reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rośnie atrakcyjność polskiego rynku fotowoltaiki

dodano: 2022-02-16 00:03
autor: Jerzy Kruczek | źródło: PV-magazine/Enervis

solar_pv_2_360px.jpg Analiza przeprowadzona przez niemiecką firmę doradczą Enervis wykazała, że ​​tylko 40 proc. energii elektrycznej, która ma być wytworzona przez moce z paneli fotowoltaicznych w ostatniej aukcji w Polsce na OZE na skalę komunalną, zostanie sprzedane w ramach umowy o różnicę, a pozostała część zostanie sprzedana w ramach dwustronnych umowy zakupu energii elektrycznej lub na wolny rynek. Najnowsza aukcja OZE w Polsce pokazuje dużą dynamikę niesubsydiowanej energii słonecznej.

Fotowoltaika_solar_polska_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rosnąca liczba niesubsydiowanych dużych farm fotowoltaicznych w Polsce pokazała ostatnio rosnącą atrakcyjność polskiego rynku PPA oraz ogromny potencjał Polski do znacznego obniżenia cen energii i obniżeniu uzależnienia od węgla, właśnie  dzięki zastosowaniu fotowoltaiki.

Aktualnie w Polsce instalowanych (projektowanych) jest kilka projektów poza krajowym systemem aukcyjnym dla OZE powyżej 1 MW, a duże moce oczekiwane od tych farm słonecznych powinny już działać w latach 2022-2023 roku.

Projekty te nie są jednak jedynym sygnałem, że niesubsydiowana fotowoltaika zyskuje udział w rynku w Polsce.
Bardzo ciekawy trend pokazała również ostatnia aukcja URE, w której nie wszystkie zakontraktowane moce wytwórcze zostały alokowane na podstawie wytworzonej energii elektrycznej, która będzie sprzedawana w ramach aukcyjnego mechanizmu kontraktów różnicowych (CfD).

Sukces instalacji fotowoltaicznych w Polsce zależy od kilku czynników:
  • tzw. średnioterminowy rozwój LCOE fotowoltaiki
  • dojrzałość projektu
  • poziomy cen PPA w nadchodzących latach
Jedno jest całkiem jasne: polski rynek PPA gwałtownie rośnie i w obecnej sytuacji rynkowej jest coraz bardziej atrakcyjny.

W ostatniej aukcji URE na projekty OZE o wielkości przekraczającej 1 MW, energia słoneczna stanowiła około 570 MW przydzielonej mocy przy średniej cenie 207,85 zł/MWh.

Polska ma obecnie zainstalowaną moc fotowoltaiczną przekraczającą 6,3 GW.

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), oczekuje się, że polski rynek fotowoltaiczny będzie się mocno rozwijał w ciągu obecnej dekady, aby do końca 2030 r. osiągnąć 30 GW mocy zainstalowanej.

Źródło: pv-magazine.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 MAXX HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...