reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Boeing ze zgodą FCC na wdrożenie satelitarnej sieci internetowej

dodano: 2021-11-05 13:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: FCC/Boeing Aircraft Company

Boeing logo satelita pasmo V fot boeing 360px Amerykańska FCC zatwierdziła aktywację projektu Internetu satelitarnego Boeing Aircraft Company, który po raz pierwszy zaprezentowano w 2017 roku. Boeing może teraz posunąć się naprzód w budowie, uruchomieniu i obsłudze własnej szerokopasmowej satelitarnej sieci internetowej, dołączając jako konkurent do firm Starlink, OneWeb czy do projektu Kuipera firmy Amazon.

Boeing
Boeing logo satelita pasmo V fot boeing 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Plan Boeinga zakłada wyniesienie 132 satelitów na niską orbitę okołoziemską (LEO) na wysokości około 1056 km.
Kolejnych 15 satelitów w paśmie Ka zostanie wystrzelonych na tzw. orbitę niegeostacjonarną w odległości od 27 355 do 44 221 km. Boeing twierdzi, że najpierw chce używać satelitów do świadczenia „szerokopasmowych usług internetowych i komunikacyjnych użytkownikom mieszkalnym, rządowym i biznesowym w Stanach Zjednoczonych, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych”, dopóki sieć nie zostanie zbudowana na całym świecie.

Po zatwierdzeniu przez Komisję Federalną FCC firma Boeing ma 6 lat na uruchomienie połowy sieci satelitarnej i 9 lat na uruchomienie całej sieci. Firma poprosiła o złagodzenie tych wymagań – chciała zobowiązać się do wystrzelenia tylko 5 satelitów w ciągu pierwszych 6 lat i poprosiła o 12-letni okres karencji na wystrzelenie całej „konstelacji satelitów” – ale komisja FCC odrzuciła tę prośbę.

Wszystkie 132 satelity Boeinga będzie nadawać w paśmie V (40-75 GHz), wyższej częstotliwości pasma widma bezprzewodowego niż pasma Ka i Ku używanego przez sieć satelitów Starlink lub jeszcze nieuruchomione satelity projektu Kuiper firmy Amazon.

Korzystanie z pasma V może zapewnić wyższe szybkości transmisji danych, ale niesie ze sobą większe ryzyko zakłóceń, ponieważ wyższe częstotliwości z trudem mogą przenikać przez obiekty stałe - może być duży problem z chmurami burzowymi/gradowymi i opadami.

System stałej usługi satelitarnej (FSS) od Boeinga ma działać na orbicie niegeostacjonarnej (NGSO) w paśmie 37,5-42,5 GHz (kosmos-Ziemia) oraz 47,2-50,2 GHz i 50,4 - 52,4 GHz (Ziemia-kosmos), które są wspólnie określane jako pasmo V.

Źródło: vox-cdn.com  theverge.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

259 zł Więcej...