reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Republika z HbbTV na MUX 8

dodano: 2024-07-11 10:11 | aktualizacja: 2024-07-11 14:51
autor: Anita Kaźmierska | źródło: forum.satkurier.pl

TV Republika KRRiT opublikowała koncesję dla Telewizji Republika na kanał Republika, który trafi do ogólnopolskiej TV naziemnej. Obowiązuje ona 2 lipca przez okres 10 lat. W międzyczasie, 28 czerwca Republika rozpoczęła testy na MUX 8, emitując planszę informacyjną. Teraz do przekazu Republiki dodano HbbTV. Co tam się kryje?

TV Republika Telewizja Republika


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co w ofercie Republiki na MUX 8?

Zgodnie z warunkami koncesji, Republika będzie nadawana całodobowo i będzie miała charakter wyspecjalizowany informacyjno-publicystyczny (tak samo jak TV Republika, nadawana od 10 kwietnia 2013 roku, która jest dostępna na platformach satelitarnych, kablowych i IPTV).

Oferta Republiki będzie obejmowała: audycje informacyjne (min. 20% tygodniowego czasu nadawania programu w godz. 6:00-23:00) i audycje publicystyczne (min. 50%).

Jak zapisano w koncesji, Republika ma rozpocząć nadawanie nie później niż 14 dni od daty udzielenia koncesji (do tego czasu może prowadzić emisję testową). Oznaczałoby to start najpóźniej 16 lipca.

Republika ma być skierowana do wszystkich odbiorców w wieku 12+, „zainteresowanych bieżącymi wydarzeniami, oczekujących od telewizji przekazów pozbawionych manipulacji, a zawierających sprawdzone informacje, pogłębione analizy i różnorodne komentarze, pozwalające na kształtowanie własnych opinii”.

Zgodnie z deklaracjami nadawcy, głównym założeniem Republiki ma być dostarczanie rzetelnych informacji z kraju i ze świata oraz komentowanie ich w programach publicystycznych. Informacje mają być wyraźnie oddzielone od komentarzy, umożliwiając widzowi odróżnienie informacji od opinii i poglądów. Republika ma stawiać na innowacyjność na płaszczyźnie programowej i technologicznej oraz na przekaz na żywo „minimalizując materiały z puszki, dbając by stacja jak najwięcej pokazywała w czasie teraźniejszym”.

W każdej godzinie mają być emitowane serwisy informacyjne. W planach są specjalistyczne serwisy ekonomiczne, sportowe i pogodowe. O stałych porach mają pojawiać się krótkie flesze informacyjne, jak i audycje zawierające kompendium wiedzy z danego dnia.

Wśród audycji publicystycznych mają znaleźć się: wywiady, debaty eksperckie, szeroki wachlarz opinii. Telewizja Republika deklaruje, że przyświecać będzie jej założenie, „że nie ma poglądów lepszych lub gorszych, jeżeli nie naruszają prawa i godności ludzkiej”.

W audycjach mają zostać wykorzystanie wypowiedzi miejscowych liderów opinii, osób charakterystycznych dla danego środowiska. Cechą charakterystyczną Republiki ma być społeczna aktywizacja ludzi niekoniecznie będących profesjonalnymi dziennikarzami, ale mających własne poglądy i przemyślenia na temat otaczających ich zjawisk. Jak wskazuje nadawca, chodzi mu o dotarcie do niewielkich środowisk lokalnych często zupełnie wykluczonych z debaty ogólnopolskiej.

Poza publicystyką społeczną Republika deklaruje przygotowanie audycji hybrydowych, tj. korzystanie z różnych form wyrażania swoich poglądów przez publicystów, od komentarzy w studio, zewnętrznych przy użyciu nowoczesnych form łączności, ale też tradycyjnych, takich jak telefon, aż do wypowiedzi w mediach społecznościowych.

Przykładowe audycje publicystyczne to np. publicystyka społeczno-kulturalna omawiająca wydarzenia z życia społecznego, świata kultury, a także dotycząca zdrowia i diety.

Oprócz wypowiedzi eksperckich pojawić się mają porady i przepisy dotyczące diety, zdrowia, życia codziennego, edukacji i domowych finansów.

Audycja przeplatana ma być krótkimi fleszami informacyjnymi, zaproszeni goście mają komentować bieżące wydarzenia. Dobór gości ma ułatwić debatę i naświetlenie zjawisk z różnych stron sceny politycznej, społecznej czy gospodarczej. W trakcie debaty możliwe łączenia pokazujące bieżące wydarzenia, które będą komentowane przez gości w studio.

Źródła finansowania Republiki

Telewizja Republika jako źródła finansowania Republiki na MUX 8 wskazała środki własne oraz wpłaty darowizn od widzów. Ponadto założyła również możliwość podniesienia kapitału zakładowego poprzez dodatkowe emisje akcji oraz dopłaty do kapitału ze strony większościowych akcjonariuszy.

Jak informuje nadawca, w okresie od 19 grudnia 2023 roku do 20 maja 2024 roku dokonano 51.340 wpłat od darczyńców, na kwotę 6,47 mln zł. „Uwadze KRRiT nie uszły liczne głosy poparcia dla projektu, które wpłynęły do Biura KRRiT w liczbie ponad 50.000 - czytamy w koncesji.

Koszt koncesji to ponad 17,85 mln zł. Telewizja Republika wnioskowała o rozłożenie tej opłaty na 10 równych rocznych rat. Zatem każdego roku obowiązywania koncesji będzie płacić prawie 1,79 mln zł.

Jak odbierać Republikę na MUX 8?

Republikę można już znaleźć na pozycji 51. listy kanałów LCN. W chwili obecnej jest tam emitowana plansza, jak poniżej. Oprócz tego, właśnie dodano do sygnału sygnalizację HbbTV. Póki co jest tam tylko aplikacja zliczająca odsłony. Pozwoli to oszacować, jakie jest wstępne zainteresowanie kanałem.
 
Republika na pozycji 51. listy kanałów telewizji naziemnej
Republika na pozycji 51. listy kanałów telewizji naziemnej

Republika będzie nadawana w rozdzielczości SD i będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich widzów będących w zasięgu MUX 8 (pasmo VHF, DVB-T, MPEG-4).

Zawartość MUX 8 telewizji naziemnej w Polsce wraz z pozycjami LCN:

38 - Metro (TVN Warner Bros. Discovery),
39 - Zoom TV (Grupa Kino Polska),
40 - Nowa TV (Grupa Polsat Plus),
41 - WP (Wirtualna Polska Holding),
50 - ViDoc TV (Red Carpet Media Group),
51 - Republika (Telewizja Republika) - wkrótce,
52 - wPolsce24 (Fratria) - wkrótce.

Parametry odbioru MUX 8 w poszczególnych lokalizacjach można sprawdzić na emimaps.emitel.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii MUX 8


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...