reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Świat i organizm w lutym w National Geographic

dodano: 2022-01-30 23:54 | aktualizacja: 2022-01-31 11:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W lutym br. kanał National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie programy jak „Kosmiczne katastrofy”, „Ciemna strona świata” (sezon 2.), „Porzucone konstrukcje” (sezon 5.), „Katastrofa w przestworzach” (sezon 21.) i „Organizm pod lupą”, a w ramach pasma „Miesiąc czarnej historii” takie produkcje jak „Bunt niewolników”, „III Rzesza: droga do upadku” (sezon 3.), „Clotilda: ostatni statek niewolniczy”, „Ostatni statek niewolników”, „Tulsa: krwawe lato” i „Los Angeles w ogniu”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, niezłomni badacze, nieustraszeni odkrywcy i konstrukcje, które zmieniły świat. W lutym br. kanał National Geographic opowie historie najodważniejszych dokonań ludzkości, takich jak śmiałe próby podbicia przestrzeni pozaziemskiej, ukazane w serii „Kosmiczne katastrofy”, czy bezkompromisowe poszukiwanie prawdy w nowym sezonie programu „Ciemna strona świata”. Historie tych, którzy poznali najwyższą cenę walki o wolność widzowie zobaczą w premierowej produkcji „Clotilda: ostatni statek niewolniczy”.

O tym, że porażka, nawet ta najbardziej spektakularna, może prowadzić do wielkiego sukcesu, opowiada nowa, premierowa seria „Kosmiczne katastrofy” (premiery w środy, od 2 lutego br. o godzinie 21:00). Lata badań nad przestrzenią powietrzną w połączeniu z nowatorskimi osiągnięciami inżynierii pozwoliły w XX wieku rozpocząć wyścig po kawałek kosmosu. Niestety, nie każda z prób okazała się być triumfem ludzkości - większość z nich zakończyła się tragicznie, jednak dostarczyła niezbędnych do osiągnięcia sukcesu informacji. Program przybliża historie tych kilku nieudanych misji kosmicznych i ich wpływu na dzisiejszy kształt tej dziedziny. Poza wejściem za kulisy NASA (National Aeronautics and Space Administration), na widzów National Geographic czekać będzie również kontynuacja serii historii z powietrza. W nowych odcinkach programu „Katastrofa w przestworzach” (premiery w poniedziałki, od 21 lutego br. o godzinie 21:00) widzowie zobaczą m.in. historię tragicznego lotu Alaska Airlines 261, którego szczątki do dziś spoczywają na dnie oceanu.

Tymczasem Mariana van Zeller, dziennikarka śledcza i korespondentka telewizyjna, pojawi się z drugim sezonem programu „Ciemna strona świata” (premiery w niedziele, od 13 lutego br. o godzinie 22:00). Mariana van Zeller kontynuować będzie swoje dziennikarskie dochodzenie prześwietlając najniebezpieczniejsze zakamarki czarnego rynku. Opisuje m.in. handel narkotykami, wyjęte spod prawa gangi motocyklowe, nielegalną chirurgię plastyczną czy działalność ugrupowań nazistowskich. Uzbrojona jedynie w kamerę i legitymację reportera National Geographic podejmuje ryzyko konfrontacji z bezwzględnymi handlarzami, by poznać mechanizmy obrotu dolarem w podziemiu.

W premierowej serii „Organizm pod lupą” (premiery w niedziele, od 27 lutego br. od godziny 12:00) widzowie będą mieli okazję poznać naukowców, którzy opracowali przełomowe techniki w leczeniu chorób cywilizacyjnych  i urządzenia, które pomagają w leczeniu bezsenności czy napadów lęku i paniki. Luty to również międzynarodowy miesiąc pamięci o dziedzictwie kulturowym afrykańskiej diaspory. Z tej okazji National Geographic przygotowało specjalne pasmo serii dokumentalnych, upamiętniające historię Afroamerykanów i ich wpływ na kulturę Stanów Zjednoczonych Ameryki i całego świata. Wśród programów znajdą się takie tytuły, jak „Tulsa: krwawe lato”, „Bunt niewolników” czy premierowa seria „Clotilda: ostatni statek niewolniczy” (premiery w soboty, od 5 lutego br. od godziny 21:00).

Luty 2022 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Kosmiczne katastrofy” („Space Disasters”)
emisja: w środy (od 2 lutego br.) o 21:00

Nieudana próba startu, która prawie zakończyła program Apollo Moon, kolizja stacji kosmicznej Mir w 1997 roku, czy awaria podczas wejścia promu kosmicznego Columbia w przestrzeń pozaziemską. Każda misja kosmiczna, amerykańska czy sowiecka, to projekt niezwykle wysokiej wagi, niosący ze sobą tak samo wielkie ryzyko niepowodzenia, jak i szansę na sukces. Jak zapowiada nadawca, seria „Kosmiczne katastrofy” jest dokumentalnym hołdem, składanym wszystkim odważnym kobietom i mężczyznom, którzy narazili swoje życie, by wznieść naukę o wszechświecie na nowy poziom. Program tłumaczy również, jak katastrofy i bliskie tragedii sytuacje z przeszłości utorowały drogę przełomowym osiągnięciom badań nad kosmosem.

„Miesiąc czarnej historii”:
emisja: w soboty (od 5 lutego br.) o 21:00
W lutym br. kanał National Geographic przyłączy się do międzynarodowej celebracji afroamerykańskiego dziedzictwa. Jak zapowiada nadawca, w serii programów dokumentalnych wspomina bogatą historię i osiągnięcia tej społeczności oraz ich kluczową rolę w budowaniu nowoczesnej kultury Stanów Zjednoczonych Ameryki. W paśmie widzowie zobaczą takie programy jak „Bunt niewolników” („Rise Up: The Legacy of Nat Turner”), „III Rzesza: droga do upadku” (sezon 3., „Hitler's Last Stand”) (więcej tutaj), „Clotilda: ostatni statek niewolniczy” („Clotilda: Last American Slave Ship”), „Ostatni statek niewolników” („Drain America's Last Slave Ship”), „Tulsa: krwawe lato” („Rise Again: Tulsa and the Red Summer”) i „Los Angeles w ogniu” („LA 92: The Riots”).

„Ciemna strona świata” 2 („Trafficked With Mariana Van Zeller” 2)
emisja: w niedziele (od 13 lutego br.) o 22:00

Dziennikarka śledcza Mariana van Zeller znów przenika do owianego złą sławą przemytniczego podziemia. Nierzadko z narażeniem życia odkrywa kolejne szlaki czarnego rynku, dokumentując swoją trasę - od badań nad poszlakami aż do wniknięcia w szeregi grupy przestępczej. W nowym sezonie programu „Ciemna strona świata” dziennikarka prześwietla rynek handlu metamfetaminą, przemierzając narkotykowy szlak wiodący od podziemnego laboratorium kartelu Sinaloa, przez meksykańsko-amerykańską granicę, aż do indywidualnych nabywców w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podąża też śladem międzykontynentalnej grupy przestępczej, przemycającej samochody z Ameryki do Afryki Zachodniej. Jak zapewnia nadawca, choć handlarze często pozostają nieuchwytni przez lata, Mariana van Zeller zawsze znajdzie drogę do ukazania prawdy o podziemnym rynku (więcej tutaj).

„Porzucone konstrukcje” 5 („Abandoned Engineering” 5)
emisja: w czwartki (od 17 lutego br.) o 21:00

Na świecie powstało mnóstwo niesamowitych konstrukcji. Zaprojektowano je, by zadziwiały swoją formą, ułatwiały życie tym, którzy z nich korzystali albo stanowiły inwestycje, przynoszące olbrzymie dochody. Niestety nie wszystkie śmiałe projekty przetrwały próbę czasu i dziś ich szkielety niszczeją - niektóre okazały się zbyt drogie w eksploatacji, były używane niezgodnie z przeznaczeniem lub nie przetrwały próby czasu. Twórcy programu „Porzucone konstrukcje” znów wyruszają tropem opuszczonych budowli, będących świadectwem zarówno ludzkiej kreatywności, jak i chciwości. W nowych odcinkach widzowie zobaczą m.in. ponury obiekt ukryty w głębi dawnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, ruiny na Bliskim Wschodzie, które są świadectwem niezwykłego oszustwa, czy gruzowisko, powstałe na skutek tragicznej katastrofy inżynieryjnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki (więcej tutaj).

„Katastrofa w przestworzach” 21 („Air Crash Investigation” 21)
emisja: w poniedziałki (od 21 lutego br.) o 21:00

Ilekroć rozbija się samolot, dowiaduje się o tym cały świat, a przede wszystkim eksperci, których zadaniem jest ustalenie, co dokładnie się stało. Jak zapowiada nadawca, oto kolejny sezon programu, ujawniającego prawdę o najgłośniejszych wypadkach lotniczych w oparciu o zeznania świadków, rekonstrukcje zdarzeń, animacje komputerowe oraz wywiady ze śledczymi, którzy nie spoczną, dopóki nie ustalą przyczyny tragedii. W tym sezonie widzowie poznają m.in. historię lotu Alaska Airlines 261, który zakończył się tragicznie w toni Oceanu Spokojnego. Eksperci prowadzący tę sprawę odkryją, że maszyna nie była w pełni sprawna. Tymczasem śledczy badający sprawę lotu samolotu Boeing 727 linii Trans World Airlines ryzykują życie, aby ustalić, co doprowadziło do katastrofy tej maszyny (więcej tutaj).

„Organizm pod lupą” („The Science Of...”)
emisja: w niedziele (od 27 lutego br.) o 12:00

Mimo długiej historii badań medycznych, wiele funkcji naszego ciała wciąż pozostaje tajemnicą. W dzisiejszych czasach presja otoczenia i czynniki środowiskowe odciskają piętno na zdrowiu ludzi, powodując nowe schorzenia psychiczne i fizyczne. Jak zapowiada nadawca, analizując złożone procesy zachodzące w organizmie człowieka, naukowcy prezentują innowacyjne i trwałe rozwiązania współczesnych problemów, od aplikacji cyfrowych i leków pozbawionych efektów ubocznych, po proste modyfikacje trybu życia. Widzowie przekonają się m.in czy nowoczesna farmakologia i innowacyjne gadżety są w stanie skutecznie przeciwdziałać coraz powszechniejszym zaburzeniom snu.
 
Kadr z programu „Porzucone konstrukcje”, foto: The Walt Disney Company
Kadr z programu „Porzucone konstrukcje”, foto: The Walt Disney Company


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...