reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 58,5°E?

dodano: 2021-12-26 09:43 | aktualizacja: 2021-12-27 14:22
autor: RO | źródło: satkurier.pl

KazSat Kazachstan RCKS - Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej 58,5°East to pierwsza lokalizacja orbitalna Republikańskiego Centrum Komunikacji Kosmicznej (RCKS) w Kazachstanie. Stacjonujący na niej satelita KazSat-3 jest przeznaczony do świadczenia usług telekomunikacyjnych: radiofonii i telewizji, telefonii, dostępu do Internetu i transmisji danych. Zasięg pokrycia obejmuje całe terytorium Kazachstanu, środkową część Rosji oraz kraje Azji Środkowej.

KazSat_3_kazachstan_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przygotowania do stworzenia i wystrzelenia satelity rozpoczęły się 4 lata przed startem. Pod koniec marca 2010 roku Kazachstan ogłosił konkurs na stworzenie i uruchomienie KazSat-3. Wymagania były najwyższe, procedury konkursowe trwały prawie półtora roku. W rezultacie 20 czerwca 2011 r. podpisano umowę na produkcję satelity KazSat-3 z rosyjskimi zakładami ISS im. Reszetniewa, przedsiębiorstwem o dużym doświadczeniu i autorytecie w świecie technologii satelitarnych.

KazSat-3 na orbitę geostacjonarną poleciał 28 kwietnia 2014 roku rakietą Proton M/Breeze z kosmodromu Bajkonur i zajął pozycję orbitalną 58,5°E. Jego producentami na zlecenie kazachskiej spółki kosmicznej RCKS są rosyjskie zakłady Informacionnyje Sputnikowyje Sistemy (ISS) im. Reszetniewa oraz włoski oddział Thales Alenia Space. Satelitę zbudowano na platformie Express 1000NTV. Wyposażono w 28 aktywnych transponderów pasma Ku (od 10,7 do 11,45 GHz i od 12,5 do 12,75 GHz) o szerokości 36 i 54 MHz. Masa na orbicie wynosi 1701 kg. Czas pracy określono na około 15 lat.

Po pomyślnym wystrzeleniu i przetestowaniu satelity na orbicie, RCKS pod koniec 2014 roku odebrał z wynikiem pozytywnym swojego satelitę KazSat-3. W styczniu 2015 komitet Kazkosmosu podpisał akt potwierdzający realizację projektu satelitarnego. W ten sposób utworzono grupę krajowych satelitów telekomunikacyjnych, a Kazachstan stał się pełnoprawnym właścicielem narodowego systemu łączności satelitarnej w ramach dwóch aparatów KazSat-2 i KazSat-3. Główne centrum kontroli naziemnej "Akkol" mieści się w obwodzie akmolskim, a rezerwowy kompleks kontroli naziemnej "Kokterek" w obwodzie ałmackim.
 
Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej Akköl (Kazachstan)

Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej Kokterek (Kazachstan)


Przy tworzeniu trzeciego kazachskiego satelity zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, aby zapewnić określone parametry i wymagany poziom niezawodności. Przez 7 lat pracy satelity na orbicie nie zarejestrowano ani jednej niebezpiecznej sytuacji awaryjnej, która mogłaby wpłynąć na świadczenie usług. Zgodnie z danymi obiektu Akköl z kwietnia 2021 r., KazSat-3 jest obciążony w 78%, a popyt na jego usługi wciąż rośnie.

KazSat-3 wyposażono w dwie wiązki. Pierwsza Fixed o mocy poniżej 35 dBW w Polsce - odbiór z anten od 210 cm. Druga Steerable poza zasięgiem - brak danych, wiązka nieużywana (stan na grudzień 2021).

 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
KazSat-3 58,5°E Ku Fixed poniżej 35 od 210 - Wymagany odbiornik z bardzo czułą głowicą, który lepiej sobie poradzi z bardzo słabymi sygnałami

Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych
Steerable poza zasięgiem
(wiązka nieużywana - stan na grudzień 2021 r.)
 
KazSat 3 - wiązka Fixed, pasmo Ku

KazSat 3 - wiązka Steerable, pasmo KuMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...