reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

EWTN Polska z koncesją KRRiT

dodano: 2021-09-24 06:55
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

EWTN Polska Logo z FB W czwartek, 16 września br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) postanowiła udzielić Fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia koncesji na rozpowszechnianie w sieciach telekomunikacyjnych programu telewizyjnego pod nazwą EWTN Polska. Stacja będzie mieć charakter wyspecjalizowany - religijny. Koncesja obowiązuje od dnia 16 września 2021 roku i wygasa z dniem 15 września 2031 roku. Jednocześnie Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II została uznana za nadawcę społecznego. EWTN Polska wywodzi się z amerykańskiej grupy Eternal Word Television Network Inc.

EWTN Polska
EWTN Polska Logo z biuletynu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z siedzibą we Wrocławiu wnioskiem z dnia 21 stycznia 2021 roku wystąpiła o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą EWTN Polska w sieciach telekomunikacyjnych operatorów: Korbank Data Center na obszarze całej Polski, Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe Aura na obszarze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, Fiberway na obszarze Niepołomic i Krakowa, Evio Polska obszarze Poznania i województwa wielkopolskiego oraz ProgresNet Julita Dudziuk na obszarze Warszawy i województwa mazowieckiego. W uzupełnieniu wniosku z dnia 12 maja 2021 roku Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II zmodyfikowała listę operatorów wskazując, iż program telewizyjny pod nazwą EWTN Polska rozpowszechniany będzie w sieciach operatorów: Avios na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe Aura na obszarze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, Fiberway na obszarze Niepołomic i Krakowa oraz BCAST na obszarze Gdańska, Wrocławia, Warszawy i Lublina.

Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II została ustanowiona przez Annę Mikorską, Henryka Mikorskiego, Radosława Mikorskiego, Tomasza Mikorskiego, Piotra Pietrusa oraz Piotra Wiśniowskiego aktem notarialnym z dnia 18 września 2013 roku. Fundacja została wpisana do „Rejestru przedsiębiorców” Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 3 grudnia 2013 roku. Fundacja jest wpisana także do „Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej”.

Wnioskodawca wystąpił o koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą EWTN Polska o charakterze wyspecjalizowanym - religijnym. Program będzie - zgodnie z założeniami wniosku - rozpowszechniany codziennie, nie mniej niż 12 godzin na dobę i skierowany do wszystkich grup społecznych. Program EWTN Polska zgodnie z deklaracjami wnioskodawcy skupiał się będzie „na głoszeniu prawdy, zgodnie z definicją Magisterium Kościoła Rzymskokatolickiego. Sieć telewizyjna EWTN ma służyć ortodoksyjnej wierze i nauczaniu Kościoła, zgodnie z głoszeniem Słowa przez papieża i jego poprzedników”. Treści zawarte w programie mają być zgodne z nauką społeczną Kościoła Katolickiego, Konferencją Episkopatu Polski i Stolicą Apostolską, promowały będą modlitwę, wiarę, dobro, zgodę i pokój. Program ma uczyć moralnego postępowania oraz kształtować cnoty.

Wyspecjalizowany religijny charakter programu ma być realizowany poprzez: transmisje adoracji Najświętszego Sakramentu z Kaplicy w Niepokalanowie, transmisje mszy świętych, modlitw i okazjonalnych uroczystości z sanktuariów w Polsce, m.in. z Jasnej Góry w Częstochowie, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik Krakowa, Sanktuarium Świętego Antoniego w Radecznicy, Bazyliki Świętej Jadwigi w Trzebicy i Kaplicy Świętego Maksymiliana w Niepokalanowie, transmisje z ośrodków katolickich na świecie, m.in. Watykanu, Fatimy, Ziemi Świętej i Medjugorie, produkcje własne oraz zamawiane o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i edukacyjnym, filmy, wywiady i reportaże o charakterze religijnym, społecznym i edukacyjnym, muzykę o charakterze religijnym, programy dla dzieci, rodzin i poradnicze np. kulinarne, pielgrzymkowe, obsługę najważniejszych wydarzeń religijnych w kraju i na świecie, takich jak np. „Spotkania Młodzieży” w Lednicy, „Spotkanie Młodych Taize”, „Światowe Dni Młodzieży”, „Kongres Eucharystyczny” itd.

Wnioskodawca zaplanował następujące rodzaje audycji i ich minimalny udział procentowy w tygodniowym czasie nadawania programu w godzinach 6:00-23:00 (nie mniej niż): audycje publicystyczne - 1 proc. (w całości realizujące specjalizację), audycje edukacyjne - 1 proc. (w całości realizujące specjalizację), audycje o tematyce religijnej - 68 proc. (w całości realizujące specjalizację), audycje dla dzieci i młodzieży - 1 proc. (w całości realizujące specjalizację) oraz audycje prezentujące muzykę rozrywkową - 1 proc. (w całości realizujące specjalizację). Udział audycji realizujących specjalizację programu wyniesie nie mniej niż 72 proc. w tygodniowym i miesięcznym czasie nadawania programu w godzinach 6:00-23:00. Audycje powtórkowe zajmą około 50 proc. tygodniowego czasu nadawania programu. Wnioskodawca przewiduje, że audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim mają wypełnić 33 proc. a audycje europejskie 51 proc. kwartalnego czasu nadawania programu. Zadeklarowany przez wnioskodawcę wcześniej wymieniony udział procentowy jest zgodny z wymaganiami „Ustawy o radiofonii i telewizji” w tym zakresie. Przewidywany procentowy udział w dobowym czasie nadawania programu audycji i innych przekazów niepochodzących od wnioskodawcy, to jest niewytworzonych przez wnioskodawcę ani na jego wyłączne zamówienie, ani we współdziałaniu z innymi nadawcami wyniesie 10 proc. (więcej tutaj)

Wnioskodawca wykazał, że dysponuje możliwościami finansowymi niezbędnymi do finansowania, tworzenia i rozpowszechniania programu.

16 września 2021 roku decyzja została wydana na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 2 września 2021 roku.

Pismem z dnia 21 stycznia 2021 roku Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II wystąpiła do Krajowej Rada Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o nadanie jej statusu nadawcy społecznego. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że program EWTN Polska wywodzi się z globalnej, dostępnej w ponad 150 krajach, katolickiej sieci telewizyjnej EWTN (Eternal Word Television Network/Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa), która skupia się na głoszeniu prawdy zgodnie z definicją „Magisterium Kościoła Rzymskokatolickiego”. Sieć telewizyjna EWTN służy wierze i nauczaniu Kościoła a jej celem jest zapewnienie środków, za pomocą których różne organizacje w Kościele będą miały nowy, ogólnopolski ośrodek wyrażania opinii. Całość produkowanych materiałów ukierunkowana jest na ewangelizację oraz budowanie fundamentów wiary. Program EWTN Polska będzie całkowicie utrzymywał się z dobrowolnych darowizn widzów, nie będą w nim nadawane reklamy i będzie on dostępny nieodpłatnie.

Po dokonaniu analizy złożonego wniosku stwierdzono, że Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II: spełnia warunki podmiotowe określone w artykule 39b ustęp 1 punkt 2 „Ustawy o radiofonii i telewizji”; treść wniosku koncesyjnego oraz warunki określone w koncesji odpowiadają wymogom określonym w artykule 4 punkt 10 „Ustawy o radiofonii i telewizji”, który stanowi, iż nadawcą społecznym jest nadawca: którego program upowszechnia działalność wychowawczą i edukacyjną, działalność charytatywną, respektuje chrześcijański system wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki, oraz zmierza do ugruntowania tożsamości narodowej; w którego programie nie są rozpowszechniane audycje ani inne przekazy, o których mowa w artykule 18 ustęp 5; który nie nadaje przekazów handlowych; który nie pobiera opłat z tytułu rozpowszechniania, rozprowadzania lub odbierania jego programu.

Na podstawie złożonego wniosku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchwałą z dnia 2 września 2021 roku upoważniła przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do uznania Fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II za nadawcę społecznego. 16 września br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała Fundację Vide et Crede im. św. Jana Pawła II za nadawcę społecznego. W związku z powyższym należało stwierdzić również, że z faktu uznania Fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II za nadawcę społecznego, wynika zwolnienie z opłaty za udzielenie koncesji.

Dodajmy, że kanał EWTN Polska rozpoczął nadawanie 19 października 2018 roku (więcej tutaj). Początkowo stacja dostępna była tylko w internecie, ale stopniowo do swoich ofert dodawali ją operatorzy sieci kablowych i IPTV (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...