reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Żeby nie było śladów” Canal+, Arte i CT w kinach

dodano: 2021-09-24 00:54
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Świat/satkurier.pl

Kino Świat Canal+ Arte Česká Televize CT „Żeby nie było śladów” Od piątku, 24 września br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-czesko-francuski film „Żeby nie było śladów”. Producentem filmu jest Aurum Film, koproducentami są Canal+ Polska, Česká Televize, Arte, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Les Contes Modernes i Background Films, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Arte, a dystrybutorem jest Kino Świat. Występują Sandra Korzeniak, Agnieszka Grochowska, Aleksandra Konieczna, Ewelina Starejki, Tomasz Ziętek i Mateusz Górski.

Kino Świat Canal+ Arte Česká Televize CT „Żeby nie było śladów”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film fabularny „Żeby nie było śladów” oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym „Literacką Nagrodą Nike”, reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (więcej tutaj). Reżyserem jest Jan P. Matuszyński - twórca filmu „Ostatnia rodzina” i serialu „Król”, a za produkcję odpowiada Aurum Film - Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producenci nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Film „Żeby nie było śladów” na ekrany kin film wejdzie w piątek, 24 września br.

Autorką scenariusza do filmu „Żeby nie było śladów” jest Kaja Krawczyk-Wnuk. W projekcie wzięli udział również stale współpracujący z Janem P. Matuszyńskim twórcy, m.in. operator Kacper Fertacz („Ostatnia Rodzina”, „Król” i „Hardkor Disko”) oraz montażysta Przemysław Chruścielewski („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina” i „Król”). Muzykę do filmu skomponował Ibrahim Maalouf. Za dźwięk odpowiedzialni byli Kacper Habisiak, Sébastien Crueghe i Jarosław Bajdowski, za kostiumy Małgorzata Zacharska, a za charakteryzację Pola Guźlińska. Scenografię przygotował Paweł Jarzębski. Występują Sandra Korzeniak, Agnieszka Grochowska, Aleksandra Konieczna, Ewelina Starejki, Jerzy Bończak, Andrzej Nejman, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Sebastian Pawlak, Adam Bobik, Andrzej Chyra, Michał Żurawski, Rafał Maćkowiak, Dariusz Chojnacki, Bartłomiej Topa, Tomasz Ziętek i Mateusz Górski.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Arte, a koproducentami są Canal+ Polska, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, a także zagraniczni partnerzy - Les Contes Modernes (Francja) i Background Films (Czechy). Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales.

Dodajmy, że powołana przez dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej zdecydowała, że „Żeby nie było śladów” - najnowszy film Jana P. Matuszyńskiego - będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy” (więcej tutaj).

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk (w tej roli Mateusz Górski), syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej (Sandra Korzeniak), zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jerzy Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jerzego przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jerzego i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę, zaś media i prokuratura są kierowane i naciskane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Grzegorza Przemyka (więcej tutaj).

„Żeby nie było śladów” - o filmie - gatunek: dramat, reżyseria: Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina” i „Król”), scenariusz: Kaja Krawczyk-Wnuk („Polot”), produkcja: Aurum Film („Boże Ciało”, „Magnezja” i „Ostatnia rodzina”), producenci: Aneta Hickinbotham i Leszek Bodzak, koprodukcja: Canal+, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Les Contes Modernes i Background Films, agent sprzedaży zagranicznej: New Europe Film Sales, dystrybucja w Polsce: Kino Świat, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej i Arte, zdjęcia: Kacper Fertacz („Ostatnia rodzina”, „Król” i „Hardkor Disko”), scenografia: Paweł Jarzębski („Kamerdyner”), kostiumy: Małgorzata Zacharska („Sala samobójców. Hejter” i „Maria Skłodowska-Curie”), charakteryzacja: Pola Guźlińska („Carte Blanche” i „Król”), montaż: Przemysław Chruścielewski („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina” i „Król”), muzyka: Ibrahim Maalouf („Blask” i „Yves Saint Laurent”), dźwięk: Kacper Habisiak („Boże Ciało”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i „Sala samobójców. Hejter”), Jarosław Bajdowski („Bogowie” i „Ostatnia rodzina”) i Sébastien Crueghe, obsada: Tomasz Ziętek („Boże Ciało”, „Cicha Noc”, „Konwój” i „Żużel”), Sandra Korzeniak („Dziura w głowie”, „Niewidzialne” i „Hiszpanka”), Mateusz Górski („Ułaskawienie”), Aleksandra Konieczna („Boże Ciało”, „Ostatnia rodzina”, „Jak pies z kotem” i „W imię...”), Tomasz Kot („Zimna wojna”, „Bogowie” i „(Nie)znajomi”), Jacek Braciak („Kler”, „Róża” i Córka trenera”), Agnieszka Grochowska („W ciemności”, „Obce niebo” i „Bez wstydu”), Sebastian Pawlak („Kler” i „Pokot”), Robert Więckiewicz („Kler”, „W ciemności” i „Pod Mocnym Aniołem”), Adam Bobik („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” i „Król”), Andrzej Chyra („Ostatnia rodzina”, „W imię...” i „Dług”), Michał Żurawski („Król” i „Kruk”), Rafał Maćkowiak („1983” i „33 sceny z życia”) i Dariusz Chojnacki („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i „Rojst’97”).
 
Tomasz Ziętek na plakacie promującym kinową emisję filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Kino Świat
Tomasz Ziętek na plakacie promującym kinową emisję filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Kino Świat
Aleksandra Konieczna na premierze filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Jarosław Antoniak/Kino Świat
Aleksandra Konieczna na premierze filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Jarosław Antoniak/Kino Świat
Sandra Korzeniak na premierze filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Jarosław Antoniak/Kino Świat
Sandra Korzeniak na premierze filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Jarosław Antoniak/Kino Świat
Agnieszka Grochowska na premierze filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Jarosław Antoniak/Kino Świat
Agnieszka Grochowska na premierze filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Jarosław Antoniak/Kino Świat


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...