reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

UOKiK przyłączył się do kampanii DVB-T2 [wideo]

dodano: 2021-10-12 10:56 | aktualizacja: 2021-10-12 11:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UOKiK/Instytut Łączności/satkurier.pl

Antena naziemna DVB-T2 Televes 360px.jpg Już w przyszłym roku widzowie w Polsce będą korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2. Prezes UOKiK przyłączył się do kampanii informacyjnej organizowanej przez Instytut Łączności - #GotowiNaDVBT2. Poznaj harmonogram przejścia w Polsce na DVB-T2/HEVC.

Instytut Łączności
DVB-T2 HEVC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa.

Harmonogram przejścia w Polsce na DVB-T2/HEVC:
  • Etap 1: 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • Etap 2: 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • Etap 3: 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • Etap 4: 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.
 
Źródło: Instytut Łączności

Jaki telewizor/odbiornik?

Nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje. Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T, jak i nowego - DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień. Jeśli masz wątpliwości, czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta. W przypadku gdy telewizor nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup zewnętrznego odbiornika zgodnego z wprowadzanymi standardami.
 

- Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę, czy telewizor:
  • odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2,
  • odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265),
  • odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Konsumencie, jeśli zależy ci na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:
  • odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,
  • odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Wszystkie informacje na temat DVB-T2 można znaleźć na stronie cyfrowa TV.Kampania informacyjna Instytutu Łączności

Od 20 września br. widzowie kilku największych stacji telewizyjnych mogą zobaczyć dwa spoty informacyjne na temat nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC.

To początek kampanii społecznej „Gotowi na DVB-T2?” realizowanej przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z nadawcami telewizyjnymi, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

Filmy pojawiają się na antenach TVP, Polsatu, TVN, TV Trwam, TV Puls i Kino Polska. Kampania pomoże telewidzom przygotować się do zmiany standardu nadawania, która nastąpi w połowie 2022 roku.

Pierwszy spot kampanii skierowany jest do osób planujących zmianę odbiornika na nowy. Przypomina o sprawdzeniu, czy kupowany sprzęt będzie odbierał programy nadawane w DVB-T2/HEVC. Odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC będzie bowiem wymagać telewizora wyposażonego w odpowiednie funkcje.Drugi z przygotowanych filmów skupia się na zaletach, jakie daje DVB-T2/HEVC. Nowy standard przyniesie widzom telewizji naziemnej większą ofertę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz usługi telewizji hybrydowej.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...