieśli skargę, jednak szkoda szacowana jest na około 0,5 mln euro, przy czym jako główną ofiarę piratów oficjalnie wymienia się bliżej nieznanego „dostawcę telekomunikacyjnego” z prawami do transmisji. Nieoficjalnie z portugalskich mediów wiadomo, że chodziło o platformę NOS.

IPTV Do Sogro miał siedzibę w gminie Paços de Ferreira (około 40 km na północny wschód od Porto), gdzie przejęto serwery, które umożliwiły nielegalną dystrybucję sygnału. Przeszukania przeprowadzono również w Vila Nova de Gaia, w Algarve, Alentejo i aglomeracji Lizbony, gdzie sieć miała sprzedawców.

Działania piratów obejmowały legalne usługi płatnej telewizji operatora NOS, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych kanałów, od kanałów filmowych po SportTV, ale także kanałów zagranicznych i treści dla dorosłych.

Głównym przedmiotem zainteresowania było dostarczanie nielegalnych streamingów kanałów telewizyjnych do co najmniej kilkuset stałych abonentów, a liczba ta będzie rosła w miarę rozwoju śledztwa. Serwis IPTV Do Sogro miał ponad 1000 klientów, osiągając zysk w wysokości 150 tys. euro w ciągu ostatnich 2 lat.

Kary za piracki streaming w Portugalii wahają się od 1 roku do 5 lat więzienia. Oszustwa podatkowe i przestępstwa prania pieniędzy również zagrożone są karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Operacje antypirackie są stosunkowo rzadkie w Portugalii
Portugalia wdrożyła przełomowy system blokowania dostawców usług internetowych w 2015 r., który jest nadzorowany przez rząd, ale nie ma nadzoru sądowego. W 2017 roku ówczesna MPAA określiła program jako najlepszy międzynarodowy przykład praktyk antypirackich.

Od tego czasu doniesienia o operacjach antypirackich wymierzonych w określone operacje były stosunkowo rzadkie, chociaż kraj ten odegrał ważną rolę w demontażu Mobdro - jednej z najpopularniejszych na świecie aplikacji do pirackiego streamingu w marcu 2021 r.

Źródło: sapo.pt  aeiou.pt  sogrotv.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...