reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mamuty w kanale Polsat Viasat Nature

dodano: 2022-03-11 23:39
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Nature HD W niedzielę, 13 marca br. o godz. 14:30 w kanale Polsat Viasat Nature, w ramach pasma „Niedziele z olbrzymami”, wyemitowany zostanie premierowo brytyjski film dokumentalny „David Attenborough i cmentarzysko mamutów” („Attenborough and the Mammoth Graveyard”). W 2016 roku para spacerująca po świeżo wykopanym żwirowisku niedaleko angielskiego miasta Swindon, zauważyła coś niezwykłego wystającego z błota. Był to wierzchołek ogromnej skamieniałej kości - jak się później okazało, fragmentu nogi mamuta. Sally i Neville Hollingworthowie, poszukiwacze - amatorzy, natknęli się na odkrycie życia - cmentarzysko mamutów w prehistorycznym korycie Tamizy.

Polsat Viasat Nature


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kiedy o ich niezwykłym znalezisku usłyszał sir David Attenborough, biolog, popularyzator przyrody i prezenter, bardzo chciał zobaczyć je na własne oczy. Dołączył zatem do grupy archeologów i ekspertów badających tajemnicę mamutów z epoki lodowcowej. Premiera dokumentu „David Attenborough i cmentarzysko mamutów” odbędzie się w niedzielę, 13 marca br. o godzinie 14:30 na antenie kanału Polsat Viasat Nature.

Kiedy Hollingworthowie wrócili do Swindon, by wykopać więcej kości i kłów mamutów, odkryli również narzędzie wykonane przez człowieka - kamienny pięściak. W przeciwieństwie do większości odkryć kości należących do mamutów, których wiek datowany jest na dziesiątki tysięcy lat, znalezisko małżeństwa wydaje się mieć setki tysięcy lat i daje wyjątkową szansę wglądu w życie toczące się na tym terenie w epoce lodowcowej. Ale z jakiego powodu mamuty znalazły się na tym terenie? W jaki sposób wyginęły i czy przyczynili się do tego ówcześni ludzie? A może doszło do jakiegoś katastrofalnego wydarzenia?

Ekspert w dziedzinie ewolucji mamutów, doktor Steven Zhang, badając zęby tych wymarłych trąbowców znalezione na miejscu dochodzi do wniosku, że musiały one należeć do mamutów stepowych, gatunku, który istniał długo przed mamutami włochatymi. Zespół archeologów w wykopie odkrywa również kości żubrów stepowych z epoki lodowcowej, niedźwiedzia brunatnego i innych prehistorycznych ssaków. Aby dowiedzieć się więcej o warunkach środowiskowych w czasach, gdy te wielkie ssaki wędrowały wzdłuż Tamizy, naukowcy w poszukiwaniu wskazówek planują przebadać także maleńkie, ale doskonale zachowane muszle ślimaków.

Laboratoryjne datowanie próbek gleby sugeruje, że cmentarzysko, w którym odkryto kości, pochodzi sprzed około 215 tysięcy lat. W miarę znajdywania kolejnych kamiennych narzędzi oraz leżących nieopodal kolejnych kości mamutów, zespół uświadamia sobie, że może to być jedyne w swoim rodzaju odkrycie dające zupełnie nowe spojrzenie na prehistoryczną Brytanię. Dowody wskazują, że kamienne narzędzia zostały wykonane przez neandertalczyków, a gdy eksperci trafiają na drobne ślady na jednej z kości mamuta, podejrzewają, że te czworonożne stworzenia mogły zostać zabite i zjedzone, a ich pozostałości trafiły na gigantyczne cmentarzysko (więcej tutaj).

„David Attenborough i cmentarzysko mamutów” - emisja w niedzielę, 13 marca 2022 roku o godz. 14:30 w kanale Polsat Viasat Nature.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...