reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Canal+ wyłączy RMC Sport z satelity przez piractwo?

dodano: 2021-08-05 09:41 | aktualizacja: 2021-08-06 13:48
autor: Dr. Hack | źródło: TS/foot01/CSA

RMC Sport mikrofon logo 360px.jpg W środę 4 sierpnia Canal+ (France) poinformował swoich francuskich abonentów satelitarnych o całkowitym i definitywnym wyłączeniu z oferty kanałów RMC Sport 1-3 w ciągu miesiąca. Nie wiadomo jaka jest przyczyna, bo mówi się o końcu 3-letniej umowy między operatorem i nadawcą, ale we Francji znacząco wzrosło też piractwo treści sportowych. Tak czy inaczej 17 września br. znikną kanały RMC Sport 1-3 z satelity Astra 19,2°E. Kanały RMC Sport nadal będą dostępne po światłowodzie w ofercie SFR.

rmcsport.bfmtv.com
RMC Sport


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
We Francji rośnie piractwo przez streaming - zaczyna to przynosić rekordowe zyski organizatorom. Nawet jeśli szefowie kanałów RMC Sport i CANAL+ regularnie skarżą się na straty spowodowane tym nielegalnym biznesem, to rozdrobnienie ofert jest doskonałą reklamą dla pirackich serwisów, które za mniej niż 100 euro rocznie oferują prawie wszystkie mecze piłkarskie na świecie. 

Piractwo treści sportowych wzrosło w ostatnich latach nie tylko we Francji, ale na całym świecie. Praktyka ta dotyczy głównie piłki nożnej.

Główne przyczyny:
  • rozdrobnienie oferty transmisji sportowych na kilku nadawców w jednym kraju,
  • ciągłe zmiany i rotacja wśród posiadaczy praw sportowych
  • zbyt wysokie ceny abonamentu
  • problemy techniczne lub konieczność instalacji anteny satelitarnej, co bywa czasami dużym problemem
„Piractwo treści sportowych rośnie od kilku lat” - napisano w analizie sporządzonej przez CSA dotyczącej audiowizualnych treści sportowych dostępnych we Francji i ich konsumpcji. Zdaniem CSA praktyka stanowi zatem „poważną kwestię”. Aby poprzeć tę obserwację, raport podaje liczbę: „w 2019 r. 17% francuskich internautów w wieku 15 lat i więcej uciekło się do nielegalnych sposobów uzyskiwania dostępu do treści sportowych online”.

Konkurencja między nielegalnymi podmiotami oraz rażąco niskie ceny pirackich subskrypcji  tylko zachęca do rezygnacji z legalnych subskrypcji. W przypadku kanałów bezpłatnych przekłada się to na utratę widowni i degradację możliwości zdobycia reklam. Jeśli chodzi o kanały płatne, oznacza to niedobór w finansach szacowany na ponad 30% (około 80 mln euro w 2019 r. z łącznej liczby 260 mln euro).

Trzy powody: rozdrobnienie oferty, cena i problemy techniczne
Wśród powodów piractwa treści sportowych wyłaniają się 3 podstawowe powody, a mianowicie rozdrobnienie oferty (w szczególności oferty piłkarskiej), cena, którą widzowie uważają za wysoką oraz potencjalne problemy techniczne.

Raport rzuca również światło na nowe praktyki pirackie, w których 70% nielegalnych konsumentów transmisji sportowych na żywo uprawia transmisje na żywo, 21% pirackich konsumentów korzystających z dekoderów IPTV i 14% pirackich konsumentów korzystających z sieci społecznościowych: na żywo - 22% piratów oraz za pośrednictwem linków - 83%. 66% internautów korzystających z pirackich treści sportowych korzysta z mediów społecznościowych przynajmniej raz w miesiącu. To więcej niż w przypadku filmów (45%) czy nawet seriali (52%).

„Piłka nożna koncentruje większość nielegalnej konsumpcji treści w transmisjach na żywo” - wskazuje raport CSA. Tutaj znowu kilka liczb daje wyobrażenie o skali zjawiska. Największe piractwo dotyczy meczów Ligi Mistrzów UEFA.

Piracka publiczność we Francji dziennie w 2018 r. osiągnęła:
  • 229 tys. przy transmisjach Ligi Europy UEFA
  • 366 tys. w przypadku transmisji Ligue 1
  • 677 tys. w Lidze Mistrzów UEFA

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...