reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki

dodano: 2021-07-27 18:47 | aktualizacja: 2021-09-09 11:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Małpolud Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych położonych w południowo-zachodniej Polsce i w północnych Czechach. To tak naprawdę olbrzymia platforma widokowa, swoisty stół nakryty różnorodnymi formami skalnymi, ale i poprzecinany głębokimi szczelinami. Zapraszam na spacer pośród fantastycznie ukształtowanych przez naturę piaskowców. Można tam przejść przez Ucho Igielne, usiąść na Tronie Liczyrzepy, zajrzeć do Diabelskiej Kuchni czy nawet dostać się z Piekiełka wprost do Nieba.

Anita K.
Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Tron Liczyrzepy Fotel Pradziada


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Informacje praktyczne

Najbardziej popularnym miejscem wyjścia na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) jest centrum malutkiej miejscowości Karłów, przez którą wiedzie słynna Droga Stu Zakrętów (fragment DW387). Powierzchnia szczytowa Szczelińca Wielkiego rozciąga się na wysokości 150 m powyżej położonego u jego stóp Karłowa.

Parking w tym miejscu nie należy do tanich - opłata za cały dzień w przypadku samochodu osobowego wynosi 15-20 zł. Mimo to warto, gdyż jest to najlepsze miejsce do rozpoczęcia okrężnej trasy na Szczeliniec Wielki.
 

Należy dodać, że trasa turystyczna „Szczeliniec Wielki” nie jest dostępna przez cały rok, nie jest też dostępna przez całą dobę. Zazwyczaj jest otwierana pod koniec kwietnia, a zamykana z końcem października. Godziny udostępniania szlaku w poszczególnych miesiącach można sprawdzić pod tym linkiem. Za to przez cały rok można podejść pod samo schronisko znajdujące się na szczycie, ze wspaniałymi widokami. Wówczas lepszą opcją wejścia od zaznaczonej na powyższej mapce trasy jest szlak zaczynający się na zachód od szczytu, mający długość zaledwie kilkuset metrów.
 

Dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych radzi, by unikać zwiedzania Szczelińca Wielkiego w godz. 10:00-15:00, ponieważ ruch turystyczny jest wówczas wyjątkowo duży, zwłaszcza w weekendy. Może też wtedy zaistnieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego.
 
Widok z deptaka w Karłowie na Szczeliniec Wielki
Południowe skałki Szczelińca Wielkiego - widok na przybliżeniu z deptaka
Południowe skałki Szczelińca Wielkiego
Dwa południowe tarasy widokowe Szczelińca Wielkiego

Pierwszy etap trasy to spacer pod schody prowadzące na szczyt, po mającej kilkaset metrów długości promenadzie. Droga ta nieco przypomina Krupówki w Zakopanem, gdyż ciągnie się wzdłuż niej szereg stoisk z pamiątkami. Nie brakuje tutaj też budek z przekąskami. Największą atrakcją są jednak widoki na skałki Szczelińca Wielkiego górującego nad Karłowem.
 
Deptak prowadzący pod schody na Szczeliniec Wielki

Pierwsi słynni turyści na Szczelińcu Wielkim

W 1790 r. Szczeliniec Wielki odwiedził król Fryderyk Wilhelm II, a kilka dni wcześniej uczynił to jego syn, następca tronu Fryderyk Wilhelm III. Aby ułatwić gościom i ich świcie dotarcie na szczyt, po zboczu wytyczono drogę wejściową (która wykorzystywana jest po dziś dzień).

Ponadto przygotowano system przejść w obrębie wierzchowiny Szczelińca - prochem lub łomami poszerzono zbyt wąskie szczeliny, zamontowano kładki nad przepaściami, a niektóre rozpadliny zasypano belkami, głazami i piaskiem.

Zasługi Franciszka Pabla

Po królewskiej wizycie Szczeliniec Wielki zyskał sławę i popularność w całych Prusach. Zaowocowało to kolejnymi odwiedzinami - byli tu m.in. Johann Wolfgang von Goethe w 1790 r., John Quincy Adams w 1800 r. i książę Albrecht w 1835 r.

Wobec tego konieczne było dalsze dostosowanie trasy do turystycznych potrzeb. W tym zakresie szczególnie zasłużył się sołtys Karłowa i właściciel gospody, Franciszek Pabel (1773-1861). Był on nie tylko inicjatorem wielu inwestycji, lecz także przewodnikiem oprowadzającym po Szczelińcu Wielkim.

Kamienne schody na szczyt Szczelińca Wielkiego zbudowane zostały właśnie za czasów Franciszka Pabla, a dzisiejsza trasa nosi jego imię (upamiętnia to słupek z inskrypcją przy wejściu na schody).
 
Słupek „Trasa turystyczna im. Franciszka Pabla”

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...